ברוב של קול בודד: חוק המרכולים עבר בכנסת

על חודו של קול: חוק המרכולים עבר בשעה האחרונה בכנסת • ח"כ גפני וח"כ איציק כהן התכתשו על סעיף החרגת חנויות הנוחות • נתניהו: "החוק יחזק את לפיד"

רגע ההכרעה: מליאת הכנסת דנה הלילה על חוק המרכולים שהובא להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, ועבר בכנסת בשעה האחרונה על חודו של קול, ברוב של 58 חברי כנסת בעד, מול 57 שהצביעו נגד. חברי הכנסת מהאופוזיציה נאמו הלילה במשך שעות רבות, עד שהסתיים הדיון בהסתייגויות והחלה ההצבעה הגורלית, בשעת בוקר מוקדמת.

‏בשלב מסוים בהצבעה אף אירע פיצוץ בהצבעה על חוק המרכולים, זאת בשל הח"כים יואב גלנט ואלי בן דהן ששכחו להצביע נגד הסתייגות לפתיחת מרכולים למוצרי מטבח. ולבקשת יו"ר הקואליציה, דוד אמסלם, ההצבעה הופסקה כדי שוועדת הפנים תוכל לדון באחד הסעיפים. יצוין כי ח"כ משה גפני נמנע בהצבעות על החרגת חנויות הנוחות. יריבו, ח"כ איציק כהן מש"ס, צעק עליו בתגובה: "אני גוי של שבת שלך?" וח"כ מרגי איים לעזוב את המליאה.

בשעה 6 ורבע בבוקר, הח"כים החרדיים והדתיים התפללו תפילת שחרית מאחורי המליאה, ובערך בשעה 6:45 המליאה חידשה את דיוניה להמשך הצבעות על המרכולים.
כאמור, בסופו של דבר החוק עבר ברוב של קול אחד, זאת לאחר שח"כ יוסי יונה הודיע כי הוא אינו מתכוון להגיע להצבעה לאור מות אביו. גם חבר הכנסת מוטי יוגב נעדר מההצבעה לאור מות אביו.

בסיום ההצבעה על העברת החוק בקריאה שניה ושלישית, אמר נתניהו לח"כים החרדים: "העברנו את חוק המרכולים, אבל עכשיו מספיק. אתם צריכים להבין שזה רק מחזק את לפיד ומפלגות השמאל".

ראש הממשלה נתניהו אמר לפני כן, במהלך ישיבת סיעת הליכוד בכנסת, כי "הצבעה נגד חוק המרכולים תפיל את הממשלה". נתניהו הוסיף "אני סופר אצבעות. אם נראה שיש רוב, זה יעלה ואם לא – אז ההצבעה תידחה למועד אחר".

מההצבעה נעדרו: השרה סופה לנדבר (ישראל ביתנו) והח"כים שרן השכל (הליכוד), טלי פלוסקוב (כולנו) מוטי יוגב (הבית היהודי) ויוסי יונה (המחנה הציוני).

במהלך ההצבעות לקריאה שנייה אישרה המליאה את הסתייגותו של ויו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם לפיה יוחרגו מהחוק חנויות הנוחות בתחנות הדלק שנמצאים בהן מרכז ההפעלה וקופת התשלום של התחנה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.