אלאור אזריה הורשע בהרג המחבל

יום מביש למדינת ישראל: לאחר אין ספור שעות של דיונים קדחתניים בית המשפט הצבאי החליט להרשיע את החייל אלאור אזריה, "הוכח מעל לכל ספק סביר כי המחבל מת כתוצאה מירי הנאשם", כך אמרה נשיאת בית הדין הצבאי, אל"מ מאיה הלר בעת שמסרה את החלטת בית הדין בעניינו של אזריה.

לאחר אין ספור שעות של דיונים קדחתניים בית המשפט הצבאי החליט להרשיע את החייל אלאור אזריה, "הוכח מעל לכל ספק סביר כי המחבל מת כתוצאה מירי הנאשם", כך אמרה נשיאת בית הדין הצבאי, אל"מ מאיה הלר בעת שמסרה את החלטת בית הדין בעניינו של אזריה.

הצטרפו לשידור החי מערוץ 2

שופטי בית המשפט ריסקו אחת לאחת את כל טענות ההגנה בדרך הסלולה להרשעה.  אל"מ הלר פתחה את דבריה בהקראת פרטי כתב האישום שהוגש נגד אזריה. "כתב האישום כולל שני סעיפים של הריגה והתנהגות שאינה הולמת", כתבה השופטת. "הנאשם שהוקפץ למקום החל לטפל בפצוע, לאחר מכן שהה זמן מה בזירה, מסר לחבר את קסדתו, התקרב אל המחבל כיוון לראשו וירה בו. לפי כתב האישום, הנאשם גרם למותו, והוא כפר באשמה. המחלוקות נרחבות ועמוקות בין הצדדים".

השופטת התייחסה גם לקו ההגנה שנקט סמל אזריה. "הנאשם טען שחש סכנה מוחשית לחיי האזרחים מסביב שכן המחבל נע וזז", ציינה. "הנאשם חלק על הטענה שהירי נגד את הוראות הפתיחה באש. הוא טען כי חשב באופן סובייקטיבי כי נשקפת סכנה מידית לו ולחברו".
"בנסיבות האלה, החשש המדומה הוא הסוגיה המרכזית שנידרש להכריע בה", הבהירה השופטת. "עלינו לקבוע אם גישת הנאשם היא כנה. הופיעו בפנינו מספר עדים לגבי הקשר הסיבתי. גרסת ההגנה התפתחה לאורך זמן. נטען שהמוות נגרם אולי כתוצאה מהירי הראשוני ולפני הירי של הנאשם, אולם רק בהמשך העלתה ההגנה טענה זו. נשמטה הקרקע תחת טענה זו מסיבות שונות, הנאשם ביקש בהקשר זה לאחוז בחבל בשני קצותיו".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום (רביעי)  להרשעת אלאור אזריה בהריגת מחבל ואמר כי "הדבר הראשון שמתבקש מכולנו, גם אלה שאוהבים את פסק הדין וגם כמוני, שאוהבים הרבה פחות, אנחנו כולנו מחויבים לכבד את ההכרעה המשפטית, אנחנו מחויבים לשמור גם על איפוק".
עם זאת, הדגיש ליברמן כי "מדובר בפסק דין קשה ולמרות זאת מערכת הביטחון תסייע לחייל ולמשפחתו בכל מה שאפשר". ליברמן קרא לאישי ציבור להפסיק להשתלח במערכת הביטחון, בצה"ל וברמטכ"ל. "הקריאות ששמעתי זה דבר פסול מהיסוד – הרמטכ"ל הוא המפקד של הצבא ועושה ימים כליליות, הוא מחויב לביטחון ישראל", אמר השר. "חייבים לשמור את הצבא מעבר ומעל כל ויכוח פוליטי".

יו״ר יחד אלי ישי הגיב:הלם. עצב. בושה. זעזוע ובעיקר אכזבה. מסר נוראי לחיילנו העומדים על המשמר.

לא אנוח ולא אשקוט. מדינת ישראל ידעה היטב כיצד לפעול במקרים כגון אלו. די להזכר בפרשת קו 300.

אנו דורשים חנינה. עם ישראל מאחוריך, אלאור.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.