הקריאה החדשה: לצרף את החרדים לאומרי תפילת 'מי שבירך' לחיילים

במאמר בישראל היום קורא הכותב, מרדכי רוטנברג, לצרף את הציבור החרדי לאומרי 'מי שבירך' לחיילי צה"ל

בעיתון 'ישראל היום' פרסמו היום מאמר דעה של מרדכי רוטנברג הקורא לצרף את הציבור החרדי לאומרי 'מי שבירך' לחיילי צה"ל:
"בכתבה של איציק סבן ב"ישראל היום" (‭03.06.18‬) דרש השר ארדן  לצרף את השוטרים לתפילת "מי שבירך", הנאמרת בבתי הכנסת  בחגים ובשבתות. אכן, דרישה מוצדקת; השוטרים והמג"בניקים מחרפים נפשם להגן על אזרחי המדינה כמו החיילים. אולם מדוע השר מתפרץ לדלתות הפתוחות של בתי הכנסת הציוניים, בעוד בבתי  הכנסת החרדיים מסרבים לברך את חיילי צה"ל השומרים עליהם?

לאחר שבני הצנחן בעז ישראל נהרג ב-‭1988‬ בפעילות מבצעית של יחידתו המובחרת, פרסמתי מאמר שבו טענתי שאם החרדים  מאמינים בכוח התפילה אך מסרבים להתפלל עבור חיילי צה"ל, הרי הם בבחינת רוצחים.

במסע אישי הדפסתי אז על חשבוני את התפילה לשלום המדינה ולשלום חיילי צה"ל ופניתי אישית לרבנים מנהיגי החרדים בדרישה  שינהיגו אמירתה (לפחות עבור החיילים), אך נתקלתי בסירוב מבזה  מרובם (תשובותיהם מוקלטות אצלי); להוציא הרב עובדיה יוסף ז"ל,  שהמציא לי מכתב המחייב לומר את התפילה לשלום חיילי צה"ל.

למסעי האישי הצטרף אז הרב נאומבורג ממבשרת ירושלים.  שאלתי בהתרגשות את הרב שלמה זלמן אוירבך ז"ל: "מה תעשה אם תגיע לשמים ויאמרו לך שיכולת להציל חייל מסוים אילו התפללת עבורו?" תשובתו היתה דומה לזו שנתן לי הרב אלישיב ז"ל, שהם היו מוכנים אולי להמציא לי מכתב כזה בנוסח שונה, אך הם חוששים מהזעם החרדי.

הרב יצחק קוליץ ז"ל, שהיה אז רבה הראשי של ירושלים, אמר לי ללא היסוס שלדעתו לרב שמבשר לאב שבנו נהרג, קשה יותר מלאב שכול כמוני שיושב מולו עם זקן אבלים. כשהזדעקתי על כך, אמר שאינו רוצה להתערב במחלוקת על נושא התפילות, ועזבתי את  ביתו בבושת פנים. ברוח זו פרסם אז עקיבא אלדר מאמר ב"הארץ"  (‭,(09.12.1988‬ שחשף באחת החסידויות הגדולות עסק של אמירת  פרקי תהילים עבור תשלום, כדי שישמשו תעודת ביטוח לנהגים.

אף שנוסח התפילות שמסגרתי על חשבוני הגיע לכל קצווי תבל, יכולתי להוסיף סיפורים עצובים הכוללים את נכונותם של רבנים  חרדים בחו"ל לומר את תפילת "הנותן תשועה למלכים" – שמשמעה בקשת הגנה על מושלי המדינה שבצילה הם חוסים (אבל לא  על חיילי צה"ל). אינני רוצה להצית מחדש את אש הוויכוח בנידון,  חוץ מלהזכיר בכאב את ד"ר יחזקאל כהן ז"ל, שפרסם בספרו "גיוס  כהלכה" את כל החומר ההלכתי בנושא גיוס בני ישיבות, בעוד הוא  עצמו התמוטט כליל לאחר שבנו נעם ז"ל, שהיה בכיר בשב"כ, נרצח על ידי מחבלים שארבו לו.

בזמנו ערכתי הפגנות יחיד בשכונות החרדיות, שם כינו אותי  "נאצי" כי נשאתי שלטים שבהם טענתי שהרבנים החרדים לא מוכנים להגן על החיילים השומרים עליהם. כיום אני עצמי תשוש  בגין פציעות במלחמות ישראל, אולם לזכר הצדיק ד"ר יחזקאל כהן,  שמת כאמור בבדידות ובייסורי נפש, אנא, כבוד השר, התעלה מעל השיקולים הקואליציוניים וקרא לכל הרבנים החרדים וצאן מרעיתם להתפלל לשלום חיילינו ושוטרינו. ומי שבירך את אבותינו, הוא יברך את חיילי צבא ההגנה לישראל, שוטרי משטרת ישראל  ואנשי כוחות הביטחון, העומדים על משמר ארצנו וערי אלוקינו".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. יש תפילה קבועה פעמיים בשבוע...

  בכל שני וחמישי לאחר קריאת התורה נושאים תפילה להצלחת כל אחינו בית ישראל בנתונים בצרה ושביה וכו'
  מי שרוצה לתקן תפילה מיוחדת לחיילי צה"ל זה רק בגלל שלהבנתו צה"ל הוא צבא קדוש שרק בזכות קציניו וחייליו עם ישראל חי וקים וד"ל

  דתי |
  הגב
 2. נא לצרף אותם גם בתוך שאר חולי ישראל

  ,

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. חייבים לזכור שחיילים לא מגינים עלינו ..... אך ורק הקב"ה מגין ומציל עם ישראל....

  חייבים לזכור שחיילים לא מגינים עלינו ….. אך ורק הקב"ה מגין ומציל עם ישראל……………………חייבים להמשיך למחות נגד הרשע בא"י. העולם שאנחנו חיים בו הוא סדום ועמורה, יש עבודה זרה, שמד, ופריצות, כמו שהיתה במצרים. כל הרשעים שחיו אי פעם, ירדו היום בגלגול ושולטים כיום על הממשלות, הטכנולוגיה, התקשורת וכו' ובכך נראה בעצם כאילוי שהם שולטים על כל העולם. יש ביניינו כאילו שאינם שומרי התורה והמצות, והם אכזריים, שאין להם לב ליהודים אחרים. אין להם לב להקב"ה. יש יהודים שהם לא כ"כ מאמינים בקב"ה, שמעדיפים את העבודה זרה של הרשעים. הם מעדיפים את ההנאה הגופנית על פני ההנאה הרוחנית שהיא ההנאה האמיתית, אבל אין להם סבלנות, הם רוצים את ההנאה המידית, ההנאה של עבירות חמורות ר"ל.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב