הציונות הדתית שסועה: מי יהיה הרב הראשי?

בימים האחרונים מגבשים ב'בית היהודי' את מועמדם למשרת הרב הראשי, שבימים האחרונים הוא רבה של רמת גן, הרב יעקב אריאל, אחד מבכירי הציונות הדתית. אנשי המפלגה אף ביקשו משאר המתמודדים, כי באם ירוץ הרב אריאל לתפקיד – שהם יסירו את מועמדותם.
בעל היוזמה הזו להריץ את הרב אריאל הוא הרב חיים דרוקמן, מבכירי רבני הציונות הדתית, שביקש להכריע בין המועמדים לתפקיד מטעם הציונות הדתית: הרבנים דוד סתיו, יעקב שפירא ואליעזר איגרא. את המהלך מוביל ומרכז בפועל סגן שר הדתות, אלי בן דהן.
המלחמה האמתית על השמות היא בין הזרמים בציבור הדתי לאומי, אלה ה'חרד"לניקים" ואלה המתונים יותר. הרב יעקב אריאל נחשב לדרך האמצע: מצד אחד הוא משמש הסמכות התורנית של ארגון צהר, הפופולרי גם בקרב החילונים, ומצד אחר ידוע כבעל ידע תורני עצום וכפוסק הלכה בולט, המקובל גם בחוגים שמרניים יותר. בשנת 2003 אף התמודד הרב למשרת הרב הראשי אולם הפסיד לרב יונה מצגר.
השבוע נערכו כמה פגישות, בהן התגבשה היוזמה בקרב גורמים שונים הקשורים לצעד, ובהם הרב דרוקמן, הרב הראשי שלמה משה עמאר, סגן השר אלי בן דהן וגורמים מטעמו של השר בנט.
הרעיון בהרצת הרב אריאל, הוא – לא לפצל את הקולות בין 4 מועמדי הציבור הדתי לאומי. כיום ישנם 4 מתמודדים (על תפקיד הרב האשכנזי), והחשש היה שאם יישאר הדבר כך ייצאו קירחים מכאן ומכאן כאשר לבסוף ייבחר בכלל רב חרדי.
כעת הניסיון הוא להריץ את הרב אריאל, ובבית היהודי מייחלים להסכמה של כל המתמודדים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.