הצעת חוק של שדולת א"י וח"כים חרדים: החלת החוק על יהודה ושומרון

הצעת חוק של שדולת ארץ ישראל ובהם יושבי ראש הסיעות החרדיות ח"כ הרב מנחם אליעזר מוזס וח"כ הרב אברהם מיכאלי, שהונחה על שולחן הכנסת, מציעה להחיל את חוקי מדינת ישראל בשטחי יהודה ושומרון באמצעות תחיקת ביטחון

הצעת חוק שהונחה על שולחן הכנסת עם תחילת מושב החורף מציעה כי כל חוק חדש המתקבל בכנסת יחוקק בתוך 45 ימים באמצעות צו של אלוף פיקוד המרכז כך שיחול באופן זהה גם ביהודה ושומרון.

על הצעת החוק חתומים אף חברי כנסת חרדים החברים בשדולת ארץ ישראל ובהם יו"ר סיעת ש"ס ח"כ הרב אברהם מיכאלי ויו"ר סיעת יהדות התורה הרב מנחם אליעזר מוזס וכן יו"ר שדולת ארץ ישראל בכנסת, ח"כ יריב לוין וח"כ אורית סטרוק, יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד ויו"ר וועדת החוקה, ח"כ דוד רותם.

ביהודה ושומרון חיים כיום כשלוש מאות וחמישים אלף אזרחי מדינת ישראל. על פי הנתונים, כשליש מבין המתגוררים ביהודה ושומרון משתייכים למגזר החרדי ובהם בערים ביתר עילית, מודיעין עילית, עמנואל, תל ציון ועוד.
על אף היותם של התושבים מצביעים לכנסת לא מנוהלים חייהם בפועל על ידי המדינה עקב העדר תחולה של החוק הישראלי.

מדובר במציאות בלתי קבילה בעליל מבחינה דמוקרטית, הפוגעת ללא כל ספק בכבודם של תושבי האזור הישראלים ואף גוררת בעקבותיה פגיעה קשה בזכויותיהם ומפלה אותם לרעה ביחס לשאר אזרחי המדינה. כך למשל, העדר תחולה לחוקי עבודה המגנים על העובדים, העדר חוקים בתחום הגנה על הסביבה וכדו'.

הצעת החוק מבקשת לתקן עוול זה, להשוות בין הנורמות השונות החלות על אזרחיה של מדינת ישראל ללא קשר למקום מושבם ולהביא למצב בו גם את חייהם של אזרחי המדינה תושבי האזור תנהל הכנסת הנבחרת, וזאת מבלי לשנות את מעמדו של השטח מבחינה מדינית ומבלי לסתור את הוראות הדין הבינלאומי שישראל קיבלה על עצמה, לפנים משורת הדין, להתנהל על פיו ביהודה ושומרון.

יו"ר שדולת ארץ ישראל בכנסת ח"כ יריב לוין וח"כ אורית סטרוק: "הצעת החוק הזו תביא להגנה על הזכויות כמו גם החובות של תושבי יהודה ושומרון הישראלים. אין שום סיבה מוצדקת לכך שאזרחי ישראל הגרים ביהודה ושומרון לא יוכלו לקבוע את חובותיהם וזכויותיהם באמצעות נציגיהם בכנסת, שנבחרו לשם כך, גם בלי להחיל ריבונות על השטח".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.