"הרבנות תכיר רק בגיורים ובמעשי בית דין שנעשו ע"י בתי דין קבועים"

הרב הראשי לישראל דוד לאו בישיבת הועדה המתמדת של  'ועידת רבני אירופה': לא יוכרו 'מבצעי בזק' של 'רבנים' ניידים"

 

'הרבנות הראשית לישראל תכיר רק בגיורים ובמעשי בית דין שנעשו באירופה ע"י בתי דין מקומיים קבועים וחשובים ושאושרו ע"י אב בית הדין של 'ועידת רבני אירופה' הרב חנוך ארנטרוי – כך הודיע הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול הרב דוד לאו בישיבה משותפת עם חברי הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' שהגיעו לביקור עבודה מיוחד בישראל. במרכז ביקורם עלו הרבנים למעונם של גדולי ישראל מרן שר התורה רבי חיים קניבסקי ומרן ראש הישיבה רבי גרשון אדלשטיין  לשאול בעצתם ולקבל את ברכתם.

עשרות הרבנים אבות בתי דין ודיינים חברי הועדה המתמדת שהגיעו ממרבית מדינות אירופה בראשות נשיא הועידה הרב גולדשמידט, יו"ר הועדה המתמדת ואב בית הדין לונדון הרב מנחם געללי. חברי פרלמנט אירופאים ונציגי מדינות, ידידי העם היהודי ומנהיגים יהודיים מרחבי אירופה קיימו במהלך שלושה ימים מפגשים עם רבני ישראל. נשיא המדינה, שרים וחכי"ם, משרדי החוץ והתפוצות וחברי כנסת, כדי לשתף פעולה עם המשרדים הרלוונטיים והשדולה למען יהדות אירופה על מנת להפעילם במידת הצורך כדי לסכל יוזמות חקיקה אנטי יהודיות בכמה ממדינות אירופה, לצרפם למלחמה באנטישמיות הגואה מצד האיסלם הפונדמנטליסטי מימין ומהשמאל הקיצוני, ולבקש את תגובתם והתערבותם בעקבות יחס השלטונות שהחמיר בכמה ממדינות אירופה לרבנים ולקהילות, שהגיעה לשיאו עם גירוש של תריסר רבנים מאחת המדינות.

בנאומו בועדת הקליטה של הכנסת התריע נשיא הועידה הרב פנחס גולדשמידט על כך שקולה של מדינת ישראל נשמע רק לאחר אירוע של תוקפנות פיזית, אך קולה של מדינת ישראל לא נשמע בעת התנכלות לתורת ישראל ולמצוותיה – מה שמסכן את המשך היכולת של היהודים להתגורר באירופה, אמר.

במרכז הדיונים עמדה ישיבת הועדה המתמדת שהתקיימה בשיתוף עם הרה"ר כשבשיאה אמר הרב לאו כי נחרד לגלות מקרים בהם הגיעו לידיו בקשות לאישורי 8 גיורים ביום אחד ובמקרה אחר 12 גיטין שנערכו ביום אחד על ידי 'רבנים' ניידים שהגיעו למקומות באירופה וערכו 'מבצעי בזק' של מעשי בית דין. 'היעלה על הדעת ששייך להקפיד על גדרי ההלכה המסורה לנו מדור דור ב'מבצעים' מסוג שכזה!? הגיע הזמן לעשות לכך סוף! – אמר הרב והוסיף: 'לא נכיר בשום פנים ואופן ב'מבצעי בזק' של 'רבנים' ניידים המסובבים בחו"ל ומדברים בשם הרבנות הראשית – זעק בכאב.

המנהל הרבני של הועידה הרב משה לבל ראש ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה, שניהל את המגעים עם הרבנות הראשית לישראל בברכת גדולי ישראל והכוונתם, בירך את הרב לאו על ההחלטות החשובות והודה על שיתוף פעולה בין בתי הדין באירופה ובישראל. הרב לבל חזר על עמדתה של 'ועידת רבני אירופה' כי רבני ודייני הועידה לא יכירו בגיורים ומעשי בית דין שנעשו בבתי דין שאינם ממוסדים כדת וכדין, גם בבתי דין פירטיים פרטיים שבישראל שאינם מוכרים, כמובן, ע"י הרבנות הראשית לישראל.

