הקרב על השבת: ביהמ"ש התיר לפתוח מינימרקטים ופיצוציות בת"א גם בסוף השבוע הקרוב

השופט ברקאי, "לא ייתכן שביום שלישי תוגש בקשה וביום חמישי יינתן צו לסגירה של עסק" ■ הדיון נדחה לנובמבר ■ בתחילת השבוע אישרה מועצת עיריית תל-אביב את פתיחתם של 165 מרכולים ופיצוציות בשבת

תל אביב תישאר עיר בלי הפסקה גם בסוף השבוע הקרוב. בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב דחה הבוקר (ה') את הבקשה לסגור את הרשתות טיב טעם, AM-PM, דור אלון סופר יודה ועוד. זאת, לאור מועד הגשת הבקשה לפני יומיים בלבד.

לדברי השופט אביהם ברקאי, "לא ייתכן שביום שלישי תוגש בקשה וביום חמישי יינתן צו לסגירה של עסק". הדיון בנושא נדחה לחודש נובמבר.

נזכיר כי בפסק דין שנתן לפני מספר חודשים אסר בית המשפט המחוזי על עיריית תל-אביב להסתפק בהטלת קנסות על המרכולים שנפתחו בשבת וחייב את העירייה להורות על סגירתם. בעקבות פסק הדין ביקשה העירייה לתקן את חוק העזר העירוני באופן שיאפשר לה את פתיחת המרכולים בשבת.

בסוף יוני האחרון עורר שר הפנים, גדעון סער, סערה כשמנע מעיריית תל-אביב להעביר את התיקון ופסל סעיפים בחוק החדש. סער אף ציטט מדברים שכתב חיים נחמן ביאליק במכתב מ-1933 לגבי השבת: "ארץ ישראל בלי שבת לא תיבנה, אלא תיחרב, וכל עמלכם יהיה לתוהו. עם ישראל לא יוותר לעולם על השבת, שהיא לא רק יסוד קיומו הישראלי, אלה גם יסוד קיומו האנושי. בלי שבת אין צלם א-להים ואין צלם אנוש בעולם".

עם זאת, שר הפנים אישר על-פי סמכותו, בין היתר, את הסעיפים בחוק העזר בנוגע לפעילות המתחמים המסחריים בנמל תל-אביב, בנמל יפו ובמתחם התחנה בנווה-צדק, וכן בנוגע ל"חנויות הנוחות" הצמודות לתחנות הדלק בשבת. למרות ההחלטות של בית המשפט ושר הפנים, עיריית תל-אביב ממשיכה לאפשר לרוב המרכולים לפעול בשבת. בעלי המכולות הקטנות הגישו לבית המשפט בקשה לביזיון החלטותיו מצדה של העירייה.

בתחילת השבוע אישרה מועצת עיריית תל-אביב את פתיחתם של 165 מרכולים ופיצוציות בשבת. בתי העסקים לא ייפתחו בשכונות בעלות אופי דתי ולא ליד בתי-כנסת. המשמעות – בתי עסק שייפתחו בשבת יספגו קנס, אבל חוק העזר העירוני מאפשר את פתיחתם ושמירה על הצביון החילוני של העיר תל-אביב.

יו"ר תנועת ש"ס ח"כ אריה דרעי אמר בתגובה: בית המשפט הוכיח היום בפעם המי יודע כמה, כי שלטון החוק הוא עניין גמיש המותאם באופן אישי לאג׳נדות האישיות של שופטיו. גם כאשר ישנו חוק ברור מצא לנכון בית המשפט להתעלם מהחוק על חשבון זהותה היהודית של מדינת ישראל ועל חשבונם של העסקים הקטנים שעלולים לאבד את מטה לחמם כתוצאה מהרוח הגבית שנתן היום בית המשפט לפורעי החוק.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.