הצצה נדירה לקלויז העתיק של חסידי ברסלב באומן – סיקור מרתק וגלריית ענק

כבר למעלה מחצי שנה, שמתקיימים מגעים תכופים לאפשר ביקור והצצה גרידא אל הקלויז העתיק. ההתכתבויות הפכו ללחם חוקה של המערכת בחודשים האחרונים, אלא שהאוקראינים כמו סובייטים בנשמתם גררו רגליים. התשובות בוששו מלבוא ומשבאו היו מעורפלות ומסורבלות.

בחודש האחרון מאז נכנס לעניין מנכ"ל מרכז ברסלב העולמי באומן, הרב שמעון בוסקילה, עם קשריו הענפים חובקי עולם היטה את הכף ובעל המפעל התרצה והזמינו כאורחו האישי למתחם הענק לשעה וחצי של ניחוח ברסלבאי עתיק וקסום. שועלים הילכו בו על השתלשלות האירועים מספר ר' שמעון בוסקילה: "האמת, זה היה מייאש. אחרי חודשים של משא ומתן מייגע, ביורוקרטיה מתישה ושתדלנויות אינסופיות הגיע הטלפון המיוחל: 'בוא עכשיו' הוא ירה לפתע לטלפון בקרירות מקומית אופיינית כאילו דיווח על מזג האוויר המקומי.

"דילגתי בצעדי ענק במורד בילנסקי אחרי דידה לו וובה גנשורק הצלם. כבר שנים שאנחנו עובדים ביחד ולדבריו ומעולם הוא לא ראה אותי כל-כך נרגש. 'מה יש לך מהחורבה הזו' הוא תהה בקול אבל אני לא ראיתי, לא שמעתי, שעטתי אל הפתח העליון של מפעל החשמל ה'מיגו מטר' בסמוך לשוק העירוני. החלום הגדול עומד להתגשם – לחזות בקלויז מבחוץ ומבפנים על כל אגפיו אחרי יותר משבעים שנה בהם הוא סגור לביקורי זרים.

'עמדתי שם מול הפתח המזרחי של החומה, שער ענק וחלוד מוביל אל מתחם הענק. בניין אבן אפור בן שש קומות נפרש למולי, זהו הבניין הראשי של המפעל 'מיגו מטר' – מפעל לייצור רכיבי חשמל המעסיק בין היתר מאות מתושבי אומן. "ולדימיר יקטרוביץ קריז'ינובסקי יוצא ממרצדס הדורה ומקבל את פני בלחיצת יד קשוחה ובוטחת. כאן הוא מרגיש בבית, זו הממלכה שלו. רק אמש הוא חזר ממסע ציד באפריקה. ולדימיר הינו אחד מעשירי אוקראינה, בבעלותו תחנות דלק ועסקי נדל"ן.

"אנחנו יוצאים אל רחבת הבניין וחוצים אותה על עבר בניין הקלויז. רעש מכונות ישנות נישא בחלל, מימיננו על ראש ההר נראה מבנה הציון ובנייני פושקינא, הבניינים רבי הקומות שנבנו על-ידי המפעל עבור העובדים תושבי השכונה שעובדים שם עד היום.

מבנה הקלויז מקדם את פנינו, חלונותיו שבורים, פתחו הראשי אטום בחובבנות ורק ארובה חלודה פולטת עשן ומסגירה שיש חיים בבנין המוזנח הזה. סקרתי את המבנה מכל צדדיו והשינויים שביצע בו המפעל ניכרו מיד. מחסן הוצמד למבנה מימין ואהל של כניסה נבנה לו בעורפו. גם קומה שניה נבנתה לה בחובבנות, ובכלל ההזנחה ניכרה מכל עבר. "נכנסנו פנימה. שאון מכונות קידם את .

'כאן מייצרים טרנספורמטורים למזרח התיכון' הסביר לי ולדימיר ברצינות תהומית, אבל מוחי וראשי כבר לא היו אתו. הבטתי הלום רעם בתוככי המבנה הארוך והצר שחולק לשלשה מסדרונות אמצע ושני אולמות של פס ייצור ארוכים לכל אורכו של המבנה. ב'הול' הפנימי עבדו פועלים במרץ, דבר לא הסגיר את התבערה שלובתה פה שנים רבות אחרי פטירתו של רבנו הקדוש, ורק ששת החלונות המקומרים שהפכו כבר לסמל הזכירו לי את שידעתי מילדותי על בית חיינו מקור חיותנו שפעם על ההר שממול.

"התחלתי לגלגל שיחה עם העובדים: 'סיפרו לנו פעם שהיתה פה סינגוגה' הם ענו ביבושת, 'אבל עבורנו זה מפעל'. פועל פשוט פה מרוויח כ-200 דולר בחודש. "בכל זמן סיורנו הארוך במתחם הענק זכינו לליווי צמוד של אנשיו של ולדימיר בכדי שלא תאמר או תושמע מילה לא נכונה.

