הצצה לקבוצות הוואטסאפ המובילות במגזר החרדי • מגזין חג

פתח דבר: כתבה זו באה לסקר במקצת את הנעשה בקבוצות הוואטסאפ במגזר החרדי, כמובן שמדובר באלפי אם לא בעשרות אלפי קבוצות אך לשם כך התמקדנו בקבוצות המעצבות דעה במגזר – וחזקות בעיקר בתחום החדשות.
הצצה לעולם הוואטסאפ החרדי – כתבתו של עקיבא פלד

כך הכל התחיל
כשמלאו לו 16 שנה, החליט יאן בוריס קום, בן יחיד למשפחה יהודית, לעזוב את הכפר הקטן בפאתי קייב שבאוקראינה, להשאיר מאחור את אביו, ולהגר לארה"ב עם אמו. יאן בוריס קם לא חלם כי בתוך עשור הוא יעמוד מאחורי רעיון האפליקציה שתשנה לחלוטין את מפת התקשורת בעולם.

בשנת 1999 משה גליקמן, אברך חרדי, הולך לאיטו ברחוב רבי עקיבא ומעלה בפני חבריו רעיון שבו קבוצה של עיתונאים חרדים יוכלו להעביר מסרים ותמונות איש לרעהו באמצעות מכשיר פלאפון.  חבריו של גליקמן פרצו בצחוק, וחשבו לשלוח אותו לבית משוגעים. מסתבר שמשה גליקמן, כלל לא חשב על הרעיון המסחרר. מי שכן חשב, היה: בוריס קום.
הרעיון הגאוני שצץ במוחו של היהודי הצעיר זכה להצלחה מסחררת, וכעת, מאות מיליוני אנשים בעולם – ממזרח מקרונזיה עד לפאתי אלעד – עושים שימוש ברעיון שהוא הגה.

באוגוסט 2009  צייץ בוריס בטוויטר שלו שניסיונו להתקבל לעבודה בפייסבוק נכשל. "מצפה להרפתקה הבאה שלי בחיים", הוא כתב באותו הציוץ.  מסתבר שהאופטימיות שהוא הפגין, הביאה אותו להקים את וואטסאפ – ומשם לסגור מעגל 4.5 שנים מאוחר יותר, ולהיכנס לפייסבוק בדלת הקדמית.
WhatsApp (בתעתיק לעברית: וואטסאפ) הוא יישום לטלפונים חכמים, המשמש להעברת מסרים מידיים, תמונות, קטעי וידאו וקול, שפותח על ידי חברת WhatsApp. החברה הוקמה ב-24 בפברואר 2009 על ידי יאן קום.
קבוצות הוואטסאפ החלו לצוץ בזו אחר זו כפטריות לאחר הגשם. כיום, כמעט אין עיתונאי חרדי שלא משתמש בשירותי הוואטסאפ.
בעבר הלא רחוק התקשורת החרדית הייתה ניזונת בעיקר משירותי אסמסים, כעת האסמסים הפכו למיותרים בעידן הווטאסאפ: "אם אתה לא שם, אתה לא קיים", אומר לנו אחד ממנהלי הקבוצות החרדיות. בשיחה ל'קוקר' הוא מתאר את היתרונות של אפליקציית וואטסאפ:  "בוואטסאפ יש יתרונות ויש חסרונות", הוא מסביר. "מצד אחד העיתונאים מעודכנים על כל מה שזז ומקבלים את המידע ישירה ומהירה למכשיר.

הצד השני של המטבע הוא הפגיעה הקשה בכתבים שמביאים את הסקופים הראשונים, היות ורוב המידע נמצא בוואטסאפ ובפייסבוק״, הוא קובע.

