‏דרמה בבג"ץ: בוטל חוק הגיוס

בג"ץ מטיל הערב(שני ) פצצה והחליט לבטל את חוק הגיוס אותו העבירו הח"כים החרדים בשל האטה במספר המתגייסים – הצטרפו לשידור החי בערוץ 2

דרמה פוליטית: בית המשפט העליון ביטל היום את חוק הגיוס המתוקן של החרדים שהעבירה שרת המשפטים איילת שקד ומהווה מרכיב מרכזי בשותפות של החרדים בקואליציה של נתניהו בשנתיים האחרונות, עם זאת העניק בגץ לממשלה שנה לחוקק חוק חדש.

בפסק הדין נתנו השופטים את חוות דעתם בחשיבות צה״ל כצבא העם ומחייבים את הממשלה לתקן את החוק החדש שעבר במסגרת ההסכם הקואליציוני עם החרדים כאמור.

על פי קביעת בג"ץ החוק שנחקק בעזרת הח"כים החרדים הוא "בלתי מידתי ובלתי חוקתי". "כשבוחנים את הוראות ההסדר נדבך על גבי נדבך מתברר כי קיים כשל עמוק ביכולתו לממש את המטרה של צמצום משמעותי של אי השוויון בחלוקה בנטל השירות הצבאי", נכתב בהחלטת השופטים.

ההסדר לוקה בחלק ניכר מהפגמים האינהרנטיים שמהם סבל הסדר הגיוס הקודם, שהובילו לקביעה כי הוא אינו חוקתי", נכתב.

הנשיאה כתבה בהחלטתה כי בשש השנים הראשונות להפעלתו – תקופת ההסתגלות הראשונה – הסדר הגיוס החדש הוא וולונטרי לחלוטין ונעדר סנקציות. "דהיינו, בתקופה זו כל תלמיד ישיבה למעשה יכול לעשות כרצונו", כתבה. "בנוסף בשלוש השנים שלאחר מכן – תקופת ההסתגלות השנייה – יישומו של החוק הוכפף במידה רבה לשיקול דעתו של שר הביטחון".

השופט אליקים רובינשטיין תקף בחריפות את החוק ואמר כי המילה היחידה לתאר את הנושא היא "ייאוש". "השירות הצבאי בצה"ל שכשמו כן הוא, צבא הגנה, הגנת כולנו, אינו ברירת מחדל, כתב רובינשטיין. "כל עוד יישאר ברירת מחדל דחויה כך בעולם החרדי, תימשך הסאגה הנוכחית, חוק ילך וחוק יבוא, ותחושת אי השויון הקשה תימשך. אכן, לא יתכן חולק על חשיבות לימוד התורה, וקולה של התורה כמגינה ומצילה, ובוודאי כהמשכיות קיומנו כעם, יוסיף להישמע כערך מערכי המדינה – אך עניין השירות בצה"ל, המצפון והמוסר, וההגינות כלפי כולנו, מה יהא עליהם?".

במפלגת יש עתיד מי שהגישו ראשונים את העתירה לפני כשנתיים כאשר החוק חוקק מתכננים הערב מסיבת עיתונאים בבית העיתונאים, בהודעה שיצאה ממפלגת יש עתיד נמסר כי יוד ראש המפלגה יאיר לפיד יכנס מסיבת עיתונאים הערב בשעה שמונה ורבע בבית העיתונאים ברחוב קפלן בתל אביב.

לפסיקה הזאת הערב יש חשיבות רבה כאשר מתנגדי השותפות החרדית בקואליציה של נתניהו היינו הפלג הירושלמי והעדה החרדית מקבלים היום גושפנקא חזקה לטענה שלהם במשך השנתיים האחרונות אשר לכוונת המדינה לבוא לקראת החרדים בסוגיה שנמצאת בציפור הנפש של הציבור החרדי.

הצטרפו לשידור החי

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. עוד מעט הכותרות ישתנו מעט

    הרב אליקים רובינשטיין שליט"א תקף בחריפות את החוק ואמר כי המילה היחידה לתאר את הנושא היא "ייאוש". "השירות הלימודי בישיבות שכשמו כן הוא, צבא הגנה, הגנת כולנו, אינו ברירת מחדל, כתב הרב רובינשטיין. "כל עוד יישאר ברירת מחדל דחויה כך בעולם החילוני, תימשך הסאגה הנוכחית, חוק ילך וחוק יבוא, ותחושת אי השויון הקשה תימשך. אכן, לא יתכן חולק על חשיבות הגיוס לצבא וההרתעה של צה"ל כמגינה ומצילה, ובוודאי כהמשכיות קיומנו כעם, יוסיף להישמע כערך מערכי המדינה – אך עניין הלימוד בישיבות, המצפון והמוסר, וההגינות כלפי כולנו, מה יהא עליהם?".

    מיהו החכם |
    הגב