הראש ישיבה של כולם / אביגדור רבינוביץ

הבשורה המרה על פטירתו של רבינו הרב הגאון ר' משה חדש זצוק"ל, תפסה אותי באמצע יום עבודה. הזיכרונות מהישיבה הציפו אותי בין רגע וחזרתי אחורה בזמן, לימים בהם למדנו מבוקר עד הלילה בישיבה הקדושה. / אביגדור רבינוביץ נפרד {דעה}

הבשורה המרה על פטירתו של רבינו הרב הגאון ר' משה חדש זצוק"ל, תפסה אותי באמצע יום עבודה. הזיכרונות מהישיבה הציפו אותי בין רגע וחזרתי אחורה בזמן, לימים בהם למדנו מבוקר עד הלילה בישיבה הקדושה.

קשה להסביר במילים את חוויות הישיבה ויותר מכך על דמותו אהובה של ראש הישיבה. איך האיר פנים לכל אחד, הדריך וחינך אותנו לחיים.

קשה לספר על השיעור כללי שכל כולו חידוד ואהבת התורה כשמאות מתלמידיו משתוקקים לכל מילה היוצאת מפיו.

הרב היה נערץ ואהוב לא רק על תלמידי הישיבה, אלא גם על בוגרי הישיבה שהגיעו בדרך קבע. אם בזמנים בהם היו באזור הישיבה ובאו לומר שלום ואם בימים הנוראים בהם התפללנו ביחד וברכנו איש איש את רה"י ב"לשנה טובה תכתב ותחתם." והוא, כדרכו, האיר פנים לכל אחד.

ובזמן שליוונו אותו למנוחת עולמים, ראיתי את העצב על פניהם של אלפי האנשים. את המשפחה הגדולה שנקראת "משפחת אור אלחנן" שמתייצבת כאיש אחד בלב אחד בזמנים אלו. בוגרי הישיבה מכל הארץ עזבו הכל ובאו ללוות את ר' משה למנוחת עולמים.

עזבתי הכל ובאתי. ניסיתי להסביר לחבריי החילונים על מהי בכלל ישיבה ומה עושים שם. זהו לא עוד אוניברסיטה שם לומדים תיאוריות ומודלים. המרצה לא בא לספר על היסטוריה וללכת. בישיבה מלמדים אותנו את מהות החיים – תורה ומעשים טובים. ראש הישיבה והרמי"ם מחנכים אותנו ומראים לנו את הדרך האמיתית שנצרבת בלב כל אחד ואחד מהתלמידים.

גם אם עזבת ולימוד התורה במשך יום שלם היה קשה עבורך והלכת לעולם העבודה, חלק מהלב נשאר שם. ניסיתי להסביר שאפשר לצאת מהישיבה לעולם המעשה, אבל אי אפשר להוציא את הישיבה ממך.

ר' משה קיבל את כולם. דיבר עם כולם. לא משנה אם יצאת מהישיבה ואיזה צבע חולצתך. וכך גם בלוויתו. ראית את בוגרי הישיבה שבאו מאזורים שונים בארץ. אברכים, לצד אנשים העמלים לפרנסתם. זוהי תורתו של ר' משה.

ת.נ.צ.ב.ה

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אל תלכלך עליו בציבור זה שהיה אדם גדול ומקרב את כל תלמידיו באשר הם לא אומר שהיה בעד לצאת לעבוד בתור בחור שלומד כיום בישיבה הוא מתנגד לצאת לעבוד אלא שבתי בבית ה מה שכן גדולתו שתמיד האיר פנים וקירב והתפלל שיחזרו לספסלי בית המדרש גם את אלה שכל הציבור החרדי הוקיע ושהם עצמם הוקיעו את הציבור החרדי מתוך לבם חבל שככה אתה כותב על אחד ה"סלבודקאים" האחרונים בדור אולי כדאי שתבקש סליחה

    אחד שאכפת לו |
    הגב