הצעת חוק חובת התקנת מצלמות במחלקות האשפוז הסיעודי תעלה היום להכרעת וועדת השרים לחקיקה

כל מסגרת סיעודית תחויב להתקין מצלמות בין כתליה במשך כל שעות פעילותה, לרבות שעות הלילה,

הצעת חוק חובת התקנת מצלמות במחלקות האשפוז הסיעודי, התשע"ז–2017 של ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), יואב קיש (ליכוד), שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו) תעלה היום להכרעת וועדת השרים לחקיקה. הצעת החוק מבקשת להרחיב את ההגנה על הקשישים הסיעודיים באמצעות חובת התקנת מצלמות במחלקות הסיעודיות אשר יוכלו לשדר בזמן אמת למערך הפיקוח של משרד הבריאות ולהגביר את ההגנה עליהם.

בחודשים האחרונים גברו מקרי ההתעללות נגד קשישים סיעודיים חסרי ישע במחלקות האשפוז הסיעודי ומטרת הצעת חוק זו היא לבצר את ההגנה עליהם. בנוסף, חיבור מכלול האירועים האחרונים בקו אחד מעלה תמונה קשה ומזעזעת של הזנחה, התעללות והתאכזרות לקשישים סיעודיים חסרי ישע במוסדות הסיעודיים שאינם יודעים לזהות רוע ולכן אינם יודעים להתגונן בפניו.

בדברי ההסבר להצעת החוק, נכתב כי בחלק ניכר מבתי האבות הסיעודיים, שבהם נמצאו ליקויים חמורים, פיקוח משרד הבריאות לא הצליח לאתר כלל את מקרי הפגיעה וההתעללות, דבר חמור לנוכח העובדה שאירעו במספר גדול יחסית של מקומות. זאת ועוד, חלק מהמקומות אליהם הגיע הפיקוח זכו לביקורות מרשימות שאף פורסמו באתר המשרד וגרמו להטעיה משמעותית של הציבור ולכך שקשישים רבים המשיכו להיכנס לשם. בעניין זה, בדיון ביום 13.02.17 בוועדת הכספים של הכנסת בנוכחות שר הבריאות נתגלה כי ממוצע תדירות הפיקוח הוא ביקור אחד לשנה בכל בית אבות, וכי לא נערכות כמעט בכלל ביקורות לאחר שעות העבודה הרגילות.
על פי ההצעה, כל מסגרת סיעודית תחויב להתקין מצלמות בין כתליה במשך כל שעות פעילותה, לרבות שעות הלילה, כך שבמקרה של חשד להתעללות או פגיעה יוכלו הרשויות להשתמש בחומר המצולם לצורך גיבוש תשתית ראייתית מספקת (בהקשר זה יודגש עוד כי חלק ניכר מהתיקים של פגיעה בקשישים חסרי ישע (41%) נסגר מחוסר עניין לציבור ושיעור דומה של כ-30% נסגר בשל קושי ממש לגבש תשתית ראייתית).

יודגש כי המצלמות לא ישדרו בזמן אמת לגורמים חיצוניים כלשהם להוציא מערך הפיקוח של משרד הבריאות. התיעוד המצולם יוכל לשמש רק את המשטרה, ואך ורק במקרים שבהם קם חשד ממשי להתעללות באותה המסגרת. בחדר שבו שוכב קשיש יותקנו מצלמות, אך יופעלו באישור הקשיש או משפחתו בלבד.

ח"כ איציק שמולי: "הקשישים הסיעודיים הפכו בחלק מבתי האבות לשקי אגרוף אנושיים שסופגים התעללות קשה. אין שום ספק שהמצלמות יספקו להם הגנה ויאפשרו להרחיק את התוקפים באופן מידי. העובדה שהמקרים המחרידים האלה התגלו ביותר מבית אבות אחד מעלה חשש גדול שיש עוד מקומות נוספים שטרם התגלו ואני שמח שכל מפלגות הבית התגייסו לתמיכה בחוק הזה שיגביר את ההגנה עליהם. הצורך בהסכמת המשפחה והאיסור לשדר לגורם חיצוני מצמצם למינימום הנדרש את הפגיעה בפרטיות."

ח"כ יואב קיש: "המציאות דורשת לחייב כל מסגרת סיעודית להתקין מצלמות. אפעל להשלמת החקיקה כבר במושב הכנסת הנוכחי. בכוונתי להרחיב את החקיקה על מנת להגן על כל חסרי ישע וביניהם כמובן נכים וקשישים."

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם-רפאלי: "קשישים חסרי ישע חייבים לקבל הגנה ובפרט במקום שאחת ממטרותיו היא לספק הגנה וכבוד. הפרסומים האחרונים על התעללויות בקשישים מאלצים את המחוקק להתערב וליצור איזון על מנת שהמוסדות יתנהלו באופן המוסרי והראוי המצופה מהם. פריסת מצלמות בבתי אבות תשמש ככלי לבחינת התנהלות המטפלים וכגורם מרתיע מפני פגיעה במטופלים."

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב: "בחודשים האחרונים נחשפנו לתיעודים מזעזעים בתקשורת, של טיפול שערורייתי וברוטלי מצד מטפלים אלימים כלפי קשישים חסרי ישע, שאינם מסוגלים להתנגד לאלימות הקשה כלפיהם. בעקבות התמונות הקשות שנחשפתי אליהן, החלטתי יחד עם קבוצת חברי הכנסת להוביל מהלך אשר יעגן בחקיקה הצבת מצלמות בבתי אבות, על מנת למנוע מקרים כאלה בעתיד. מצערת אותי העובדה שאנו נאלצים להציב מצלמות על מנת למנוע מקרים כאלו, מקרים אשר לא אמורים לקרות מלכתחילה אך לצערי המהלך בלתי נמנע."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.