הרבנים הראשיים בהוראה לבלניות: "לא לתחקר הטובלות נגד הסכמתן"

בעקבות מספר פניות שהגיעו לאחרונה ללשכת סגן השר לשירותי דת הרב אלי בן דהן בהם מפורטות טענות בנוגע לחדירה לפרטיות של טובלות במקווה כגון הפניה שהתקבלה לאחרונה על מקווה בלוד ששם תלוי שלט על קיר המקווה ובו פירוט כללי הטבילה במקווה זו: "בדיקת כל הגוף מחציצה ע"י ראיה ומשוש הן ע"י הטובלות והן ע"י הבלנית."

לכן קיים סגן השר שיחות עם הרבנים הראשיים לישראל, הרב יצחק יוסף שליט"א והרב דוד לאו שליט"א מיד כשנחת בישראל ביום ראשון בערב.
בן דהן הציג בפניהם את דעתו כי נהלי הצניעות השונים הקיימים במספר מקוואות מהווים הפרעה לטובלות שמעוניינות להגיע ולטבול וביקש מהרבנים לפעול יחד איתו לשינוי המצב. בעקבות כך, שיגר כל אחד מהרבנים מכתב אל סגן השר מכתב שבו הוא מודיע כי יש לשנות את המצב הקיים, במכתב שנשלח לעמותת עתים על ידי הרבנות הראשית נכתב "עמדת כבוד הרבנים הראשיים לישראל הינה כי הבלנית נועדה לסייע לטובלות לקיים מצוות טבילה כהלכתה, ועל הבלנית להעמיד עצמה לרשות הטובלת לשם כך, ולהציע את עזרתה. יחד עם זאת אין הבלנית רשאית לכפות על הטובלת מנהגים, חקירות או בדיקות בניגוד לרצונן. כפי שסוכם עם המשרד לשירותי דת, הבלניות יונחו במסגרת חוזר מנכ"ל המשרד לשירותי דת לפעול ברוח הדברים לעיל".

תשובת הרבנות הגיע אתמול בעקבות הצעת חוק שהגישה בשבוע שעבר ח"כ ד"ר עליזה לביא, בעקבות פניות שהגיעו למרכז הסיוע של 'עתים' אודות דרישות מהנשים הטובלות לעבור חקירה אישית ואף בדיקה גופנית, תוך חדירה לפרטיותן, כתנאי לטבילתן.

ההצעה קובעת כי ייאסר על בלניות לתחקר את המבקשות לטבול, ולהפנות אליהן שאלות הנוגעות לצנעת חייהן האישיים. ח"כ לביא הסבירה כי "ברוב המקרים מדובר בהנחיות של הרב המקומי, שדורש מהבלנית לתחקר את הנשים הטובלות כתנאי לטבילתן. חקירות אלו, כאשר הן נעשות ללא הסכמה מפורשת ומודעת של האישה הטובלת, משפילות ומבזות אותה ופוגעות בזכותה לכבוד ולפרטיות"

ח"כ לביא: ”שמחה שהרבנים הראשיים מבינים את הבעייתיות במצב הקיים כיום, ופועלים על מנת לשנות את המציאות. עלינו לוודא יחד כי נשים המבקשות לטבול במקוואות הציבוריים ירגישו בנוח ולא יאלצו לעבור חקירות משפילות המרתיעות אותן מלהגיע למקווה“.

גם מעמותת 'עתים' שיזמה את הפניה נאמר בתגובה: "אנו מברכים על תשובת הרבנות הראשית, שתסייע להגן על כבודן ופרטיותן של הנשים הטובלות במקוואות. אנו קוראים למשרד לשירותי דת לתלות את ההנחיה במקוואות ברחבי הארץ על מנת ליידע את הנשים הטובלות אודות זכויותיהן ולאפשר לכל אשה לטבול לפי מנהגה, מבלי להידרש להתערבות או חקירות ללא הסכמתה".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אני מאד מאד כועס על האתר, מה קרה לכם, אין יותר "צניעות", למה אתם מביאים פה כתבות על הנושאים שהצנעה יפה להם, אפילו שכל העולם יכתוב, אני מאד מאד כועס ומתפלא, זה לא נושא לאתר חרדי. נקודה!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. איזה צחוק זה "חקירות משפילות" ? זה הלכה בשולחן ערוך שומו שמים!!!!!!!!!!!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • אין שום הלכה לתחקר. אלא דבר אחד בלבד: לודא שהשיער בתוך המים

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב