הרבנות: "בית המשפט יצר מבוכה ומכשול גדול לשומרי הכשרות בישראל"

בית המשפט העליון דחה הערב את העתירה של התנועה הרפורמית נגד ״מונופול הכשרות של הרבנות״ ואסר על בתי עסק להציג תעודת כשרות אלטרנטיבית

הגזר: בית המשפט העליון דחה הערב את העתירה של התנועה הרפורמית נגד ״מונופול הכשרות של הרבנות״ ואסר על בתי עסק להציג תעודת כשרות אלטרנטיבית או להציג את עצמם ככשרים באם הם לא מחזיקים תעודות כשרות של הרבנות.

בפסק דין שהתפרסם שעה לאחר פסק הדין בנושא הגיוס כתבו השופטים כי בית העסק יוכל לפרט את הקפדות יו בנושא הכשרות והסטנדרטים שהוא אימץ אך לא לכתוב את המילה כשר בצירוף הדגשה כי הרבנות אינה מפקחת על המקום.

בהרכב מורחב של שבעה שופטים דחו השופטים את העתירה כאמור, נשיאת בית המשפט היוצאת הגברת מרים נאור כתבה בפסק הדין כי יש לאפשר לבעלי עסקים להציג תעודה או מסמך המסבירים את ההקפדה שלהם על כשרות בתנאי שאינם קוראים לכך תעודת כשרות.

״עוד כתבה השופטת כי אין דבר בחוק המלמד שאסור לבית אוכל להציג מצג אמת בדבר המזון הנמכר בו״ כתבה השופטת נאור בפסק הדין.

בית המשפט קבע היום כי בית העסק לא יוכל לכתוב את המילה כשר וכן כל מצג כשרותי אחר, אך יוכל לכתוב את הסטנדרטים ההלכתיים שעל פיהם הוא פועל. באמצעות פסיקה זו פוגע בית המשפט בצרכן אשר מעוניין לצרוך כשרות ואינו בקיא בכלל הסטנדרטים ההלכתיים. זהו יום שחור עבור כלל צרכני הכשרות במדינת ישראל.

מחובתנו להתריע כי במתן האפשרות לבית העסק להציג את עצמו כשומר על כללי הכשרות מבלי פיקוח ראוי וגוף רגולטורי מוסמך, נפתח פתח להונאות כשרותיות קשות ומורכבות ששום גוף לא יאכוף, אין מי שיערוב לצרכן המזון ש "מצג האמת" מתנהל על פי ההלכה הסדורה והמסורת היהודית.

הרב הראשי הגר"ד לאו אמר בתגובה לפסק הדין: מתן אפשרות לבעל עסק להציג עצמו ככשר בשעה שלמעשה אינו קיבל את כשרות הרבנות הראשית, היא מכשול גדול, וכדברי השופט רובינשטיין בפסק הדין: "מדרון חלקלק אשר עלול להטעות את תכליתו של חוק הונאה בכשרות ובעיקר להטעות את הצרכנים".

הרבנות הראשית תמשיך לעמוד על המשמר וכגוף האמון על נושאי הכשרות תמשיך לתת את השירות האיכותי והכשר ביותר עבור עם ישראל.

בימים אלו מתקיימות ישיבות אינטנסיביות של צוות ההיגוי להסדרת מתווה הכשרות החדש שיתקן את הליקויים שהיו בעבר ויצעיד את עולם הכשרות לדרך המלך.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.