כיצד עובדות קבוצות הווטאסאפ?
נתחיל בקבוצה של עיתונאים בכירים שמתחייבים שלא להוציא אף מילה מהנעשה בקבוצה, עיתונאי חרדי בכיר שהדליף מידע על הנעשה בקבוצה הודח ממנה בבושת פנים.

 whatsapp-575וואטסאפ

׳אקטואלי גלאט׳  – העיתונאים החרדים הבכירים בקבוצה סגורה

בין  הקבוצות המובילות במגזר החרדי ניתן למצוא  את ׳אקטואלי גלאט׳  – קבוצה של אנשי תקשורת מכל המדיות החרדיות. מנהל הקבוצה הוא: יהודה גליקמן, מייסד קבוצת המשפיעים ומנהלה בעבר. גליקמן הוא זה שייסד את המשפיעים, אולם תקרית לא נעימה בין חברי הקבוצה, הובילה לפירוק החבילה. אנו מעדיפים שלא להרחיב בפרטים – ובמיוחד בחג הפסח שבו החמץ נשאר מחוץ לתחום.

דתיים בתקשורת – הקבוצה  החרדית הראשונה
קבוצה נוספת ששמה נישא ברמה ברחבי הווטאסאפ היא: ׳דתיים בתקשורת 1׳ -הקבוצה מורכבת משלש קבוצות. היא הוקמה על ידי חיים סרוצ'ק, חסיד חב"ד שהיה מחלוצי  קבוצות  הוואטפ החדשות. ועם הזמן הקבוצה גדלה עד שהיה צורך לחלק אותה ל3 קבוצות שונות. לפני כחצי שנה ארגנו חברי הקבוצה מפגש עם יאיר לפיד, אולם בשל המצב הביטחוני בדרום, המפגש המעניין, בוטל.

"באופן כללי", מסבירים מנהלי הקבוצה, "הקבוצה, שהייתה בין קבוצות הנייעס הראשונות, קמה לפני שנתיים+ מגרעין שהגיע מדף בפייסבוק, וזה מקור השם".

 IMG-20140414-WA0011

״אצלנו התחילו חלק גדול מהדברים שמאפיינים קבוצות נייעס, כמו ההחלפה של כותרת הקבוצה באירועים אקטואליים, המפגשים הקבוצתיים והקבוצה המקבילה שמיועדת לפטפוטים״, מוסיפים המנהלים.
כאמור, הקבוצה התחילה עם 10 חברים ומונה היום 145 חברים בשלוש קבוצות, מתוכם חמש עשרה נשים, כ-10%.

רגע השיא של קבוצת הווטאסאפ היה כאשר באמצעות הקבוצה בנו שנים מחבריה בית מאמן בישראל.

רגע השפל של הקבוצה: יותר מאלפיים הודעות ביממה של תשעה באב.

עם ריבוי קבוצות הווטאסאפ החלו רבנים מובילים לפעול כנגד תופעת הווטאסאפ ותמונות הסלפי שהתפשטה במגזר העוברות באון ליין בקבוצות.

בחורי ישיבות גילו את נפלאות הווטאסאפ בחתונות, בר מצווה וכנסים גדולים, "התופעה היא בגדר עבודת אלילים שמטרתה היא ביטול תורה. זה לא יתכן שאנשים עסוקים כל היום בצילומים של עצמם ובלהפיץ אותם לאנשים ומבטלים זמן תורה יקר מאוד", טען אחד הרבנים, "האופנה הזו היא זרה לנו ויש להפסיקה ומיד. יש בזה משום עבודת אלילים ועבודה זרה שאנשים משתעבדים לה".אומר הרב אליהו אברז'ל, אב בית הדין הרבני בירושלים ופוסק הלכה, שהיה מועמד למשרת הרב הספרדי הראשי תומך בהפסקת תופעת הסלפי בקרב תלמידי ישיבות ואברכים: "זו תופעה פסולה, שאין בה שום טעם, היא גורמת נזק לעולם התורה ולאברכים. מה זה נותן לבזבז את הזמן בצילומים עצמיים ולאחר מכן להפיץ אותם במחשבים או בטלפונים? זה דבר שיש להימנע ממנו".

בחסידות  כמו ערלוי סאטמר, וקרלין סטולין  הורו לאברכים להפסיק את השימוש באפליקציית המסרים המפורסמת whatsapp. לטענת הרבנים, באפליקציה זו מועברים תכנים לא ראויים, כגון תמונות לא צנועות, סרטונים ודברים שיש בהם משום לשון הרע,  "מעבירים באפליקציה הזו שיעורי תורה, דברי טעם של קדושה מילא, אבל מה שעובר שם זה דברים לשון הרע וחוסר צניעות. יש בשימוש בתוכנה הזו דבר שיכול לגרום להרס של משפחות ובתים בישראל ולבעיות בין זוגות", טוענים הרבנים.

