הקולות ממבצע אנטבה נחשפים (וידאו)

ההקלטות חושפות את הבלבול וחוסר האונים במגדל הפיקוח באנטבה ברגע נחיתת מטוסי החילוץ הישראליים.{ בלבול במגדל הפיקוח}

במלאות 40 שנה למבצע אנטבה:  משרד הביטחון חושף הקלטות נדירות מרגעי הדרמה של מבצע אנטבה, מבצע החילוץ הישראלי ההירואי שהדהים את העולם ב-1976.

ההקלטות חושפות את הבלבול וחוסר האונים במגדל הפיקוח באנטבה ברגע נחיתת מטוסי החילוץ הישראליים.

כשנחתו המטוסים נשמעו בקשר, "מה קורה עם כלי הטיס שנחת על המטוס?" שאל נציג בקרת הקרקע. בתגובה ענו במגדל הפיקוח: "אני לא יודע מה קורה". שיחה כזו, ועוד אחרות, המעידות על מידת ההפתעה שבה היו שרויים אנשי שדה התעופה באנטבה, נקלטו כולן אצל אנשי יחידת ההאזנה – 8200 – שטסו במטוס הפיקוד, לא רחוק מהיעד.

"בנינו את התמונה האווירית באיזור, וידאנו שאין איום אווירי, שאף אחד לא גילה אותנו", מספר אחד מחיילי היחידה, עם חזרתו מהמבצע. "ישבנו על המגדל בזמן הנחיתה ודיווחנו בזמן אמת מה קורה במגדל. המגדל עונה 'אני לא יודע מה קורה'".

לאחר שנחתו שני מטוסי ההרקולס הראשונים, החליטו במגדל הפיקוח לכבות את אורות הנחיתה במסלול כדי להקשות על המטוסים הבאים לנחות מה שלא הפריע למוטסים הבאים לנחות. "קרוב ל-20 אנשי 8200 היו על מטוס הפיקוד,יחד עם קותי, 14 מתוכם שלטו כל שניים בשפה אחרת, רוסית, ערבית, סוואהילית", הסביר אבנר אברהם.

מישל בקוס, קברניט מטוס איר פראנס החטוף שמיד לאחר הנחיתה בישראל תושאל על ידי שמעון פרס ויצחק רבין.

לפני שבועיים בגיל 92 בביתו בניס שבצרפת, הוא הסכים לדבר ולא שכח את סורין הרשקו שנפצע במבצע ונותר משותק". "אינני מסוגל לבוא לישראל, אבל אני מקווה שתטפלו בסורין כל חייכם כדי להודות לו על הקורבן שהקריב", הוא אומר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.