הדריכות רק העידה על הרגישות סביב המבנה. גם הצלם הונחה והורשה לצלם את מה שהותר לו. 'היו ניסיונות בעבר לגאול את המקום מצד ארגונים יהודיים' אומר ולדימיר, "אבל אני לא מתכוון לוותר. אבל אם זה יהיה בצורת מסחר, על כסף תמיד יש מה לדבר'. "היכל התפילה מלא בציוד ישן ונשים בגיל העמידה פיקחו על פס ייצור חורק. גם התקרה המצויירת שהיתה לסמל ולפאר הקלויז התקלפה לחלוטין וכוסתה בעץ שכבר הרקיב.

סביב הקלויז גינת נוי מטופחת, ספסלים מוצבים בה ושקט מעיק בחלל במקום בו עמד (ה'בוד') המקווה של חסידי ברסלב באומן. בית הכנסת המרכזי של יהודי אומן "מאחורי הקלויז ניצב לו בית הכנסת המרכזי של אומן – בניין אבן בן כשלוש מאות שנה, קר ואטום, המשמש כמחסן של המפעל.

המבואה המוליכה להיכל בית המדרש הכילה מכונות מרעישות, תמונתו של 'לנין' התנוססה שם בגאון ופוסטרים קומוניזיים ניבטו מהקירות. הקימורים בבניין ניצבו כעדים דוממים על מבנהו היהודי שלא מותיר מקום לספק.

"בשונה מהקלויז שאיבד מצורתו לגמרי בגלל החלוקה שנעשתה בו לכל אורכו, כאן הכל נשאר כמעט כשהיה. "מחצר בית הכנסת הזה לאחר שהיו תושבי העיר יוצאים מהתפילה היו משליכים אבנים על הקלויז לעבר אנשי שלומנו. עכשיו הכל חרב ושומם".

באדיבות מגזין ניצוצות – צילום: וובה גנשורק – דוברות מרכז ברסלב העולמי
קלויז ברסלב אומן (1)

קלויז ברסלב אומן (2)

קלויז ברסלב אומן (3)

קלויז ברסלב אומן (4)

קלויז ברסלב אומן (5)

קלויז ברסלב אומן (6)

קלויז ברסלב אומן (7)

קלויז ברסלב אומן (8)

קלויז ברסלב אומן (9)

קלויז ברסלב אומן (10)

קלויז ברסלב אומן (11)

קלויז ברסלב אומן (12)

קלויז ברסלב אומן (13)

קלויז ברסלב אומן (14)

קלויז ברסלב אומן (15)

קלויז ברסלב אומן (16)

קלויז ברסלב אומן (17)

קלויז ברסלב אומן (18)

קלויז ברסלב אומן (19)

קלויז ברסלב אומן (20)

קלויז ברסלב אומן (21)

קלויז ברסלב אומן (22)

קלויז ברסלב אומן (23)

קלויז ברסלב אומן (24)

קלויז ברסלב אומן (25)

קלויז ברסלב אומן (26)

קלויז ברסלב אומן (27)

קלויז ברסלב אומן (28)

קלויז ברסלב אומן (29)

קלויז ברסלב אומן (30)

קלויז ברסלב אומן (31)

קלויז ברסלב אומן (32)

קלויז ברסלב אומן (33)

קלויז ברסלב אומן (34)

קלויז ברסלב אומן (35)

קלויז ברסלב אומן (36)

קלויז ברסלב אומן (37)

קלויז ברסלב אומן (38)

קלויז ברסלב אומן (39)

קלויז ברסלב אומן (40)

קלויז ברסלב אומן (41)

קלויז ברסלב אומן (42)

קלויז ברסלב אומן (43)

קלויז ברסלב אומן (44)

קלויז ברסלב אומן (45)

קלויז ברסלב אומן (46)

קלויז ברסלב אומן (47)

קלויז ברסלב אומן (48)

קלויז ברסלב אומן (49)

קלויז ברסלב אומן (50)

קלויז ברסלב אומן (51)

קלויז ברסלב אומן (52)

קלויז ברסלב אומן (53)

קלויז ברסלב אומן (54)

קלויז ברסלב אומן (55)

קלויז ברסלב אומן (56)

קלויז ברסלב אומן (57)

קלויז ברסלב אומן (58)

קלויז ברסלב אומן (59)

קלויז ברסלב אומן (60)

קלויז ברסלב אומן (61)

קלויז ברסלב אומן (62)

קלויז ברסלב אומן (63)

קלויז ברסלב אומן (64)

קלויז ברסלב אומן (65)

קלויז ברסלב אומן (66)

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.