הקנאים פוגעים? ועד הישיבות מתריע מפני התחזות

ועד הישיבות שיגר הערב (שני) מכתב בהול לכל הישיבות בו הם מתריעים מפני התחזות של גורמים אינטרסנטים שפועלים לקעקע ולפגוע בועד הישיבות

ועד הישיבות שיגר הערב (שני)מכתב בהול לכל הישיבות בו הם מתריעים מפני התחזות של גורמים אינטרסנטים שפועלים לקעקע ולפגוע בועד הישיבות.

וכך הם כותבים במכתב: "בימים האחרונים הגיעו אלינו תלונות כי גורמים הידועים לנו והמתחזים ל'וועד הישיבות' מתקשרים למשרדי הישיבות או לתלמידי ישיבה, ומבקשים להעביר אליהם רשימות של תלמידי הישיבה, ואת אלו שעזבו ורשימות נוספות שמטרתם ברורה".

"להוי ידוע", מבהירים בועד הישיבות "כי פניות אלו לא יצאו ממשרדנו ומאחורי יוזמה זו עומדים גורמים אינטרסנטים שונים ומשונים שכוונתם אחת לגרום נזק לעולם התורה בכל דרך".

עוד נמסר כי וועד הישיבות מעביר הנחיות בדרך מקובלת ומוסדרת, וכל פניה שאינה מופנית בדרך המקובלת לא מאתנו היא, וראשי הישיבות נדרשים לעמוד ולהעמיד על חומרת על חומרת הדין.

לפני כשנה, בית המשפט העליון דחה את העתירה שהגישו הארגונים הנאבקים בגיוס החרדים כנגד הסמכות הבלעדית שניתנה לוועד הישיבות. בית המשפט קבע כי ועד הישיבות הוא הגוף המוסמך לטפל בלומדי התורה בישראל.

בעקבות דחיית העתירה הגיבו בארגוני הגיוס: "ועד הישיבות הוא הזרוע הביצועית של צה"ל, ובאופן טבעי היה ברור שבג"ץ יתמוך בהם", טוענים שם. "אנחנו מעטים מול רבים", הוסיף גורם שהיה קשור בהליך הגשת העתירה.

"צריך להבין", אומר לנו גורם שהיה עסוק בהגשת העתירה, "כי ועד הישיבות דואג למדינה להשלמת המכסות בכך שהוא מפנה הרבה בחורים בעיקר מעדות המזרח ללשכות הגיוס – ואינו דואג להעניק להם דיחוי".

מאיחוד בני הישיבות נמסר בתגובה להחלטת בית המשפט: "אנו שמחים שהעתירה בעניינו של העותר הספציפי התקבלה, וכי עניינו נבחן בשנית תוך הקפאת הלכי הגיוס. לעניין ועד הישיבות בתי המשפט נמנע מלקבוע האם הוא פועל בסמכות או לאו – וזאת בשל העובדה שחוק הגיוס ממילא מתבטל בקיץ הקרוב, ויחד עמו מתבטלת ממילא פעילותם בנושא. למען הסר ספק, "איחוד הישיבות" ימשיך במאבקו לביטול המונופול של ועד הישיבות, ויאבק עבור כל תלמיד ישיבה או כולל המבקש לדחות את גיוסו וסובל מהתנהלות הועד.

מוקדם יותר, מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי בירך את וועד הישיבות ״ברור לי שהעניין יסתיים בלא כלום״. כמו כן, מרן הגר״ג אדלשטיין איחר את כניסתו לשיעור היומי עד לשמיעת התוצאות.

דבר העתירה נחשפה לראשונה ב'אקטואליק' על ידי עורך הדין נדב גדליהו, שהגיש את העתירה. בראיון ל'אקטאוליק' הוא הסביר כי הוא עומד לעתור לבג"ץ כנגד הסמכות הבלעדית שניתנה לועד הישיבות, ובעתירתו הוא יבקש את תשובת המדינה בדרישה לאפשר לכל ישיבה לבקש דיחוי מגיוס." אנו סבורים שאין שום סמכות חוקית לאפשר את המונופול שניתנה בשעתו לועד הישיבות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.