הרבנות הראשית טוענת: "לבג"ץ אין סמכות בכותל"

במענה לעתירות נשות הכותל והרפורמים והקונסרבטיבים, נאמר בטענת הרבנות כי "בהחלטה דתית-ערכית בתיהמ"ש אינם הטריבונל המתאים להכריע"

אגב סערת מתווה הכותל שמסרבת לגווע, הוגש ביום חמישי האחרון לבית המשפט, מסמך בן 166  עמודים ובו עמדתה המפורטת של הרבנות הראשית לישראל בסוגיית הכותל.

המסמך הוגש לבית המשפט בשם הרבנים הראשיים לישראל הרה"ג דוד לאו והרה"ג יצחק יוסף.

העיתונאי יהודה שלזינגר, פרסם הבוקר (ב') ב"ישראל היום" קטעים מטענות הרבנות במסמך. הטענה העיקרית שמעלים הרבנים היא כי בסוגיות שקשורות לפולחן דתי ולמקומות הקדושים, אין לבית המשפט סמכות לדון. "העותרות מבקשות סעדים מתחום חופש הפולחן וסדרי התפילה – בדבר תפילה מעורבת וסעד בדבר קריאה בספר תורה במניין נשים וקיום טקס כוהנות – אלו עניינים הלכתיים מובהקים הנמצאים בליבת הפולחן הדתי. הסמכות לברר את העתירות וליתן סעדים מבוקשים איננה מסורה בידי בית משפט זה, כי אם בידי הרשות המבצעת בלבד".

המסמך טוען כי "דבר המלך על המקומות הקדושים קובע שלמרות כל הוראה אחרת, נושאים הקשורים במקומות הקדושים הינם נושאים שאינם בני שיפוט".

הרבנים מבקשים במסמך להוכיח שבית המשפט לא יכול להתערב בנעשה בצד ההלכתי בכותל, כפי שאינו מתערב במה שנעשה בכנסיות ובמסגדים. "לכל דת ישנם דינים ומנהגים שונים הנוגעים למהות הדת, למצוות הדת, ואף ביחס לדרך כיבוד התנהגות וכניסה למקומות מקודשים", נכתב. "ניתן להניח שבית המשפט הנכבד לא יתערב בסדרי פולחן אצל העדות הנוצריות השונות בכנסיית הקבר בירושלים תוך שינוי הסטטוס קוו הקיים, והוא גם יאפשר לעדה המוסלמית לקבל את החלטותיה הדתיות בדבר ביטול או אי ביטול של נוהג חליצת נעליים בפתח מסגד אל־אקצא, ומתן אפשרות לנשים מוסלמיות להתפלל במסגד לא מאחורי הגברים אלא לצד הגברים". עוד נכתב כי כשמדובר "בהחלטה דתית־ערכית, בתי המשפט אינם הטריבונל המתאים להכריע אם ניתן לשנות את ההלכה ולחלל את המקום הקדוש או לאפשר כפיית סממנים פולחניים חיצוניים שאינם מקובלים על רובם המוחלט של הפוסקים הדתיים, ואשר יגרמו למחלוקת, לפילוג ולהפסקת הסדר שיביא לחילול הקודש".

עוד נאמר, כי אין – כמובן – אף חובה דתית לנשות הכותל ודומיהן להתפלל במעורב. "בקשת העותרות להקצות להן חלק מהכותל אינו בגדר חובה דתית, אלא רצון דתי, שכן גם גברים אינם יכולים להתפלל עם נשים". ובכל מקרה "מדובר בעניין שאינו מתאים לבירור בית המשפט".

לגבי העתירות שהוגשו בנושא, נכתב במסמך כי "מדובר במאבק של התרסה נגד 'מיושנות' הדת ומוסדותיה וקידום מאבקים להכרה ממלכתית או מאבקים פמיניסטיים על גבו של הכותל המערבי. אין מדובר בפולחן דתי מיתמם, אלא מדובר בהפגנות במקום קדוש וביצירת פרובוקציה".

עוד  נאמר במסמך כי "הרבנות איננה מבקשת להקים חומת הפרדה או להדיר חלילה את רגליהם של חברי התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית מהמקומות הקודשים ומהכותל המערבי. המתפללים שוטחים את כל תפילותיהם מהסידור שלהם באופן מלא, מבלי שיש מי שמתערב להם בתפילותיהם. העותרות רוצות להתפלל במעורב, הן אינן חייבות להתפלל במעורב. חופש הפולחן שלהן כלל אינו נפגע".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.