הראשל"צ: "התורה אסרה רצח, אבל חייבים למחות" (הקלטה)

הגאון הרב שלמה משה עמאר רבה הספרדי של ירושלים, בראיון במהדורה המרכזית של 'קול ברמה' התייחס למסע הרצח של ישי שליסל, והשיב לשאלה האם הציבור החרדי צריך לשתוק בזמן כזה או למחות. האזינו לראיון המלא

הגאון הרב שלמה משה עמאר רבה הספרדי של ירושלים, בראיון במהדורה המרכזית של 'קול ברמה' התייחס למסע הרצח של ישי שליסל, והציג את הבעיה: "התורה לא השתנתה ולא תשתנה לעולם, ומה שהתורה אסרה זה נשאר אסור. התורה אסרה רצח, התורה אסרה שאדם ייקח דין לעצמו ומי שעושה את זה זה חילול ה' נורא ואיום, זה עוון חמור מאוד. הבעיה מתחילה כשאנשים לוקחים דין לעצמם יכולים להגיע לדברים הרחוקים ביותר. יכולים לחלל שם שמים, יכולים להכפיש ציבור שלם."

"אמת נכון הדבר שהתורה שאסרה רצח בכל חומר הדין התורה אסרה עוד דברים רבים של מעשי זימה ותועבה זה איסור גמור אבל אין לאדם רשות ללכת לעשות דין לעצמו. אפילו הסנהדרין אמרו עליהם בגמרא שסנהדרין שהייתה הורגת אחת לשבע שנים יש אומרים אחת לשבעים שנה היו קוראים להם סנהדרין של רוצחים. אדם פרטי ייקח דין לעצמו? יהיה המעשה חמור ככל שיהיה זה לא נתון לרשותו של אף אחד ואין שום היתר וסליחה על הדברים האלה." הוסיף הרב

הרב סיכם את הנושא: "אנחנו מצטערים זה אותם אנשים שחושבים ללכת להרוג זה בגלל שהוא ערבי והוא מוצא לו היתר כי הוא הרג יהודי, וזה בגלל שעשה מעשה חמור של תועבה, הוא מוצא לו היתר. אם חס ושלום דברים כאלה אנחנו עלולים להגיע למצב המכוער ביותר של מלחמת אחים, של שנאת אחים, לא נחרב בית המקדש אלא בגלל שנאת חינם."

האזינו לראיון המלא (באדיבות קול ברמה)

הרב נשאל גם האם הציבור החרדי צריך לשתוק ולא לומר דבר על עצם המעשים האלה?, והשיב: "חס ושלום, לא נשתוק ולא נחשה, נאמר את האמת בדרך המותרת בדרך המקובלת, מותר גם למחות, מותר להפגין אבל הכל עם קנה מידה נכון, המידה הנכונה היא המדברת. כשאדם לוקח דין לעצמו אז אין מידה נכונה. אין גבולות. גם על המחאה יש עיון גדול בין גדולי המחנכים החרדים האם ראוי לדבר על זה, כי אצלנו זה בל יראה ובל ימצא אבל יש אומרים שצריך למחות, צריך להתייעץ עם גדולים ולהחליט בדרך הנכונה. ברגע שאדם עושה דין לעצמו זה לא נקרא למחות. זה כמו אדם שרואה אש ולוקח צינור של בנזין כדי לכבות את האש. לשפוך דם נקי על עוון שאנחנו לא יודעים, לא היה עדים, מה זה לקחת דין ולשפוך דם? למחות בדרך הנכונה לומר רבותי זה אסור, להתפלל לה'"

הרב גם השיב מה דעתו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל בנושא? "מרן אמר שלא למחות בצורה חזקה, כדי שלא לפרסם את העניין בקהל שלנו. דעתו הייתה להתנהג לא מפני כבודם של אלה, אלא מפני כבודם של צעירי הצאן קודשים שלא ידעו שיש דברים כאלה. אבל אם צריך למחות צריך את הדרך הנכונה, במידה הנכונה, בצורה הנכונה, אבל במצב כזה לא למחות זה להוסיף פשע על חטא וחלילה יכול להוביל למצב של שנאת אחים, ה' יצילנו רח"ל"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.