"השופט רוזן הפגין אכזריות וסיכלות כלפי לופוליאנסקי"

המחאה כנגד עונש המאסר של לופוליאנסקי: ח"כ משה פייגלין האשים את השופט רוזן בכך שנהג ב"סיכלות ואכזריות", ואילו עיתונאי 'ידיעות אחרונות' שמעון שיפר כתב: "השופט נהג בעיוורון מוחלט וחסר לו 'שכל ישר', לכך אתם קוראים צדק?!"

ח"כ משה פייגלין (ליכוד) מתח הבוקר ביקורת נוקבת על השופט דוד רוזן, שגזר עונש של 6 שנות מאסר על מייסד 'יד שרה' הרב אורי לופוליאנסקי, בשל חלקו בפרשת הולילנד.

"הצדק שעשה השופט רוזן עם אולמרט, לא שווה את האכזריות והסיכלות שהפגין כלפי לופוליאנסקי", כתב פייגלין בדף הפייסבוק האישי שלו.

פייגלין הוא הח"כ השני שמתבטא בענין, קדם לו יו"ר שס, אריה דרעי, שפירסם כבר ביום חמישי דברי תמיכה בלופוליאנסקי, תוך שהוא מכנה את גזר הדין "בלתי נתפס".

גם עיתונאי 'ידיעות אחרונות', שמעון שיפר, פירסם הבוקר גינוי חריף לגזר הדין. בטור שפירסם בעיתון כתב שיפר: "אם יש מקרה אחד שיערער את אמון הציבור במערכת המשפט זה גזר הדין שדורש מאיתנו למחות. השופט נהג בעיוורון מוחלט וחסר לו 'שכל ישר', לכך אתם קוראים צדק?!"

כזכור, מאז פירסום פסה"ד בעניינו של לופוליאנסקי נרשמה באינטרנט וברשתות החברתיות מחאה כנגד השופט רוזן והעונש האכזרי שהטיל על לופוליאנסקי. גולשים רבים הביעו את מורת רוחם מגזר הדין והדגישו את תמיכתם באורי לופוליאנסקי.

העיתונאי חנוך דאום (ידיעות אחרונות) כתב: "שש שנים לאדם מבוגר שהקדיש את חייו להקמת מפעל החסד הגדול בישראל, וסובל ממחלת הסרטן, זה לא קצת, איך לומר, לא מתחשב? יש מצב שהשופט רוזן, לפחות במקרה הזה, קצת עף על עצמו?".

חריף ובוטה ממנו היה העיתונאי חיים לוינסון (הארץ): "תסלחו לי, אבל דוד רוזן איבד את זה. האיש התלהב קצת מעצמו והמחמאות שקיבל בפרשת הולילנד והשתגע" פותח לוינסון את דבריו. בהמשך, מדגיש לוינסון כי הוא מאוד לא אהב – בלשון המעטה – את לופוליאנסקי כראש עיריית ירושלים, "אבל גם אורי לופוליאנסקי הוא בנאדם".

"בסופו של דבר, לופוליאנסקי לא לקח שקל מכיסו. הכל הלך ליד שרה. זה מגעיל ומושחת, אבל יש הבדל בין מי שלוקח לעמותה לבין מי שלוקח לכיסו, כמו שמחיוף. לופוליאנסקי גם חולה סרטן. הוא לא מבלף את זה. הוא חולה באמת.
לשלוח חולה סרטן שלקח שוחד בשביל עמותה לשש שנים בכלא נראה לי פסיכי. מה רוזן רוצה, שהוא ימות בכלא? אז מקהלה של שוטים יתלהבו מהענישה החמורה, אבל איפה האנושיות?", מסיים לוינסון.

כאמור, גולשים רבים מחו על האטימות והאבסורד שבגזר הדין, כך למשל כתבה גולשת נכה הנעזרת רבות בארגון 'יד שרה': "מעת הקראת גזר הדין, אני מתנועעת בחוסר שקט, בכסא הגלגלים שברשותי, אותו שאלתי ללא תמורה מארגון יד שרה. כן, גמאני כמו מאות אלפי נכים בישראל, חשים כי גורלנו היום נחרץ.

כי אם אותו מלאך שהכניס לביתי מעט אור ותקווה. מבלי שהוא מכיר אותי או יודע את שמי – אם הוא הולך לכלא, אצעד יחד עם מאות אלפי נכים שרגלינו מקובעות למכשירים המנציחים את פועלו. נצעד יחד עמו אל תוך כותלי בית הכלא ונשהה עמו עד שישוחרר.

באינסטינקט טבעי חלפה במוחי המחשבה, לרוץ אליו הביתה. להביע מילות השתתפות וזעם. אך נזכרתי שאני מרותקת ואזדקק לנכונות של יד שרה שתסייע לי גם בכך. ידי ורגלי רועדות, אינני מפסיקה לבכות אף לא לא לרגע.
איך למען ה׳, בעולם של פשע, של רצח ואטימות חברתית. חורצים במחי יד ובמסווה מלומד, את גורלו של האיש שאחראי לחיוכם התמידי של רבבות.

דוד רוזן השופט המלומד, בעת לכתך לישון בערבו של יום. או אז יצופו במוחך הדברים ולא ירפו ממך לעולם.
תחושתי כי נעשיתי נכה פעמיים… הפעם הראשונה, עת רכב השליך אותי לעולם של חוסר תחושה. והפעם השניה, עת שופט השליך אותי לעולם של תחושת כאב אינסופית.

הרגשתי כעת, כי הנכות השניה היא הקשה מכל. מתביישת במדינה שאלו הם שופטיו. בתודה, נועה, 34, כסא גלגלים".
כזכור, שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב דוד רוזן גזר שש שנות מאסר על ראש העיר ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי שהורשע בקבלת שוחד בפרשת הולילנד.

רוזן ציין בהחלטתו כי "יש במעשיו של הנאשם כדי לקעקע אמון הציבור במנהיגיו. מדובר באדם שעשה רבות למען הציבור ועשה צדקה ולא לקח לביתו, אך לקיחת השוחד הגדילה את כוחו". ההגנה טענה כי יש סיכון לחייו של לופוליאנסקי החולה בסרטן, אך רוזן קיבל את עמדת המדינה שטענה כי הוא יכול לרצות מאסר בכלא לאור חוות דעת רפואית של רופאי שירות בתי הסוהר.

כזכור, בהכרעת הדין במשפט הולילנד קבע רוזן כי לופוליאנסקי היה מודע לתרומות הגדולות שהועברו ליד שרה, ופעל בניגוד לאמות-מידה ראויות. עוד קבע השופט כי לופוליאנסקי היה מודע לכך שהתרומות התקבלו בזכות תפקידו בעירייה. "עד המדינה דכנר דיבר אמת בנוגע לתרומות לארון הקודש, לבית-הכנסת וליד שרה", קבע רוזן. ‏

בהמשך המשפט נדחה גזר דינו של לופוליאנסקי מספר פעמים זאת בשל מצבו הרפואי. כמו כן, השופט רוזן רמז לא פעם כי יש להקל בעונשו של לופוליאנסקי – הן על רקע מצבו הרפואי והן בשל העובדה שהוא לא לקח את הכסף לכיסו. אולם, כאמור, השופט רוזן החליט לקבל את עמדת המדינה ולגזור על לופוליאנסקי 6 שנות מאסר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.