"הראינו רק את קצה הקרחון": היכולות החדשות של כיפת ברזל

היכולות החדשות מאפשרות לכיפת ברזל להתמודד עם ירי הטעיה ומטחי פצמ"רים. עדכוני תוכנה מאפשרים למערכת לזהות את הירי בשלב מוקדם מבעבר

בעוד חמאס מנסה פעם אחר פעם להטעות ולאתגר את "כיפת ברזל", ממשיכים במערך ההגנה האווירית של חיל האוויר לשדרג את המערכת ולהיערך לתרחיש נרחב יותר, כך מפרסם אתר צה"ל.

על רקע פעולות הטרור מרצועת עזה, ולאחר סוף שבוע של לחימה אינטנסיבית, הגיע השבוע מפקד מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר, תא"ל צביקה חיימוביץ' בשעת בוקר מוקדמת לעוטף עזה, ותדרך את לוחמי "כיפת ברזל", כך לפי דיווח ב'במחנה' ואתר צה"ל.

"אי אפשר עדיין להגיד בוודאות שסבב הלחימה הזה מאחורינו", הבהיר תא"ל חיימוביץ' ללוחמים. "התמשכות טרור השריפות בעוטף עזה ושיגורי רקטות עלולים להביא לחידוש הלחימה. אנחנו צריכים לשמור על דריכות, ולתת מענה מהיר ואיכותי למגוון תרחישים. ההגנה האווירית מגיעה למערכה ראשונה ותעזוב אחרונה, אנחנו לא לוקחים סיכונים".

"המערכה הבאה", אמר, "לא תיראה כלל כמו סבבי לחימה קודמים. מסבב לחימה למשנהו אנחנו רואים שסמיכות הירי גדלה ואתגר המטחים הולך ומתרחב. כרגע הירי של חמאס מוגבל יחסית בטווח ובהיקף, אבל אנחנו יכולים לקבל מושג על מה צפוי במערכה עתידית מההתקפה האיראנית עמה התמודדנו בצפון לפני כחודשיים, בה נורו במקביל עשרות רבות של רקטות לעבר יעדים שונים. המערך הראה בכל האירועים האלו רק את קצה הקרחון של יכולותיו, ואין לי ספק שאנחנו יודעים להתמודד עם איומים משמעותיים בהרבה".

נוכח אחוזי ההצלחה הגבוהים של מערכת כיפת ברזל ביירוט רקטות, ניסו ארגוני הטרור בסבבי הלחימה הקודמים להטעות אותה באמצעות ירי מקלעים וירי חריג אחר ולאתגרה במטחים נרחבים של פצצות מרגמה. כפי שסיפר גורם בכיר בכיפת ברזל, שהשתתף בתדרוך, שדרוגים טכנולוגיים שהוכנסו במהירות בעקבות הסבבים הקודמים, מאפשרים עתה למערכת לתת מענה אפקטיבי לירי ההטעיה של חמאס.

מדובר בעדכוני תוכנה שפותחו לאור הצורך המבצעי, בשיתוף פעולה של התעשייה האווירית ומטה חיל האוויר, ומאפשרים למערכת לזהות את הירי בשלב מוקדם מבעבר, ובאמצעות חתימה במערכת, מרחק, גובה ומאפיינים נוספים לסווג אותו באופן מיטבי כמטרה שנועדה להטעות את "כיפת ברזל". צעד זה מצטרף לשיפור ביכולת שמציגה המערכת בתקופה האחרונה בהתמודדות עם ירי לטווח קצר ומול מטרות מורכבות, דוגמת מטחי הפצמ"רים שיורטו בהצלחה בחודשים האחרונים. יכולת שמתאפשרת הודות לשיפורים שבוצעו במערכות המכ"ם, באמצעים טכנולוגיים נוספים ובכשירות הלוחמים.

"אנחנו נמצאים כל הזמן במרוץ – האויב מנסה לאתגר אותנו ואנחנו מתחקרים במהירות, משדרגים את המערכות ומשפרים את תורת הלחימה", הסביר תא"ל חיימוביץ'. "מערכת כיפת ברזל של היום לא דומה כמעט בדבר לזו שהתחלנו איתה לפני שבע שנים. גם הלוחמים שלנו צברו ידע ומקצוענות שמאפשרים להם לזהות תוך שניות האם מדובר באיום, ולהחליט אם וכיצד ליירט אותו".

אך המחבלים לא מסתפקים בירי מורכב על מנת לנסות ולאתגר את מערך ההגנה האווירית, והוא נדרש לפעול במקביל במספר חזיתות. רק בתחילת השבוע יירטו בהצלחה סוללות הפטריוט "יהלום", המוצבות בצפון, שני מל"טים עוינים.

"אנחנו ממשיכים בזמן הקרוב לרכז את המאמץ שלנו מול האיום מעזה", הצהיר תא"ל חיימוביץ', "ועדיין שומרים על יכולת מבצעית מלאה לסכל איומים מצפון. רק לפני כחודשיים היינו מוכוונים לגמרי לאיום משם, וגם כעת נדרשים להתמודד עמו במקביל. השבוע הזה, עם האתגרים מדרום ומצפון כאחד, מראה באופן הברור ביותר את הגמישות והלחימה המורכבת במספר חזיתות שנדרשות מהמערך".

ביום הלחימה האחרון הציגה מערכת כיפת ברזל שיעור הצלחה גבוה, עם זאת ביקש מפקד מערך ההגנה האווירית מהציבור להמשיך ולשמור על ערנות: "גם כשאנחנו מביאים תוצאות טובות, אין הרמטיות ואין 100%. שתי נפילות בשדרות הן לא משהו שאנחנו מוכנים להכיל, תחקרנו את האירוע הזה מיד ולמדנו ממנו לבצע את משימת ההגנה טוב יותר. עם זאת, האזרחים חייבים להיות ממושמעים להנחיות פיקוד העורף ולמגן את עצמם כמה שאפשר".

את הסיור סיכם תא"ל חיימוביץ' בפנייה ללוחמים: "הציפייה שלי מכם היא לתחקר, ללמוד ולהישאר דרוכים, מתוך הבנה שהלחימה הולכת ונהיית עצימה יותר מסבב לסבב. יישר כוח על הפעילות בימים ובחודשים האחרונים, אני יוצא מפה סמוך ובטוח שאנחנו מוכנים, דרוכים ומסוגלים לעשות כל שנצטרך לעשות מול האיום הבא".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.