בקאריביים: המשפחה החרדית חולצה בשבת מהסופה

משפחה של שלוחי חב"ד באי הקריבי סנט-מרטין – חולצה בעיצומה של השבת מאזור סופת "אירמה", בשיתוף פעולה בין זק"א וגורמים ישראליים בכירים

בפעילות חובקת עולם, שעות לפני בואה של סופת 'אירמה' הקטלנית, חולצה משפחה של שלוחי חב"ד באי הקריבי סנט-מרטין – בחלק הצפוני של האיים הקאריביים.

מדובר ברב משה חיינוביץ', רעייתו וילדיהם – המאיישים את אחד מבתי חב"ד האקזוטיים ביותר בעולם. הם נחצו מהסערה בתום הפעלת קשרים בינלאומיים על ידי זק"א וקבוצת וואטספ שנפתחה במהלך השבת – מטעמי פיקוח נפש.

האי הקריבי 'סנט מרטין'. מתחלק בריבונות בין צרפת והולנד. כמובן, שגם שם ישנו בית חב"ד, הפועל עם תיירים ומעט יהודים מקומיים ומנוהל בידי הרב משה חיינוביץ'.

בימים האחרונים התפנו מרבית התושבים והתיירים הרבים מהאי, בעקבות הסופה ההולכת ומתקרבת. שליח חב"ד חשב כי עוצמת הרוחות תהיה חלשה יותר מהמתואר, לכן החליט להישאר יחד בני משפחתו, אשתו וחמשת ילדיו בגילאי 1-8 – בביתו שבמרכז האי.

לאחר כניסת השבת החלו הרוחות העזות לנשוב בעוצמה רבה מאוד ובני המשפחה עברו במהירות לבית חב"ד שנמצא במיקום גבוה יותר, אולם בשל הלחץ, שכחו כי המבנה נמצא במהלך שיפוצים – כך שבני המשפחה נפלו מן הפח אל הפחת.

לצורך מבצע החילוץ נפתחה בשבת קבוצת וואטספ ייעודית למבצע חילוץ טראנס-אטלנטי. לקבוצה חוברו הרב מנדי קוטלרסקי מנהל מטה חב"ד העולמי, יו"ר זק"א יהודה משי זהב, מתי גולדשטיין ודוד רוז מהמטה הבינלאומי של זק"א, צבי גלוק ודוד קושניר מארגון 'עמודים', אייזיק לידר ממונסי, יעקב וימיסברג מרשות חירום לאומית, לשכת סגן שרת החוץ ציפי חוטובלי, חדר המצב של משרד החוץ, שגריר ישראל והנספח הצבאי בהולנד ועוד.

בשלב ראשון נעשו מאמצים עילאיים להשיג מטוס פרטי שיסכים לנחות באי ברוחות העזות. אחרי שעות של חיפושים הצליח הרב אייזיק לידר מארה"ב להשיג מטוס פרטי עם 8 מקומות ישיבה שהסכים לנחות באי בתוך הסערה ולחלץ את בני משפחת השליח. אולם המטוס לא קיבל אישור נחיתה מההולנדים וחזר כלעומת שבא. "זו הייתה אכזבה מסויימת", אמר הבוקר יו"ר זק"א משי זהב. "לאחר שעות של פעילות, עד שאיתרנו מטוס פרטי שהסכים לטוס לאזור, ההולנדים לא אישרו את הנחיתה".

אבל בארגון זק"א לא התייאשו, פנו לגורמים רבים בהם גם למשרד החוץ הישראלי על מנת שיסייע בחילוץ בני המשפחה שזעקו לעזרה, אך גם השגריר הישראלי והנספח הצבאי הישראלי בהולנד לא הצליחו להשיג אישור נחיתה למטוס החילוץ.

לאחר שעות רבות של פעילות בינלאומית, הצליחו הגורמים ליצור קשר עם טייס שהביא ציוד הומניטרי לאזור, ולאחר שכנועים רבים הוא הסכים לקחת את בני המשפחה. המטוס חילץ את שרה – אשתו של השליח – וחמשת ילדיהם. הרב חיינוביץ' עצמו העדיף להישאר באזור על מנת שיוכל לסייע ליהודים אחרים כאשר בני משפחתו נמצאים במקום בטוח וללא סכנה.

אולם דא עקא. לאף אחד מהגופים לא היה מושג לאן חולצו בני המשפחה. שוב אחרי מאמצים התברר שבני המשפחה הונחתו בפורטו ריקו במקום מבטחים.

אחרי כמה שעות הגיע למוקד זק"א עוד קריאה לעזרה מהאי סנט מרטין: באי המושך אליו המוני תיירים בכל שנה, שהו עוד קבוצה של יהודים מארה"ב וקנדה בהם סטודנטים יהודים בבית הספר לרפואה ואנשי עסקים מקומיים שנקלעו לסערה מבלי יכולת חילוץ. הללו רוכזו בבית הספר לרפואה באי.

ושוב החלו מאמצים בינלאומיים לחילוצם. רק כשעתיים לפני יציאת שבת, מטוס אמריקאי שהביא לאי ציוד הומניטרי, חילץ למעלה מ-150 בני אדם בהם גם את הקבוצה היהודית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.