הקולנוע המרכזי בטבריה נרכש על ידי חסידות קרלין

פרסום ראשון: "קולנוע חן" המרכזי בטבריה נרכש על ידי חסידות קרלין, ויהפוך לבית כנסת וכולל אברכים. 'אקטואליק' עושה סדר במפת ההתחרדות בעיר

"קולנוע חן" בשיכון ד' בטבריה, המבנה ששימש עשרות בשנים את הציבור הטברייני כבית קולנוע פופולארי, הולך להפוך בקרוב לבית מדרש וישיבה של חסידות קרלין, זאת לאחר שנרכש בזמן האחרון על ידי החסידים, בסכום של מעל ארבעה מליון שקלים, כשהרכישה נעשתה על ידי תרומה של כלל החסידים המתגוררים בטבריה.

בטבריה מתגוררות מעל 150 משפחות של החסידות, ועוד כמה מאות משפחות, לפי גורמים בחסידות, הולכות לעבור לטבריה בקרוב. גורמים בקרלין אומרים ל'אקטואליק' כי "בקרוב נשפץ את הקולנוע בעוד מאות אלפי שקלים ונהפוך אותו לבית מדרש חדש וראוי לתפילה".

תושבים ותיקים מטבריה אומרים ל'אקטואליק' כי "רכישת המבנה מראה על עוד סימן של התחרדות העיר טבריה, גם מאחר ומדובר בבנין מרכזי בשכונת שיכון ד', וגם מאחר וקולנוע חן היה הסמל של החילוניות באזור. אל הקולנוע היו מגיעים מאות ואלפים כדי להשתתף בסרטים ובמופעים במקום".

בשנים האחרונות נהפכה טבריה לקהל יעד של זוגות צעירים חרדים. השכירות הזולה (2,300 ₪ בממוצע), מושכת זוגות חרדים רבים לבוא ולהשתקע בעיר.

דירה לקניה ניתן להשיג בטבריה באזורים טובים, ב-700 אלף ש"ח בלבד – לדירת ארבעה חדרים גדולה.

דווקא לחסידויות השונות הנמצאות בעיר, כמו קרלין הנזכרת, שרכשו מאות דירות בשיכון ד', ההתפתחות החרדית הזו כמובן גרמה לעליית מחירים. אם עד לפני כ-7 שנים היה ניתן לרכוש דירת 3 חדרים באזור ב-220 אלף ₪, היום אותה דירה נמכרת ב-500 אלף ₪.

חסידות צאנז בנתה בטבריה קריה נפרדת, בסמוך לקריה הספרדית של הרב דוד דרלי. מאות דירות כבר אוכלסו על ידי החסידים, ועוד מאות דירות בשלבי בניה. בצאנז בונים כעת בית מדרש ענק בסמוך לבניינים הראשונים שאוכלסו בעיר ע"י החסידות.

באותה נשימה יש להזכיר גם את פרייקט "נוף פוריה כינרת", שנמצא באזור שיכון ג' בעיר. הפרויקט הוא של הציבור הליטאי. מאות דירות בשלבי בניה, ונרכשו שם כבר מעל 300 דירות. בעתיד, על השטח של נוף פוריה, הולכות להיבנות עוד מאות יחידות דיור. מדובר בשטח פרטי של מאות דונמים, אותו רכש העסקן הרב מרדכי קרליץ.

לפני מספר שנים ניסו למנוע בעיריית טבריה את הקמת השכונה לציבור החרדי ולהפוך את יעוד הקרקע לבתים דו פרטיים ווילות. אך בסופו של דבר, בערייה לא הצליחו למנוע את הקמת השכונה החרדית, וכעת הולכת להסתיים בנייתן של מאות הדירות.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. נסחפתם בגדול!

  הקולנוע היה מושבת עשרות בשנים עד שבפנים גדלו צמחים…
  לא סמל ולא חילוניות.

  יוחאי |
  הגב
 2. מעניין

  תודה על הבאת הדברים.אתר מעניין עם צוות טוב

  מני כרמי |
  הגב