"הראיה הזאת חייבת להוליך למשפט חוזר ולזיכויו של רומן"

פרקליטו של זדרוב עו"ד יורם הלוי‎, קיים מסיבת עיתונאים מיוחדת וקרא לשחרר לאלתר את מרשו מהכלא ולפתוח במשפט חוזר

כמה שעות לאחר חשיפת הראייה החדשה בפרשת זדורב – פרקליטו של זדרוב עו"ד יורם הלוי‎, קיים מסיבת עיתונאים מיוחדת וקרא לשחרר לאלתר את מרשו מהכלא ולפתוח במשפט חוזר.

"הראיה הזאת מכריעה במובן זה שהיא חייבת להוליך למשפט חוזר ולזיכויו של רומן", אמר עו"ד הלוי שדרש מהפרקליטות לקיים משפט חוזר למרשו ובמקביל לשחרר אותו לאלתר מהכלא: "הפרקליטות במצוקה וחבל שאני נאלץ להגיד את זה. במקום שהיא תגיד 'אוקיי, התגלתה האמת באופן סופי', הפרקליטות שוב מנסה להציל את עצמה מבושה גדולה".

על טענת המשטרה, לפיה הראיה החדשה לא בהכרח קושרת את א"ק לרצח אמר הלוי: "יש DNA של אחד למיליארד, שהוא רגיל ויש כזה עם בדיקה שונה. הבדיקה מגיעה כשאין שורש. היא מוכיחה שהשערה שייכת לא"ח, או לאימא שלו, או לסבתא – או לסבתא של סבתא שלו או לאחים שלו או לאחים של אמו. שהפרקליטות תביא את אמא שלו שהייתה על הבטן של תאיר או הדוד שלו שהיה על הבטן של תאיר".

צריכים לשחרר את רומן עכשיו – ולאלתר", דרש עו"ד הלוי. "הראיה הזאת חייבת להוביל למשפט חוזר ולזיכויו. זוכרים שאמרתי רק לפני כמה ימים שבטוח שא"ק רצחה, זוכרים? אז רבותיי…".

בעקבות פרסומים שונים על התפתחות בפרשת רצח המנוחה תאיר ראדה ז"ל, בפרקליטות מגוללים את הסיפור המלא: על פי הפרקליטות לאחר בדיקה נתגלה כי השערה שנבדקה היא שערה של א"ח בן זוגה א"ק שהודתה בעבר ברצח אך נחשבה כלא שפויה.

בהודעה לעיתונות של משרד המשפטים נמסר כך: "בשעתו נמצאו בזירה שלוש שערות, שלא זוהו כשערות המתאימות לפרופיל הגנטי של רומן זדורוב. השערות היו נטולות שורש, ולכן הבדיקה היחידה שניתן היה לבצע בהן הייתה בדיקה מיטוכונדריאלית, אשר מצביעה על מטען גנטי שנמצא במשפחות רחבות בנות כמה דורות, ועובר דרך נשות המשפחה.

הפרקליטות הסכימה לבקשת סנגורו הנוכחי של רומן זדורוב, שתבוצע בדיקת התאמה מיטוכונרדיאלית כאמור בין השערות הללו לבין פרופיל הד.נ.א של א"ק ובן זוגה לשעבר א"ח, על אף שהמדינה סברה על יסוד חוות דעת של מומחים שהערך הראייתי של בדיקה כזו הינו נמוך.

היום נמסרה תשובת המכון לרפואה משפטית, שלפיה לא נמצאה התאמה בין אף אחת מן השערות לבין א"ק.

בפרקליטות מדגישים כי שערה אחת מתוך השלוש נמצאה מתאימה לפרופיל המיטוכונדריאלי של המכונה א"ח, בן הזוג לשעבר של א"ק. התאמה זו משמעה כי א"ח הוא אחד מקבוצת אנשים רחבה, שלא ידוע מה מספר הפרטים הנמנים עליה, שיכולים להתאים לשערה שנמצאה.

המכון הוסיף כי נערכה השוואה בין הפרופיל המיטוכונדריאלי של שערה זו לבין מאגר המצוי בארה"ב, שמדינת ישראל לא העבירה אליו פרופילים (כפי שעולה מאתר המאגר) – ולא נמצאה התאמה לאחד מן הפרופילים שבמאגר.

למרות האמור – תוצאת הבדיקות תיבחן ע"י הפרקליטות כדי לבדוק את השאלה האם יש לדברים משמעות כלשהי, ומה הערך הראייתי של הבדיקה, נוכח העובדה שלא נעשתה השוואה למאגר פרופילים ישראלי, ככל שקיים כזה.

במאקו דווח כי בשעה האחרונה חלה התפתחות משמעותית בתיק רצח תאיר ראדה. בפרקליטות ובמכון לרפואה משפטית מתקיימות התייעצויות בעקבות ראיה חדשה שהגיעה. הזימון הגיע בעקבות "ממצאים חדשים" – על שערה שמתאימה ל-DNA של א"ח, בן זוגה לשעבר של א"ק – שלגביה הצטברו כמה עדויות בנוגע למעורבות ברצח.

בעקבות כך, עורכי דינו של רומן זדורוב שהורשע ברצח יכנסו מסיבת עיתונאים הערב.

ההתפתחות מגיעה על רקע הפרסום ביום שני האחרון ב"ידיעות אחרונות", שלפיו הגיעה אישה צעירה לתחנת המשטרה בנצרת עלית ומסרה עדות חדשה בפרשת הרצח שארע בבית הספר בקצרין בדצמבר 2006.

אותה אישה זומנה לתחנה בעקבות מידע שהתקבל אצל החוקרים, לפיו – א"ק הודתה בפניה לכאורה כי היא זו שרצחה את תאיר ראדה. בנוסף, נחשף מסמך שהגישה פסיכיאטרית שדיברה עם א"ק, בו היא מבקשת מהפסיכאטר המחוזי לאשפז בכפייה את א"ק.

אילנה ראדה התראיינה בעקבות ההתפתחות הדרמטית בפרשת רצח תאיר ראדה: "אני אסביר לכם מה שאמרתי בעבר אנחנו משפחת הנרצחת לא יודעים דבר אף פעם, לפעמים אנחנו ניזונים מהתקשורת ורק מעיתון ידיעות או ממישהו ששומע מבחוץ. אני כרגע לא יודעת כלום ואני מחכה כמו כל אזרחי ישראל. תמיד יש לי תקוות. אני מבינה, רק משמועות כמובן, שעומדים להגיש ראיה פורנזית ואני מקווה שזה נכון לזה ייחלתי כל ה-13 שנה"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.