החסרונות של אפליקציית וואטסאפ כפי שכבר אמרנו :

"עזב את הקבוצה". בכל קבוצה, בכל יום וכמעט בכל שעה ניתן להבחין בחבר בווטאספ שעוזב את קבוצת החברים שמזינה אותו במידע בלעדי. ישנם חברים רבים שמבינים שהווטאספ גוזל זמן רב מהעבודה,  אלו פשוט עובדים שם ומעדכנים, ובזמן הזה הם יכולים לעשות ביזנס או לייצר אייטמים.
נקודה נוספת, שגורעת ומביאה לכך שלא מעט עוזבים את הוואטסאפ הינה – כמות הרכילות ולשון הרע שזורמים בתוככי הקבוצות. זה תלוי בחברי הקבוצות. ישנם חברים  שיראת השמיים שלהם שואפת לאפס, הערות עוקצניות ופוגעניות שהפכו ללחם חוקם של חברי הקבוצה, המידע והתמונות המפלילות שזורמים בקבוצות. למשל: בחודש האחרון התבשרו חברי קבוצות הוואטסאפ החרדיות על סיפור מלוכלך שהתרחש בעיר חרדית,  היה או לא היה? "איש לא יודע לפסוק מה בדיוק היה שם", מספר לנו מנהל קבוצה חרדית. "אולם אין עשן  בלי אש, והאש התפשטה כשדה בקוצים וגרמה לנזק בלתי יתואר למשפחה".

איש תקשורת חרדי בכיר, נטש לאחרונה את קבוצות הוואטסאפ. אותו עיתונאי זכה לעדנה כשנבחר לתפקיד נחשק. החברים צרי העין לא פרגנו לבחור, והוא קיבל אין ספור תגובות שליליות שלוו בטונים צורמים מצד חברי הקבוצות. חברים בקבוצה חרדית  לקחו תמונות שפרסם בפייסבוק עם יונית לוי ויצרו ממי"ם כנגדו, חברי הקבוצה 'החרדית' לא הסתפקו בכך והמשיכו במסכת התעלולים כנגדו, מיודעינו הודיע לכל מאן דבעי על פרישתו מקבוצת הוואטסאפ.

מנהל קבוצה חרדית מתריע מפני הגרוע מכל. "בנתיים, לא אירעו מקרים חריגים", אולם ישנם חברים בקבוצות שהכיפה לראשם הוא בגדר תחפושת.
"במידה ולא יקבעו קווים אדומים", הוא מזהיר, ״האסון הבא בדרך – אני מתקשה להאמין שאיש ציבור ישרוד את מסע הנקמה הבא שיתכנן גורם אינטרסנטי״.

ואילו בוואטסאפ, ניתן למצוא גם דברים חיובים כמו עולם החסד: ״התפללו עבור החולה״, "מי יכול לעצור טרמפ לבחור שנמצא תקוע במחלך שורש?", ״דרושים עובדים״ וכדומה.

'קוקר' – קבוצה סגורה
׳קוקר ראשונים לחדש׳, למשל, היא קבוצה סגורה של חברי מערכת 'קוקר'. בקבוצת 'קוקר' דואגים חברי הקבוצה – כתבים, עורכים ומנהלים של האתר – לעדכן את חברי הקבוצה על החדשות שהועלו/שיועלו לאתר.

דעת תורה – המשבקי"ם מתכתבים
קבוצה נוספת היא "דעת תורה" – מדובר בקבוצה של בני המשבקי"ם החרדים. בקבוצה חברים: יו"ר משמרת הקודש והצניעות הרב מרדכי בלוי, שייע וינברגר מבעלזא, המשב"ק  חיים אסחיק, יעקב כהן הצלם ויעקב כהן מרשב"ם. חברי הקבוצה מעדכנים על הנעשה בחצרות הקודש, אם זה במידע חם ועסיסי (״מה אמר  מרן הגר"ח״)  ואם זה בתמונה מעניינת היישר מחצרות הקודש.

