הרבנים הראשיים לישראל : לאפשר לבתי הדין הרבניים לדון גם בדיני ממונות

"היחס לבתי הדין השתנה בשנים האחרונות מקצה לקצה הודות לעבודה הנפלאה שעושים בתי הדין למען שיפור השירות לאנשים הנזקקים לשירותנו"

הרבנים הראשיים לישראל הראשון לציון ונשיא בית הדין הרבני הגדול הרב יצחק יוסף, נשיא מועצת הרבנות הראשית הרב דוד לאו, השר לשירותי דת הרב דוד אזולאי וכן כל דייני ישראל דרשו לאפשר לבתי הדין הרבניים לדון גם בדיני ממונות כפי שהיה בעבר.

הראשון לציון הרב הראשי הרב יצחק יוסף אמר כי אם שני אנשים רוצים לדון לפי דין תורה וכופים עליהם ללכת לבית משפט אזרחי זוהי כפייה אנטי דתית. הרב יוסף ציטט מדברי הרבנים הראשיים לדורותיהם ובראשם הרבנים הרצוג ועוזיאל ז"ל את האיסור להתדיין בערכאות. הרב הראשי דוד לאו הגדיר את המצב שדייני ישראל לא מורשים לעסוק בדיני ממונות גם כאשר שני הצדדים מבקשים זאת כ"חרפה".

שני הרבנים הראשיים והשר לשירותי דת דוד אזולאי התייחסו לראיון של נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק שהתנגד להצעת החוק להחזיר לבתי הדין את האפשרות לדון בדיני ממונות כפי שהיה נהוג בעת כהונתו כנשיא בית המשפט העליון ושללו את דבריו.

הדברים נאמרו בישיבת הפתיחה של הכינוס הארצי של דייני ישראל. הכינוס נערך השנה במלון כנען בצפת ויימשך ארבעה ימים. במהלכו ידונו וילבנו הדיינים נושאים מרכזיים העומדים על הפרק בבתי הדין הרבניים.

הרב הראשי דוד לאו דרש איזון משאבים בין בתי הדין הרבניים לבתי המשפט האזרחיים: "לא ייתכן שלבתי המשפט למשפחה יהיו חמישים ושמונה עוזרים משפטיים ואילו לכל בתי הדין הרבניים ברחבי הארץ יהיו רק תשעה. זהו מצב מחפיר ואין לו הצדקה", אמר הרב לאו.

השר לשירותי דת דוד אזולאי שעשה מאמץ מיוחד להגיע לכנס אמר בכנס "קטונתי מלהגיד לכם עד כמה חל שיפור משמעותי בכל מה שקשור לתפקוד בתי הדין הרבניים. אני אומר זאת כי אני יודע עד כמה מנהל בתי הדין הרבניים הרב יעקבי משקיע בעניין הזה על מנת לא רק לחזק את מעמדם של בתי הדין הרבניים, אלא גם לשפר את תדמיתם. אני בטוח שאנו נמצאים בדרך הנכונה. היחס לבתי הדין השתנה בשנים האחרונות מקצה לקצה הודות לעבודה הנפלאה שעושים בתי הדין למען שיפור השירות לאנשים הנזקקים לשירותנו בשעותיהם הקשות".

השר אזולאי הוסיף ואמר "לצערי שמעתי השתלחות לא ראויה של נשיא בית המשפט לשעבר שדיבר כנגד בתי הדין וכנגד יוזמת הראשון לציון לאשר מחדש לבתי הדין לדון בדיני ממונות. הייתי מציע לו מעל במה זו כי לפני שהוא שולח ומשתלח שיבוא לבתי הדין ויראה את מסירות הנפש של הדיינים שעושים עבודת קודש". שר הדתות סיפר על הצעת חוק שתעלה בקרוב ותאפשר פרסום של שמות סרבני הגט על מנת להגביר את הלחץ המופעל עליהם לשחרר את נשותיהם.

מנהל בתי הדין הרבניים הרב שמעון יעקבי אמר כי יש ללמוד מדברי יתרו למשה: "חייבים להביא למצב שכמות בעלי הדין הממתינים לתורם בבית הדין ביום דיונים תהיה כזו, שלא כל העם יהיו ניצבים על דלתות בית הדין מן הבוקר עד הערב. הדרך הנכונה ביותר היא על ידי הפחתת מספר תיקים לדיין והוספת דיינים". הרב יעקבי הדגיש את הצורך לקבל את בעלי הדין בזרועות פתוחות ולעשות להם דין צדק.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.