כזכור, לפני כשנה וחצי ב'ועידת אמסטרדם' אשררה 'ועידת רבני אירופה' את החלטות ועידת הדיינים האירופאים שהתקיימה כחצי שנה קודם בירושלים. בכינוס שהתקיים בראשות אב בית הדין של אירופה הרב ארנטרוי ובהשתתפות הרה"ר לישראל התקבלו שורה של החלטות חשובות ובהם הוחלט כי 'ועידת רבני אירופה' תכיר רק בגיורים ובמעשי בית דין שנעשו ע"י בתי דין מקומיים קבועים וחשובים. בית הדין דאירופה ירחיב את פעילותו ויתן שירותי מעשי בית דין לקהילות קטנות נוספות. רבנים חברי הועידה יתחייבו שלא לייבא 'רבנים' למבצעי גיור וכדומה. לא יבוצע גיור במקומות בהם אין תשתית לחיים קהילתיים יהודיים. יוקם מאגר מידע בינלאומי שיועמד לרשות בתי הדין ויהודק שיתוף הפעולה בין בתי הדין באירופה וישראל.

נציג גדולי ישראל בוועדה המתמדת עורך 'יתד נאמן' הרב ישראל פרידמן שליווה את המגעים להבשלת ההחלטות הקריא בפני המשתתפים את מכתבם המיוחד של מרן שר התורה רבי חיים קניבסקי ומרן ראש הישיבה רבי גרשון אדלשטיין למשתתפי 'ועידת אמסטרדם' בו כתבו כי 'כל קיומו של עם ישראל הוא ע"י תורה, והדרך לקרב לתורה היא ע"י לימוד התורה – עליכם להתאחד להעמיד את הקהילות על התורה וההלכה הצרופה ועל טהרת היחס ובוודאי שלא לפרוץ חלילה פרצות בחומות הגיור ח"ו אשר נמסרו רק לבית קבוע וחשוב ולא בשום צורה אחרת כי רבה המכשלה בכך'.

מאז הובעה דרישה זו ע"י גדולי ישראל מתקיימים מגעים רצופים עם נציגי הרה"ר ושלוחיהם במגמה לבלום את התופעה הנוראה בהם רבנים שאינם מכירים את שפת המקום ואת המנטליות של אנשי הקהילות, יוצאים לישראל למסעות גיורים המוניים וחלקם אף מדברים בשם הרה"ר. כאמור, בעקבות ההסכמות ושיתוף הפעולה שקבל תאוצה עם היכנסו של הרב לאו לתפקידו, תיסגר הפרצה ההלכתית והמשפטית החמורה.  

במהלך הביקור בכנסת אירח יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט ח"כ ניסן סלומיאנסקי את חברי המשלחת לישיבה חגיגית לציון חקיקת חוק עגונות חו"ל שיזם נשיא הועידה הרב גולדשמידט והענקת תעודות הוקרה למסייעים להעברתו. בחוק שגובש ע"י הרה"ר לישראל בשיתוף 'ועידת רבני אירופה' והנהלת בתי הדין הרבניים בסיוע שרת המשפטים ועשרות חכי"ם; יופעלו סנקציות וההענשה כלפי סרבני בתי הדין באירופה.

הרב גולדשמידט גילה בטקס כי מאז נחקק שוחררו 26 נשים מעגינותן. 'הוכח כי החוק שהתקבל אפקטיבי מאוד לאכוף על הבעלים המעגנים להישמע לבתי הדין ולשחרר את נשותיהם. שרת המשפטים אמרה לי מיד כשהתחלנו את התהליך כי סבלן של העגונות הוא נושא שכל שלוחי הציבור, רבנים ודיינים, לאורך כל ההיסטוריה, הדיר שינה מעיניהם וכי היא תעשה ככל שביכולתה להקל על סבלן – לא נסכים – אמרה לי – שישראל תהפוך למקלט לסרבני גיטין מאירופה'.

בישיבת הועדה המתמדת עסקו הרבנים במגוון נושאים המעסיקים את קהילות אירופה ובהם מצב השחיטה הכשרה בפולין בלגיה והולנד. אב בית הדין באמסטרדם הולנד הרב אליעזר וולף הציג עובדה כאובה ומטרידה המראה כי גזירת השחיטה, לדאבון לב, כבר פוגעת ביהודי אירופה והיא נכנסת לתוקפה בחלק מהמחוזות בבלגיה ומאיימת להתפשט לכל רחבי היבשת: "מאחר וביהמ"ש לחוקה במחוז הוולוני לא פסק עדיין בעתירה שהגישה הקהילה היהודית נגד החקיקה נגד השחיטה הכשרה, זו נכנסת לתוקפה. בעוד כחודש, יאלצו הקהילות היהודיות בצפון אירופה להעביר ולבצע את השחיטה הכשרה של עופות בהונגריה, עובדה שתגרום שבכל אותן מדינות לא יקבלו חברי הקהילות עופות טריים שכן השינוע מהונגריה דורש זמן רב יותר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.