הפילוג הליטאי: ניסיון ההדחה הוביל לפיצול הישיבה

הגר"צ ויספיש פעל להדיח את הרב רבר מראשות ישיבת ים התורה ולמנות את בנו. התוצאה: הקמת ישיבה חדשה על ידי הרב רבר אליו הצטרפו מרבית הבחורים

ישיבת ים התורה היא ישיבה לצעירים השוכנת בשכונת רמות בירושלים, את הישיבה ייסד הגאון ר' צבי וייספיש מקורבו של הגר"ש אויערבך.

בראשות הישיבה עומד הרב שמואל רבר, איש חינוך ידוע. בימים האחרונים התפצל הרב רבר מהישיבה שעמו והקים ישיבה חדשה, אל הרב רבר הצטרפו מרבית תלמידי הישיבה.

הכול החל לפני מספר חודשים, בעת עונת הרישום לישיבות, אז נרשמו חילוקי דעות בהנהלת הישיבה בשאלה האם לקבל בחורים ממשפחות המזוהות עם הפלג הירושלמי. הרב רבר סבר כי אין לקבלם לישיבה ואילו ר' שבתי וייספיש, בנו של הגר"צ וייספיש, נלחם למענם.

לפני כחודשיים הרוחות בישיבה סערו כאשר הגר"צ וייספיש העביר מסמך בוררות לרבנים בו נאמר כי הרב רבר התפטר מתפקידו – מה שלא אירע במציאות. בכך ניסה הרב ויספיש למנות את בנו, שכיהן עד אז כר"מ בישיבה, לראש ישיבה בפועל.

הרב שמואל רבר ששמע על ניסיון ההדחה מאחורי גבו עלה להתייעץ עם גדולי ישראל שהורו לו להתפצל מהישיבה. בימים האחרונים כינס הרב רבר את הורי הבחורים והודיע להם על פיצול הישיבה.

מתוך 180 בחורים מרבית הבחורים עזבו את הישיבה יחד עם הרב רבר כאשר בחודשים הקרובים ילמדו במוסדות סקעלהיד בשכונת רמות ד' ולאחר מכן יעברו למבנה קבע. בשיחה שקיימנו עם גורם בהנהלת הישיבה הוא אומר כי כל צוות הישיבה המובחר ביניהם הרב קסלר, הרב יעקובוביץ’ והרב רייזנר פרשו יחד עם ראש הישיבה הרב רבר.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ב"ה אחרי מריבות גדולות הם נפרדו

  רק הרב רבר ראוי להיות ראש הישיבה

  בוגר ים התורה |
  הגב
 2. אנחנו מחזיקים אצבעות למורינו הרב רבר שהוא מי שניהל את הישבה ביד רמה וגידל תחת ידו בחורים לתפארת והוא ראוי להיות ראש ישיבה

  בוגרי ים התןרה |
  הגב