הקרע ב'יהדות התורה' • "ליצמן משפיל אותנו – לפרק השותפות"

קרב התפקידים ב'יהדות התורה' קורע את המפלגה לשניים ומוביל לתסיסה פנימית ב'דגל התורה': "יחס משפיל מכיוון ליצמן, ישנו רצון לפרק את השותפות שנובע בעיקר מסיבות "ערכיות", ודרישה להשוות את יחסי הכוחות בין המפלגות" • ב'דגל התורה' מקווים כי ח"כ מאיר פרוש יזכור את יחסיו העכורים עם יעקב ליצמן ויתייצב לצידם במאבק להעברת החוק הנורווגי

קשה לזכור, עד לפני כמה שבועות נאבקה 'יהדות התורה' בכדי לשנות סעיפים קטנים הנוגעים לחוק הגיוס,ולשנות פרטי סעיפים הנוגעים לתקציבי הישיבות ומוסדות החינוך, כעת המאבק ננטש ובמקום להתעמת מול ראש הממשלה על התקציב, חברי יהדות התורה מבזבזים אנרגיה וזמן יקר על ג'ובים, הקרב הניטש בין הניצים – על החברות בועדה למינוי דיינים ואישור החוק הנורווגי שיוביל להכנסתו של יעקב אשר לכנסת מאיים לקרוע את המפלגה האשכנזית.

על רקע העימותים הפנימיים, מועצת גדולי התורה של 'אגודת ישראל' צפויה להתכנס ולהכריע תחילה בדבר המשבר מול נתניהו והקיצוץ אותו רוצים להטיל על תקציב המפלגות החרדיות, בחלקו השני של הכינוס תדון המועצה במשבר הפנימי בין 'דגל התורה' ל'אגודת ישראל'.

משה גפני. צילום: משה גולדשטיין
משה גפני. צילום: משה גולדשטיין

נתחיל בעובדות: בסיעה אחת יש שתי מפלגות: אגודת ישראל ודגל התורה. חברי הכנסת ליצמן (אגודת ישראל) ומשה גפני (דגל התורה), נאבקים ראש בראש, כל אחד מתבצר בעמדתו כי החברות בועדה למינוי דיינים שייכת לסיעתו. מכאן הדרך הייתה קצרה לאיום שמשמיעים ב'אגודת ישראל' כי יפעלו נגד העברת החוק הנורווגי שעשוי להכניס את יעקב אשר (דגל התורה) לכנסת.

גורמים ב'דגל התורה' ששוחחו עם 'קוקר' הבהירו, כי יש תסיסה פנימית בתוך שורות המפלגה על היחס המשפיל מכיוון 'אגודת ישראל' וישנו רצון לפרק את השותפות שנובע בעיקר מסיבות "ערכיות". באחרונה העלו ב'דגל התורה', דרישה להשוות את יחסי הכוחות בין המפלגות ולהעניק למפלגה את המינוי הראשון.

בתחילת היום היה נראה כי 'דגל התורה' וגפני רשמו ניצחון לאחר שועדת השרים אירה את החוק הנורווגי, אך מהר מאוד התברר כי ליצמן פעל לסנדל את החוק על מנת שלא יגיע להצבעה בכנסת. ליצמן התרגל שהוא תמיד מנצח. לקח לו די הרבה זמן להתרגל למחשבה שהוא כבר לא מספר אחת בסיעה וגפני עם ניסיונו הרב נושף בעורפו.

resized_DSC_1648

מערכת היחסים והמאבקים בתוך יהדות התורה דומה למלחמות אפלות בין חמולות. ב'דגל התורה' מקווים כי חבר הכנסת מאיר פרוש יזכור את יחסיו העכורים עם יעקב ליצמן ויתייצב לצידם במאבק להעברת החוק הנורווגי.

במהלך השנים האחרונות, נהרות של דם רע זרמו בין יעקב ליצמן למאיר פרוש, כעת הגיע העת להגיש את הנקמה כשהיא קרה, גומרים בכירים ב'מפלגה' אמרו ל'קוקר' כי זו אחת ההזדמנויות של פרוש לנקום בליצמן וללכת יחד עם 'דגל התורה'. בסביבתו של ליצמן לא מאמינים שפרוש יעז להפר את היחסים השקטים המתוחים שהיו בין השניים בשנתיים האחרונות.

התמונה העכשווית: ליצמן מתבצר בעמדתו ומאיים כי אגודת ישראל לא תתמוך בחוק הנורווגי כל עוד גפני לא יסיר את מועמדותו כנציג הקואליציה לוועדה למינוי דיינים. ליצמן טוען כי על פי ההסכמים הפנימיים בין דגל התורה ואגודת ישראל, התפקיד שייך לח"כ ישראל אייכלר שאף הציג מועמדותו בשבוע שעבר.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מתי דגל יפנימו שאין כוחה כבעבר.

    אחרי שנקרע מהם נתח גדול וכוחה הצטמק לשני מנדטים כדאי שדגל יתנהגו קצת בענווה ולא יחשבו שכל העולם שייך להם.

    אין שום סיבה שיקבלו תפקידים מעבר לגודלם!!!

    יוסי |
    הגב