הצנזורה דורשת לחדור לווטסאפ

הצנזורה הצבאית למערך הדוברות של ארגוני ההצלה וביקשה להצטרף לקבוצות הוואטסאפ בכדי לראות מי מדליף . האזינו לדוברים. {הדוברים חוששים}

הצנזורה חוששת מהווטסאפ:  במהלך השבע האחרון פנתה  הצנזורה הצבאית למערך הדוברות של ארגוני ההצלה וביקשה להצטרף לקבוצות הוואטסאפ בכדי לראות מי מעביר למי.

מוטי אלמליח, מנהל אגף דוברות והסברה בארגון הצלה, אמר בראיון בתכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי כי "למהלך הזה אין מצדנו משמעות מבחינת המידע שעובר בתוך הקבוצות האלה. המידע הזה מגיע לתקשורת ושם עושים את החשבון שלהם מה לפרסם ומה לא. לדעתי המשמעות האחרת של הנושא זה עצם הנוכחות של הצנזורה בקבוצה של עיתונאים".

דובר מגן דוד אדום, זכי הלר הגיב אף הוא ואמר, כי "הצנזור הוא לא גוף שהוא נגד. אין לנו בעיה לידע את הצנזור כמו שמיידעים את העיתונאים. הקבוצות האלה הן למידע בלבד".

יוסי גורוביץ', מפעיל הבלוג "החברים של ג'ורג'", קיבל פנייה מהצנזורה הביע תמיהה על הפנייה: "גם אם מישהו כתב בטעות סוד צבאי, הסיכוי שגוף עוין יעלה על הפסקה האחת בעברית בתוך בלוג באינטרנט, זה נשמע לי מעבר למופרך".

 

דובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו, אמר בשידור כי "זה מרחב שפועלים בו דוברי ישובים, דוברי מועצות, משטרת ישראל, מד"א, הצלה, צבא, מכבי אש, סוכני צד ותעסוקה, ארגוני זכויות אדם, פלסטינים. תאר לך שיש שלושה נערים חטופים ויוצא בקבוצות וואטסאפ איפה הם נמצאים. אני כדובר צה"ל, כל הודעה שהוצאתי לתקשורת עברה דרך הצנזורה כי רק לצנזור את סך המידע".

על ההתמודדות עם בלוגרים, הגיב בניהו כי "עלו בעבר דילמות איך הצנזורה מתמודדת עם תחנות הרדיו האזוריות ואיך להתמודד עם אתרי האינטרנט. יש פה ניסיון כנה, מקצועי ומתחייב של הצנזורה להתאים את עצמה למציאות המשתנה, לפרוש כנפיים בדיאלוג".

"דבר אחד אני רוצה להפריך – מהכרותיי עם הגוף הזה אין לו שום כוונה לעלות על מקורות המידע של העיתונאים. יש לו כוונה למנוע זליגת מידע ביטחוני רגיש שנוטל המידע לא בהכרח יודע שהוא מידע ביטחוני רגיש. ואם המידע כבר זלג, וזה נודע דרך קבוצת הוואטסאפ, לעשות מה שצריך בזמן אמת בכדי למנוע את הפרסום", טען בניהו.

מהצנזורה נמסר לגלי צה"ל  כי "ערך היסוד של חופש הביטוי, חשיבותו והצורך לאזן נכונה בינו לבין הגנה על ביטחון המדינה עומדים לנגד עיני הצנזורה בכל עת, גם בכל הקשור לפעילות ברשת. סמכויות הצנזורה המוגדרות בחקיקה ונתונות לביקורת בית המשפט העליון חלות על כל סוג של פרסום הנוגע לביטחון המדינה בין אם מדובר בפרסום בכלי התקשורת המסורתיים ובין אם מדובר בפרסום בדרך אחרת".

"הצנזורה אינה פוסלת כל פרסום של מידע ביטחוני אלא רק פרסום המקיים ודאות קרובה לפגיעה ממשית בביטחון המדינה. הצנזורה פונה מעת לעת לגורמים הרלוונטיים ומחדדת את קיומה של חובת הגשת ידיעות בנושאים ביטחוניים לצנזורה טרם פרסומם. בעת האחרונה נעשתה פניה כאמור למספר דפי פייסבוק שמגדירים עצמם כחדשות ו/או מבזקים. בפניה לא התבקשה הסרת פרסום כלשהו. יודגש כי אין מדובר בפרופילים פרטיים אלא בדפים המגדירים עצמם כמדיה ופתוחים לעיון הציבור".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.