הקדיש של גברת פרנקל? מרן התיר

מול מיטתו של הבן נפתלי, עלתה אמו רחל פרנקל לומר "קדיש" יחד עם בעלה, ובנם שלמה. מה סבורים הפוסקים, ומה דעתו של מרן?

אחד הרגעים היותר מרטיטים היה במעמד ההספדים בקיבוץ שעלבים, כאשר מול מיטתו של הבן נפתלי, עלתה אמו רחל פרנקל לומר "קדיש" יחד עם בעלה, ובנם שלמה.

צפו בקדיש המצמרר

 

פרנקל אמרה קדיש מול שורה של רבנים בהם: הרב הראשי דוד לאו שענה אמן אחריה, וגם  ראש ישיבת מרכז הרב יעקב שפירא, ומול שורת הח"כים שבאו לקיבוץ שעלבים.

היו כאלו שהרימו גבה או שתיים, כיצד אשה אומרת קדיש? עם כל הצער שבדבר. בשל האבל הכבד, וגם  בשל הרגישות הרבה והסולדריות עדיין לא נשמעו קולות שיבקרו את אמירת הקדיש השנויה במחלוקת.

בבברנז'ה התקשורתית דווקא אהבו את האקט שנקטה גברת פרנקל, ברדיו ללא הפסקה התרגש השדר גיא זהר למשמע אמירת הקדיש ואמר: ,הקדיש של רחלי העניק משמעות למילים", אמר זהר.

האזינו לגיא זהר ב103

אולם, למי שקצת מגלגל ברשת יכול למצוא  פסק הלכה מפתיע של מנהיגה הרוחני של ש"ס זצ"ל, מרן הגר"ע יוסף, על פי הפסק במקרים מיוחדים גם בנות יכולות לומר קדיש בתפילות אבלים ובאזכרות למתים.

הרבה-עובדיה-יוסף

 הפסק פורסם במעריב ז"ל על ידי אבישי בן  חיים, אותו הביא על ידי אחד מנכדיו של הרב, אברך בישיבה חרדית-ספרדית חשובה שמשמש כעורך האתר "הלכה יומית", שמפרסם דרך קבע את פסיקותיו של הרב עובדיה.  מרן איפשר גם לנשים לחוות את מנהג האבלות ולומר קדיש על יקיריהן. עם זאת, מרן סייג את הפסיקה,  על הקדיש להיאמר על האב או האם בלבד; לאישה אין אחים שיאמרו קדיש על ההורה; האישה לא תאמר את הקדיש באולם בית הכנסת.

 הרב פסק כי: "מי שנפטר מן העולם ולא השאיר אחריו בנים לאמירת קדיש לעילוי נשמתו, וזכה שיש לו בנות צדקניות הרוצות לומר קדיש לעילוי נשמתו, יש לאפשר להן לומר קדיש כאשר מתאסף מניין אנשים בבית לאמירת דברי תורה, או לאחר קריאת תהילים באיזה מקום שיהיה. אבל באולם הגדול של בית הכנסת, אין להנהיג אמירת קדיש על ידי אישה". 

רובם שמעו מן הסתם על נשים שאומרות קדיש, אבל ספק אם זכו להגיד "אמן" אחרי אשה כזאת. חשוב מכך, רבים מקהל האלפים שנכחו במקום, ומההמונים שצפו באירוע בבית, מעולם לא ראה קודם לכן אשה אומרת קדיש.

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. התרגשנו והתחזקנו מדבריה בכותל שהקב"ה לא עובד אצלינו, לצערנו לא כולם חיים ככה. בעניין הקדיש צריך לזכור שהם מהמגזר הדתי לאומי וכנראה שעשו ע"פ רב מהמגזר שלהם.

  אביהו |
  הגב
 2. שטויות במיץ עגבניות!

  מרן זצ"ל כתב לומר קדיש רק בבית ולא בבית הכנסת, משום צניעות, וה"ה לפני כל קהל ישראל.

  ועוד, מרן כתב זאת על מי שאין לו בנים אלא בנות. אבל זאת רבנית רפורמית מהארגון הרפורמי "בית הלל".

  תלמיד מרן |
  הגב
 3. לא חדש.
  גם אשתו של הרב אריה לוין והרב אוירבך.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • היא אשה יהודיה צדקנית,שבזכותה כל עם ישראל התאחד, איזו אמונה איזו גבורה גם בשעות הקשות דיברה על החסד שה' עשה לנו שזכו להביא את הבנים לקבר ישראל .

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב