הצעה חדשה: חידשת רישיון נהיגה- אולי תתרום את איבריך?

בוועדה המיוחדת שהוקמה במטרה לקידום תרומת איברים מן המת והמייעצת לשרת הבריאות יעל גרמן, ממליצים כי אזרחים יתבקשו להישאל על תרומת איברים, בעת הנפקת תעודות או חידושן

הועדה המיוחדת שהוקמה במטרה לקידום תרומת איברים מן המת והמייעצת לשרת הבריאות יעל גרמן, הציעה אתמול(ג‘), כי אזרח שיגיע על מנת לחדש דרכון, או הוצאת רישיון נהיגה, יישאל על דעתו לתרומת איברים.

פרופ' דינה בן יהודה, מנהלת מחלקת המטולוגיה בהדסה, העומדת בראש הוועדה המייעצת, הגישה יחד עם חברי הוועדה, המלצות שונות כדי להגדיל את שיעור ההסכמה של משפחות לתרום מאיברי בני משפחתם. בין הצעות הועדה יש המלצה לצמצם גורמים מעכבים וחסמים שונים, על החתימה לנכונות תרומת איברים. כדי להפחית את תופעת חוסר האמון במערכת הבריאות בארץ, יוזמים שתי דרכי פעולה, האחת, הסברה לציבור, כיצד מאובחן המוות המוחי בארץ (שהינה המחמירה בעולם) ל"ע, וזאת בהתאמה עם הגדלת השקיפות בבקרת התהליכים ופיקוח בפועל של קביעת המוות המוחי ושל הקצאת האיברים לפי קריטריונים קבועים ובפיקוח אמין ומוסדר.

הוועדה המייעצת הציעה להפחית את חוסר הידע והעמימות, ביחס לעמדת ההלכה בנוגע לתרומת איברים, זאת על ידי גיוס רבנים ומובילי דעת קהל בציבור החרדי/הדתי, שתומכים מבחינה הלכתית בעקרון המוות המוחי-נשימתי, וליווי וסיוע על ידי רבנים בזמן אמת, מול משפחות המעוניינות בכך. הוועדה הוסיפה כי יש צורך בחידוד עמדת הרבנות הראשית לישראל, שמתירה השתלת איברים בתנאים מסוימים לאחר מוות מוחי-נשימתי.

ארגונים ממשלתיים ציבוריים, רשויות מוניציפאליות וקופות החולים, יש לגייס לצורך עניין זה, טענו בוועדה, לצורך פעולות ההסברה וחתימה על כרטיס תרומת האיברים. גם את בתי הספר יש לשלב כפעילות חובה בתכנית הלימודים, וכן במערך ההדרכה של הצבא.

כעת כאמור, ישנה המלצה נוספת, בנוגע לשינויי חקיקה, כאשר יידרשו לכך, בהנפקה או חידוש של תעודת זהות, רישיון נהיגה או דרכון ובתעודות נוספות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.