הצפון מתחמם: קרבות קשים בסמוך לגבול, אזעקה נשמעה ברמת הגולן

סמוך לשעה 12:00 בצהרים נשמעה אזעקה במספר יישובים ברמת הגולן, לא אותרה נפילה ובמערכת הביטחון מעריכים כי מדובר בזליגה מהלחימה העזה בשטח סוריה. בתוך כך, בסכנויות הידיעות מדווחים כי ארגוני המורדים פתחו במתקפה משולבת על כוחות אסד בגולן הסורי

אזעקה נשמעה לקראת השעה 12:00 בצהרים ביישובים אלוני הבשן, אורטל, מרום גולן, עין זיוון וקשת שברמת הגולן. ככל הנראה מדובר בזליגה מהקרבות שמתנהלים בסוריה. בצה"ל בודקים האם ישנן נפילות בשטח ישראל.

בסכנות הידיעות רויטרס מדווחים כי מאז שעות הבוקר מתנהלים קרבות עזים במחוז קוניטרה שבסוריה, לא רחוק מהגבול עם ישראל, לאחר שכוחות של ארגוני מורדים פתחו במתקפה נרחבת נגד כוחות אסד.

עיתונאים וצלמים שנמצאים בקרבת מקום מדווחים על הפגזות כבדות החל משעות הבוקר המוקדמות, חלקן הגדול בעיר קוניטרה, בירת המחוז. המשמר הסורי לזכויות אדם, המנהל מעקב אחר מלחמת האזרחים בסוריה, דיווח אף הוא על עימותים כבדים בין הצבא הסורי למורדים.

כזכור, בגבול התקבצו אמש עשרות דרוזים ישראלים, תושבי רמת הגולן, שצפו באמצעות משקפות על הלחימה המתמשכת בצד הסורי. בכל אותה עת נשמעים קולות נפץ רמים, כתוצאה מהירי של שני הצדדים הנאבקים. המשקיפים סיפרו כי הם חוששים לגורלם של בני משפחותיהם.

הקרבות הסמוכים לאוכלוסיה הדרוזית מדאיגים את התושבים הדרוזים בישראל, בגליל ובגולן. הם חוששים מפגיעה באחיהם, דבר שהופך למחושי ככל שהקרבות מתרחבים לגזרתם. בשבועות האחרונים הרבו נציגי העדה להפגין בנושא, תוך שהם קוראים לישראל להציל את בני משפחותיהם שנמצאים בלב הקרבות.

"אנחנו עוקבים באצמעות הפייסבוק והרשתות החברתיות אחרי המצב שם, ומבינים שיש הרוגים ופצועים", אמר אחד מהם לחדשות 2 Online. "זו תחושה של חוסר אונים. אתה רואה מה קורה שם, אבל אתה לא יכול להתקרב, לא יכול לעזור. אנחנו קוראים לצה"ל שלא יתמוך במורדים, ויעזור לשמור על אחינו הדרוזים".

דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז כתב היום בפייסבוק כי "הבוקר קיימנו הערכת מצב מיוחדת בראשות הרמטכ״ל, רב-אלוף גדי איזנקוט בנושא האירועים בצפון רמת הגולן. עסקנו בהשפעתם של האירועים על הדרוזים בכפרים הסמוכים לגבול ברמת הגולן מתוך שותפות וברית דמים בינינו לבין אחינו הדרוזים במדינת ישראל".

אלמוז הוסיף כי "שוחחתי לפני מספר דקות עם מפקד פיקוד הצפון, אלוף אביב כוכבי שעדכן כי המצב בשטח רגוע, ללא אירועים חריגים ונמצא בשליטה מלאה. הרמטכ״ל הנחה לשמר את המציאות הנוכחית ברמת הגולן ולהבטיח את רמת הביטחון הנדרשת".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.