מכת מדינה: הצצה לשוק המשומשות – ולמה קשה למכור רכב יד שנייה – צפו בתחקיר

הרכב לא נמכר? הפירסום לא עובד? הנה ההסבר לכך

האם גם לכם זה קרה, רציתם להיפטר מהרכב הישן כדי לקנות משהו יותר טוב, כמובן שהדבקתם מודעה בחלון המכונית שרכבכם עומד למכירה מיידית, חשבתם שתוך כמה שעות תמכרו, אך התאזבתם שאיש לא נענה לפנייתכם.

כתב ערוץ 2 החליט לבדוק האמנם נכון הוא שקשה מאוד למכור את הרכב הישן ומה הסיכוי למכור, וכך הוא אומר: "אז החלטתי לנסות למכור שתי מכוניות – את הפורד פוקוס שלי עם 5 הדלתות משנת ייצור 2005 ואת רכבו של חבר – סובארו B4 סטיישן משנת ייצור 2007.

יצאנו לדרך ולקחנו את הרכב לשטיפה יסודית שלפני מכירה – ולמכון טסטים. דקה אחרי שעלתה המודעה על מכירת הרכב באתר "יד 2", כבר הגיע הטלפון הראשון. "יקר המחיר", אמר הלקוח הפוטנציאלי הראשון – סוחר מכוניות, וחשוב להדגיש כי רק סוחרים התקשרו אלי וכולם אמרו: "אתה מפרסם מחיר מחירון, והאוטו הזה במחיר של חצי מחירון. המחירון 27 אלף ואתה תקבל עליו 15-16 אלף. תבדוק. לא יהיה לך טלפון אחד אם אתה דורש 27 אלף".

מכונית זה לא רכוש מניב, רק להיפך

שוק המשומשות חלש מאוד. כשההיצע גדול והביקוש קטן, אז המחירים יורדים בהתאם. "המחירון של  לוי יצחק בהרבה מאוד מהמקרים פשוט לא פוגע במחיר הנכון. השוק מדבר אחרת. יש ירידה של בין 10 ל-20 ואפילו 25% מתחת למחירון שלו", אמר חזי בן דוד, מנכ"ל ובעלים של מכון "קומפיוטסט" באור יהודה. "הרבה פעמים לעשות טרייד-אין זה צעד נבון. גם בחברות הליסינג".

מנכ"ל ובעלים של חברת "קל אוטו" שמוליק קליין אומר: "היום יד ראשונה מרופא היא בעצם יד ראשונה מליסינג או יד ראשונה פרטית במגרשי המכוניות", והוסיף. ברגע שבחברות הליסינג יש הכל מהכל, לקוח לא צריך יותר לחזור לדרך הישנה של מכירת מכוניות – וזו הסיבה ל"חיסול" של שוק המכוניות המשומשות".

מירון יצחק, סמנכ"ל קבוצת "לוי יצחק" מסביר למה בכל זאת יש מחירון? "אני יכול לומר לך שאנחנו מבצעים חקר שוק שבא לידי ביטוי מדי חודש. חקר השוק שלנו לגבי מחירי מכוניות בא לידי ביטוי במחירון שלנו". אבל יש עוד כאלה שמאמינים שאפשר למכור לבד קרוב למחירון. בכל עיר יש מגרש כזה שבו מחנים מכוניות למכירה. אושר, בעלים של מאזדה 2009 פרסם מודעה ביד 2 ושם שלטים על הרכב. "700 כניסות למודעה והתקשרו רק שני אנשים", אמר מירון.

לסיכום אומר הכתב: נחשו כמה הפסדנו מאי מכירת הרכב, ההפסד מסתכם בעשרות אלפי שקלים, את הפורד פוקוס שלי בסוף לא מכרתי, למרות שסוחר הליסינג אמר שיקנה אותה ממני במחיר כמה שפחות, וכך נראית ההצצה לשוק שלא מצליח להתרומם.

צפו בכתבה באדיבות רשת וערוץ 2:

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. יפה לכם חומר משובח סוף סוף לחרדים בלי פרסומות מגעילות

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב