לילה מול המתבצרים: הפינוי נמשך – עימותים ופצועים

לא הסתיים: רוב המשפחות פונו מהמאחז למדרשה בעופרה, בבית הכנסת המרכזי ביישוב מתבצרים עשרות צעירים. המשטרה: "נעשים מאמצים להגיע לפינוי בהסכמה כדי למנוע שימוש בכוח נגד המתבצרים"

באמצע הפינוי המאופק של המשטרה בעמונה, החליט בג"ץ ברוב קולות לבטל את המתווה – המשמעות: הסדר הפיצויים שעליו חתם ראש הממשלה עם המתיישבים בטל ומבוטל. בשל כך, ישנו חשש כי השטח בעמונה יבער כתוצאה מההחלטה.

השוטרים מתמקדים ביעד האחרון שנותר ביישוב שהפך לריק מיושביו – בית הכנסת המרכזי ביישוב.  תושבי המאחז פונו למדרשה בעפרה. כעת, בית הכנסת הוא המבנה המרכזי שהשאירו הכוחות לפינוי, מתוך הבנה שהמבצע שם עומד להיות מורכב יותר. 60 צעירים עדיין מתבצרים. הם ריתכו את הדלתות והחלונות עוד בשעות הבוקר, על מנת להקשות על כוחות הביטחון לפרוץ למבנה. מהמשטרה נמסר כי "נעשים מאמצים להגיע לפינוי בהסכמה ובהידברות כדי למנוע שימוש בכוח".

מתחילת הפינוי נפצעו כ-20 שוטרים ושוטרות במצב קל. חלקם פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים ומרביתם כבר שוחררו וחלקם קיבלו טיפול רפואי במקום.
סה"כ עד כה הורחקו באוטובוסים מאות צעירים שהתגודדו בישוב.
נכון לעכשיו פונו 28 מבנים.
11 משפחות המתגוררות בישוב התפנו במלואן ו-11 משפחות נוספות התפנו בחלקן בהסכמה. מתחילת הפינוי נעצרו 13 צעירים בגין הפרת הסדר הציבורי, הפרעה לשוטרים במילוי תפקידם ותקיפת שוטרים.

לאחר שעות של איפוק, במשטרה החליטו שלא לעצור באופן זמני את פעולות פינוי התושבים שמתבצרים בבתים עם רדת החשיכה ובשעה זו נמשך הפינוי שמלווה לעיתים באלימות מצד המשטרה.

הצטרפו לשידור הישיר מעמונה.

בצמרת המשטרה קיימו הערכת מצב לגבי הפסקת הפינוי,  בתום הדיון הוחלט שלא לעצור את המבצע לעת לילה והפינוי יימשך גם בחושך.

כוחות הביטחון עברו בין הבתים ופינו את עשרות הצעירים שהתבצרו ביישוב. הצעירים קשרו עצמם בשלשלאות ועשו שימוש באזיקים

 שבע משפחות עם ילדים הסכימו לפינוי מרצון ונמנעו מעימותים מול הכוחות. "צריך להבחין בין המתיישבים שגרים כאן, לפעילים שהגיעו לכאן", הסבירה דוברת המשטרה מירב לפידות. "יש לנו הידברו עם המתיישבים שמתגוררים בעמונה במשך חודשים רבים, שהביעו נכונות לפינוי בהסכמה וכבר הוציאו את הילדים מהמקום. לעומת זאת יש כאן אנרכיסטים שלא גרים כאן בכלל".

"על אף האלימות והלחץ שהופעל כלפיהם, השוטרים נוהגים באיפוק מירבי", הוסיפה. "יחד עם זאת, במקרים בהם תופעל אלימות נגד שוטרים – נגיב בהתאם. נערכנו לכך בהכנה מנטלית מסודרת עם הכנות מדוקדקות ויש לנו ניסיון מפינויים קודמים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.