העין השלישית –  הקבוצה של אבי מימרן ויועצי דרעי
קבוצה נוספת היא: ׳העין השלישית׳ – זוהי קבוצת ווצאפ של עיתונאים ספרדים, בקבוצה חברים בין היתר: אבי מימרן מקול ברמה,  חיים חלף – עוזרו הצמוד של אריה דרעי, אמיר קריספל, דודו עמר ועוד בכירים בתנועה הקדושה. בקבוצה זורם מידע על כל הנעשה בתוככי התנועה.

י
י

נאמנים למרן – מה עושים עוזרי החכי"ם של 'דגל'  בוואטסאפ?
׳נאמנים למרן׳: קבוצת וואטסאפ של חברי דגל התורה שנאמנים לדרכו של מרן הגראי"ל שטיינמן שליט"א. בקבוצה חברים:עוזרי החכי"ם של דגל התורה: יעקב מורגנבסר, שלומי פולק, מנחם שפירא ועוד. החברים בקבוצה הסודית מעבירים און ליין את המידע החם על הנעשה בתוככי דגל התורה, או בבית בחזון איש 5.

כיום, ישנם עוזרים ודוברים שמעבירם מידי יום מידע חם על הנעשה בחצרות הקודש, הבולטים שבהם הם: שייע דייטש, שמביא מידע מזימבבואה ומיוהנסבורג על הרב ברלנד, יהושע פרוכטר שמביא תמונות ומידע מחצר הקודש מרכז ויזניץ', גם לראוכברגר בעיריית ירושלים יש דובר בשם: דודי מילר, שמפיץ מידע נגיש על המתרחש במסדרונות ספרא. חברי עיריית ביתר עילית מנחם זיידה,  מייחצן את פינדרוס ומציף את הקבוצות בהודעות של הבוס.

הסיפורים ההזויים
והיו גם סיפורים הזויים: ערב החג, אחותו של ח"כ משה  גפני הלכה לעולמה, ומסתבר שגפני קיבל את המידע הנורא מכול מאחת הקבוצות שהקדימה את בני המשפחה בכמה דקות. בני המשפחה ששוחחו עם  גפני  כמה דקות לאחר מכן ובישרו בעצב על פטירת אחותו.  גפני השיב להם: "חברים בוואטסאפ הקדימו אתכם" .

תופעה נוספת היא: הודעות הכזב הרבות שמופצות באפליקציה החמה אחת לכמה שעות. לפני כמה ימים פורסם בקבוצות החרדיות הודעה לפיה חברת המשקאות ׳קוקה קולה׳ עוזבת בקול תרועה רמה את כשרות הרב  לנדא וחוברת לעדה החרדית. בירור קצר העלה: לא דובים ולא יער. מידע נוסף  שפורסם באחרונה  היה על פגישה שאמורה להתקיים בין האדמו"ר מגור למרן הרב שטינמן, גם המידע הזה התברר כסיפור בדים בעלמא.

לסיום, אי אפשר שלא להזכיר את הוואטסאפ בנשימה אחת עם משרדי הפרסום והיח״צ שהקימו קן משלהם ברחבי הווטאספ, באמצעות האפליקציה של יאן בוריס קים הם מזרימים מידע רב ששווה להם הון רוב.

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כתבה יפה ומוטקה בלוי עם משמרת הקוטג' שלו בוואטסאפ המלא בזוהמה כל הכבוד לו

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. אני המצאתי את הסיפור עם קוקה קולה חחח

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. יפה כל הכבוד מגזין חג יפיפה חבל שהעיתונים לא עושים דברים דומים. בעיתון משפחה לפני שנתיים היה מוסף מאוד מענין 30 לכוח שגם סיקר את הסלבס החרדי בני 30 חבל שהעיתונים השנה רדודים ועוסקים בדברים ממוחזרים אין על האינטרנט החרדי תמשיכו כך

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 4. דבר אחד ברור יצא לי מכל הכתבה הזאת , לכולם כולל כולם יש סמארטפון כולל כל מי שמסתובב ליד הגדולים אז מה שווה המילה שלהם ?? סתם גוזרים גזרות על הציבור , גזרות שהמשבקים שלהם לא יכולים לעמוד בהם

  שלמה |
  הגב