הקרב על השבת: גולדקנופף דורש לסגור מפעל בירוחם

במכתב, שפורסם ב"חדשות הערב", בכאן מבקשת ועדת הרבנים לסגור את מפעל פניציה. "לא נסכים לשום חלופה – והההסדר המוצע היא סגירת המפעל בשבתות וחגים"

במכתב, שפורסם ב"חדשות הערב", בכאן מבקשת ועדת הרבנים לסגור את מפעל פניציה. "לא נסכים לשום חלופה – והההסדר המוצע היא סגירת המפעל בשבתות וחגים. מבחינת המפעל, זהו גזר דין מוות, שכן בלתי ניתן ניתן לכבות את התנורים.

במשבר מטפלים שר הכלכלה ושר האוצר, שמנסים להגיע לפתרון.

במהלך החודשים האחרונים, יצחק גולדקנופף, מזכיר ועדת הרבנים למען קדושת השבת, ערך סדרה של פגישות פגישת עבודה בין צוות מצומצם של רבנים, מהנדסים ומומחים, למנהלי מפעל 'פניציה' בירוחם, על מנת לבדוק יחד את האפשרות להשבתה מוחלטת של המפעל ליצור בקבוקים בשבתות ומועדי ישראל.

במרכז הפגישה עמדו הצעותיהם המעשיות של שנים ממהנדסי המכון המדעי טכנולוגי להלכה, מר דן דוידיאן וד"ר יעקב לרנר, אשר מכירים את המפעל ואת מערכות וקווי היצור שלו לפני ולפנים, על קרבו ועל כרעיו.

צפו בכתבה בכאן

החלטת ועדת הרבנים הגיעה בעקבות עמדתו הנחרצת של כ"ק מרן האדמו"ר מגור שליט"א, שדורש להביא אכן להשבתה מוחלטת של המפעל בשבתות ובחגים.

כזכור, במהלך עשרת ימי תשובה יזם הרב יצחק גולדקנופף, מזכיר ועדת הרבנים למען קדושת השבת, כינוס חירום מיוחד של ועדת הרבנים, שבו השתתפו באופן נדיר ויחודי כל ראשי גופי הכשרות הגדולים בארץ, החל מועד הכשרות של בד"ץ העדה החרדית וכלה במחלקת הכשרות של הרבנות הראשית, כאשר כולם מאוחדים בדרישה החד משמעית לעמוד על משמר קדושת השבת.

במהלך הכינוס התקבלה על דעת כל הרבנים ונציגי גופי הכשרות ההחלטה לאמץ את הצעת המכון המדעי טכנולוגי להלכה, שהובאה לכינוס ע"י הגאון רבי אברהם משה הלפרין שליט"א, רב קהל חסידים ברמות ואב"ד בד"ץ אונגוואר. בהתאם להצעה זו, תיבדק בכובד ראש ובמלוא הרצינות – במשך שלושת החודשים הקרובים – האפשרות להשבית כליל את המפעל בשבתות ובחגים, במתכונת דומה לצורה שבה הוא מושבת בשנים האחרונות ביום הכיפורים, לאחר שנמצאה הדרך הניאותה להמשיך את הפעילות הרציפה של התנור, ללא יצור בקבוקים, באמצעות מיחזור אוטומטי של שברי בקבוקים.

באשר לטענת מנהלי המפעל, כי החזרת כל קווי היצור לפעילות סדירה, לאחר השבתתם במשך למעלה מיממה, עלולה להימשך עד קרוב לשתי יממות נוספות, דבר שיביא באורח ודאי לקריסת המפעל וסגירתו, הבטיח הגרא"מ הלפרין, כי במשך שלושה חודשים אלו ישקיעו מהנדסי המכון את כל מאמציהם, לחפש ולמצוא – יחד עם מהנדסי מפעל 'פניציה' – דרכים טכנולוגיות מתאימות על מנת למזער עד למינימום את הזמן הנדרש להחזרת קווי היצור לפעילות סדירה לאחר השבתת המפעל, ולהביא לכך כי הפעילות השגרתית המלאה תחזור מוקדם ככל האפשר.

כהמשך להצעה זו, יזם הרב יצחק גולדקנופף, ברוב מרצו הבלתי נלאה וחרדתו לקדושת השבת, את הפגישה הראשונית במפעל 'פניציה' מיד לאחר חג הסוכות, אשר השתתפו בה צוות מצומצם של נציגי ועדת הרבנים וגופי הכשרות, וכן מומחים נוספים מגופים שונים, שהאזינו ברוב קשב להסבריהם של מהנדסי המכון המדעי טכנולוגי להלכה ולהצעותיהם המפורטות, ובחנו יחד עמם את הדרכים לישומן באופן מעשי.

צפו בכתבתה של ליאל קייזר

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.