הראב"ד על השבעת ליצמן: "ייהרג ואל יעבור"

הראב"ד הגר"מ שטרנבוך שליט"א התבטא בחריפות על הצהרת אמונים של שר הבריאות יעקב ליצמן: " עבירה מהחמורות שבחמורות, ובחשש ייהרג ואל יעבור".

ראב"ד העדה החרדית הגר"מ שטרנבוך דיבר השבוע בשיחתו הקבועה לאברכים בביתו בהר נוף, על ההחלטה של מועצת גדולי התורה החסידית לאשר לח"כ יעקב ליצמן ליטול תפקיד שר בממשלת ישראל.

"השבוע נתפרסם אודות מינוי אחד מחברי הכנסת דאגודת ישראל לשר בממשלה, אולם הם מעלימים עין ממה שהשר צריך להצהיר "אני נאמן למדינה וחוקיה", הצהרתם יכולה להתפרש רק על כך שיתעסקו בטובת תושבי המדינה, אבל בהצהרת אמונים של שר – שאומר להדיא  שהוא נאמן אף לחוקי המדינה, הרי זה שאלה בחמורות שבחמורות, שהרי הרבה מחוקיה הם נגד התורה והקב"ה, ובהצהרתו הרי הוא ככופר בתורה – שאומר להדיא שהוא נאמן לחוקי המדינה שבחלקם מחייבים לעבור על דיני התורה",אמר הראב"ד.

הראבד ציטט את המשנה בסנהדרין ס' ע"ב איתא שהאומר בפיו לעבודה זרה "אלי אתה", הרי הוא עובד עבודה זרה ממש – והרי"ז ביהרג ואל יעבור, ואפשר שגם כאן הוא כן, ועכ"פ בוודאי איסורו חמור מאוד.

הראבד סיפר כי בשעתו כשדיבר בענייני הקואליציה עם האדמו"ר בעל לב שמחה מגור, "הצעתי לפניו את משנת ההלכה בעניין, אמר לי "אני מביע דעתי רק בעניין הריווח שייצא מזה, אבל בחלק ההלכה אינני מתערב כלל, ואני מניחו לגדולי תורה".

 

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. חפירת קברי ישראל גם יהרג ואל יעבור

    חפירת קברי ישראל גם יהרג ואל יעבור

    חפירת קברי ישראל גם יהרג ואל יעבור

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב