הראשל"צים נפרדו מאב"ד בית הדין הרבני הגדול

מערכת בתי הדין הרבניים נפרדה הערב מדיין בית הדין הרבני הגדול, הגאון הרב ציון אלגרבלי, שפרש השבוע לגמלאות עם הגיעו לגיל 70 לאחר כהונה ארוכה של למעלה מ-36 שנה. באירוע השתתפו הרבנים הראשיים, הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף והגאון רבי דוד לאו, דיינים רבים מהעבר וההווה וסגן שר הביטחון הרב אליהו בן דהאן.

הרב אלגרבלי נולד במקנס שבמרוקו ב-1946. הוא למד בישיבת "כתר תורה" ומשם עבר לישיבת "עץ חיים" בטנג'יר. בשנת 1966 עלה לישראל ומשפחתו התגוררה בשכונת שמואל הנביא בירושלים. עם עלייתו לארץ החל ללמוד בישיבת חברון ולאחריה לימודי רבנות ודיינות אותם השלים בגיל 28. הרב אלגרבלי כיהן כדיין בבית הדין הרבני בבאר שבע ולאחר מכן כאב"ד בבית הדין באשדוד – שם התמחה בדיני עגונות. בשנת 1998 מונה לדיין בבית הדין בירושלים ובשנת 2004 מונה לתפקיד ראש אבות בתי הדין הרבניים בירושלים. הרב שימש כיו"ר בית הדין לעגונות וליוחסין והיה אחראי על תיקי אימוץ רבים. באוגוסט 2007 נבחר לבית הדין הרבני הגדול. בשל חוסר דיינים בבית הדין הגדול בשנים האחרונות, בתקופות מסוימות אף נשא הרב אלגרבלי את רוב משא ביה"ד הגדול על כתפיו, כמעט לבדו.

הרב אלגרבלי ישב על המדוכה בתיקים המורכבים ביותר ובכלל זה ענייני מעוכבות גט, עגונות, יוחסין, והוא התפרסם בשאיפתו לזרז ככל האפשר את כתיבת פסקי הדין על מנת למנוע מהמתדיינים עינוי דין.

מנהל בתי הדין הרבניים הרב שמעון יעקבי, שפתח והנחה את הטקס: "בימינו יש שני סוגים של דיינים, יכול להיות דיין שחי בימינו אבל במציאות נמצא במקומות רחוקים. ויש דיין שחי את הדור, ומתאים את עצמו לצרכי הדור ומבין אותו ואת נשמתו. דיין שרואה את בעיות הדור בגובה העיניים ומחפש להם מזור ומציג פתרונות הלכתיים ראויים, אינו שוקט על שמריו אלא יושב וטורח ומיישם את פסקי הדין שלו. הוא מן הדיינים הכשרים שבישראל שבזכותם יושבים ישראל על אדמתם. הרב אלגרבלי הוא אחד מגדולי הדיינים של הדור הזה בכל ההיבטים. העובדות האלה מצאו סימוכין בפסקי הדין המנומקים שלו ובמכתבי הוקרה רבים שקיבלנו ובכולם נשזרת מסירות אין סופית".

נשיא בתי הדין הרבני הגדול הראשון לציון הרב יצחק יוסף נשא דברים ואמר כי "הגאון הרב אלגרבלי סייע לרבים ומנע דמעת העשוקים. בחכמתו כי רבה ידע לחשב ולפשט דברים, ולהעמיד דברים על דיוקם. יש לו ענווה ופשטות אמיתיים, ונהנינו מאוד לשבת איתו ביחד. אבי מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל אהב אותו מאוד ונתן לו סטירות רבות מתוך אהבה ומתוך חיבה. מרן אבי, שמינה אותו לדיין, ידע היטב מדוע למנות דווקא אותו".

הרב הראשי ונשיא מועצת הרבנות הראשית הגר"ד דוד לאו הוסיף ואמר "זו עבודה לא פשוטה לשבת בבתי דין קרוב ל-40 שנה במסירות וחריצות. זו מלאכה ועבודה, אבל אצל הרב אלגרבלי התקיים "ויט שכמו לסבול' כעבד שנותן את כולו למלאכה – עובד ושוקד יום ולילה על מלאכתו. עבודה שהוא ידע לצקת בה לב ולהפוך אותה למלאכת יצירה עם הכרעות בכל הנושאים. והכול, יחד עם אומנות הפשרה הנדירה – היו לו הברקות רבות עם תבונה רבה".

דיין ביה"ד הגדול ומנהל בתי הדין בדימוס הרב שלמה דיכובסקי ציין כי "הרב אלגרבלי תמיד עמד במסירות רבה בכל עת ובכל שעה. בין התכונות הנדרשות מהדיין ע"פ הרמב"ם ופרקי אבות זה לא רק חכמה, אלא האופי של האדם השופט: הווה צנוע וארך רוח ומוחל על עלבונו. לא ראיתי כמעט אדם צנוע כמו הרב אלגרבלי, ועם זאת הוא בגדר תורה מפוארת בכלי מפואר". סגן שר הביטחון והמנהל הןותיק ביותר של בתי הדין הרבניים הרב אלי בן דהן ציין בדבריו כי "הרב אלגרבלי הוא אבן מאבני בית הדין, ונאחל לו עוד ינובון בשיבה דשנים ורעננים יהיו".

הרב הפורש אלגרבלי חתם את האירוע ואמר כי "כשאנחנו עוסקים בבעיות רגישות, בבעיות של זוגיות משפחתית, זה כמו הזוגיות ביננו לבין הקב"ה. לא מפרקים תא משפחתי בקלות, אלא צריך לחפש זוגיות אמיתית כמו הזוגיות בין עם ישראל לבין הקב"ה".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.