הקמפיין הנגטיבי נחשף: "שמים קץ לרדיפת ישיבות"

הפילוג הליטאי: גורמים המזוהים עם הפלג הירושלמי פתחו בקמפיין הקורא לאנשיהם להימנע בבחירות הקרובות

המאבק הצפוי בין מצביעי "בני תורה" לבין מטה הבחירות של רשימת יהדות התורה, מעלה הילוך. כפי שנודע, מיד לאחר סגירת הרשימות, לקראת תחילת פעילותו של מטה ההסברה הפועל מטעם ג', יתחיל לפעול מטה הסברה נגדי, שיפעל בדרכים יצירתיות כדי לשכנע מצביעים רבים שלא לתמוך ברשימת יהדות התורה.

לידינו הגיעה סקיצה של אחת המודעות הראשונות בקמפיין הנגטיבי שככל הנראה ילווה אותנו בשבועות הקרובים. הגורמים האקטיביסטים של הפלג הירושלמי אומרים כי הימנעותו של הגרעין הקשה שלהם כבר מובטחת ומטרותיו של הקמפיין הנגטיבי להגיע גם למעגלים רחבים יותר של הציבור המזוהה איתם. לצורך כך בכוונתם להפעיל קמפיין אמוציונאלי שיתמקד בפצעים הפתוחים של הפילוג הליטאי. חלק מרכזי במסע ההסברה שיטיף בגלוי להימנע מהצבעה יעסוק במה שהם מכנים "מסע הרדיפה" שנעשה כלפי מצביעי עץ וקוראי הפלס.

אחת המודעות הראשונות הצפויות להציף את הציבור הליטאי עוסקת ב"רשימות השחורות" שהופצו ע"י "הועד למען כבוד רבותינו" של הרב פרויליך, שפעילותו סוקרה כאן בהרחבה בשנה האחרונה. כזכור, הועד הזהיר ראשי ישיבות כי מי שיקבל תלמידים הנמנים על הפלג הירושלמי יוקע בפומבי עד לפגיעה נקודתית ברישום לאותן ישיבות.

היוזמה החריגה הסעירה את הציבור הליטאי והובילה להטחת האשמות כבדות משני הצדדים. פרשה זו צרובה בבשרם של רבים מאנשי עץ וגם ספגה ביקורת מציבור רחב יותר שהביע מורת רוחו מהתנהלות תקדימית המטילה את כלל הישיבות לתוך האנדרלמוסיה הפוליטית, ביניהן ישיבות רבות שמבקשות לברוח מהמאבק הפוליטי הפנימי, מציגות עמדה נייטרלית ומקבלות תלמידים משני המחנות.

המודעה המתפרסמת תחת הכותרת "רשימה שחורה" משתמשת במשחק-מילים העורך קונוטציה בין הרשימה לכנסת לבין הרשימה שהפיץ הועד, בלשון נופל על לשון: "הרשימה שמאחורי הרשימה".

בהמשך נכתב: "הם ידברו אתך על רשימה נפלאה – אך אתה תזכור את הרשימה השחורה: הרשימה שעויינת ישיבות, הרשימה שמפלגת ציבורים, הרשימה שזורעת שנאה"

את הפרסום חותמת הקריאה "נמנעים מרדיפת ישיבות" (כשהמילה "נמנעים" מופיעה בהדגשה) ולצידה פתק הצבעה וירטואלי של הנמנעים הנושא את האותיות "די", והסיסמא "די לרדיפות".
בכירים ב"בני תורה" אומרים בתגובה, כי לא ידוע להם על מטה הסברה רשמי ומאורגן מטעם המפלגה. לדבריהם, מדובר ביוזמות פרטיות ועצמאיות שעולות באופן ספונטני מתוך ציבור רחב שרואה במערכת הבחירות הזדמנות להציג את עמדותיו ולהעלותן לדיון ציבורי. "אין כאן שום קמפיין רשמי, אבל קשה שלא להסכים עם תכני הפרסום. ישנו קונסנזוס אצלנו שהציבור הנרדף צריך להשמיע את זעקתו בכל דרך, עד שיהיה ברור לכולם שאין צ'אנס לבקש מאיתנו להצביע למפלגה שחלק נכבד ממרכיביה מזוהה עם הגורמים שהובילו את הרדיפה נגדנו. גם הרב חיים אפשטיין נתן לתחושות אלו ביטוי בכלי התקשורת בשבוע שעבר וניתן להניח שככל שיתקרב מועד ההצבעה נראה עוד פרסומים ברוח זו", אמרו.

בין היתר רמזו שהיוזמות העולות מהשטח מקבלות גיבוי וכן מימון נדיב מגורמים בציבור החרדי בארה"ב, בעיקר מתלמידיהם של כמה מגדולי התורה באמריקה שהביעו דעתם בפומבי נגד הפילוג הליטאי והתופעות הקשות שהתלוו אליו, כמו הפולמוס בישיבת חדרה ופעילותו של הועד למען כבוד רבותינו.

יש לציין שהמגמה המסתמנת יוצרת התלבטות לא פשוטה אצל מתווי האסטרטגיה במטה הבחירות של ג'. באם יחליטו לשמור על שתיקה ויתעלמו מהקמפיינים הנגטיביים השונים, ישאירו את הזירה מופקרת למסבירנים שקוראים לציבור להצביע ברגליים ביום הבחירות. לעומת זאת, אם יבקשו להשיב מלחמה שערה, יגרמו למערכת בחירות עכורה שרק תרחיק קהלים נוספים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.