הרבנים הספרדים נגד 'הדרכון הספרדי': "חרם קדמונים"

הרבנים הציונים יצאו בתוקף  נגד הוצאת דרכון ספרדי, בעקבות הפרסומים על שינוי החוק בספרד שיאפשר לצאצאי המגורשים לקבל אזרחות ספרדית, מבלי לוותר על אזרחותם הישראלית.

 הרב שלמה אבינר, ראש ישיבת עטרת כהנים ומבכירי הציונות הדתית, אמר כי זו "שוחד של הספרדים שנמצאים במצוקה, "אסור לנו כיהודים לסלוח לספרדים על הגירוש – ולכן אסור להוציא דרכון כזה".

"ספרד מחפשת תמיכה, הם במצב כלכלי קשה", אמר הרב  אבינר, "פתאום הם מחזרים אחרינו ונותנים לנו אזרחות שאין מה לעשות איתה. דרכון ישראלי שווה יותר". הוא הוסיף כי הדיון על הדרכון הספרדי מזכיר את הוויכוחים הקשים על הפיצויים מגרמניה. "ממשלת ישראל קיבלה פיצויים, אבל אז זה היה פיקוח נפש. היינו מדינה ענייה ורצינו ליצור מקומות עבודה. היום אנחנו צריכים את הטובות שלהם?", טען אבינר.

 ישראל היא "מדינה חזקה ובריאה, יותר מהם. אני לא רואה שבמהלך הדורות הם עשו משהו כדי לתקן את הגירוש". הוא הבהיר כי תיקון לא נעשה באמצעות "מחווה שלא צריכים". "הם לא באמת עשו תשובה", אמר, "אם הם רוצים לעשות תשובה, לפחות שיתייצבו לצדנו פוליטית כל פעם שמתקיפים אותנו". אבינר התייחס גם לדברי ראש ממשלת ספרד בעת ביקורו בישראל, שטען כי בזכות גירוש ספרד קמה מדינת ישראל. "יש בזה מן האמת", הוא טען  "אבל ככה מדברים, 'בזכות הגירוש'? כך מבקשים סליחה?".

הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבת אור עציון ומבכירי הציונות הדתית, אמר דברים דומים. "בשביל מה יש צורך באזרחות ספרדית? זכינו במדינה משלנו ואנחנו צריכים להיות מאושרים שאנחנו אזרחיה", אמר דרוקמן. יצוין כי רעייתו של הרב דרוקמן היא מצאצאי מגורשי ספרד.

הרב הספרדי אליהו אברג'ל, דיין ואב בית הדין בירושלים, התבטא ואמר שאסור בשום אופן להוציא דרכון ספרדי. "יש חרם קדמונים שלא לחזור לספרד", אמר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.