הקרב על ההתייצבות: המועצת החסידית שוקלת לפתוח ספרי יוחסין

מועצת גדולי התורה של אגו"י התכנסו בבית הועד הפועל בירושלים שם הועלתה שאלת ההתייצבות. הפרטים בפנים.

בכינוס שהתקיים אחר הצהריים השתתפו האדמו"רים מגור, בעלזא, ויז'ניץ, צאנז, ויז'ניץ הרמ"מ, בויאן, ביאלה, מודז'יץ, סדיגורא, סלונים והחיד"ו וייס. יו"ר ועד הישיבות הגרח"א קאופמן השתתף גם הוא. וכמו"כ השתתפו חברי הכנסת של אגודת ישראל וראש עיריית בני ברק חנוך זייברט.

שעתיים וחצי ישבו גדולי התורה ודנו בנושא הגיוס, נושא חוק הגיור  הועלה אף הוא בישיבה, והוכרע כי במידה ויתקבל החוק במתכונתו הנוכחית יופעלו ספרי יוחסין לחרדים. בשאלת התייצבות, רוב האדמו"רים הביעו את דעתם בעד ההתייצבות כאשר האדמו"רים מויז'ניץ וסלונים העלו צדדים לאסור את ההתייצבות.

ע"פ ההכרעה הוחלט כי לא תצא נכון לעכשיו החלטה רשמית, וימתינו מספר ימים להתייעצויות פנימיות נוספות.
משלחת של גדולי האדמו"רים תעלה בימים הקרובים למעונו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן לשמוע את דעתו בנושא וע"פ הנתונים שיעלו על שולחנו של ראש הישיבה תוכרע השאלה.

יצוין כי הגר"ש אוירבך, אוסר את ההתייצבות בלשכת הגיוס מכל וכל, אפילו לשם הסדרת פטור, ההחלטה מתבססת על התפיסה שבצה״ל גמרו אומר לנסות ולגייס את כל החרדים, כולל תלמידי הישיבות, ושרק עמידה איתנה ולא מתפשרת מול הצבא תשיג לחרדים אוטונומיה.

הרב אוירבך דומה בעמדותיו לאנשי העדה החרדית שפועלים כך במשך עשרות שנים, וצה״ל בדיעבד מסדיר את הפטור שלהם מהצבא.

להחלטה של הרב אוירבך הצטרפו חסידי מהר״י מויז׳ניץ בראשות רבם, אך הזרם המרכזי הליטאי, ועמו רוב החסידויות הגדולות, המשיכו להתייצב בלשכת הגיוס.

במהלך השבועות האחרונים לקראת כינוס המועצה החסידית התנהל מאבק ע"י עסקני 'הפלג הירושלמי' על לבן של החסידויות הגדולות, מתוך הבנה שהחלטה של חסידויות נוספות שלא להתייצב תגרום לשינוי התפיסה של הישיבות הליטאיות ותוביל לניצחון 'הפלג הירושלמי', ולהחלטה כוללת שלא להתייצב.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.