הרב אבינר: "האייפון פוגע גם בחרדים"

החרד"לים מצטרפים למאבק בסמארטפונים. הרב אבינר: "סמארטפון הוא אויב המין האנושי. אדם נעשה עבד למכשיר הזה" {המאבק בפגעי הטכנולוגיה}

"לו אברהם אבינו היה חי בדור הזה, היה לוקח פטיש ושובר את כל הסמארטפונים. היו אומרים לו: חבל! יש דברים יפים! והוא היה זורק אותם לאש…סמארטפון הוא אויב המין האנושי. הוא לא רק האויב של עם ישראל אלא האויב של כל המין האנושי": כך כותב הבוקר הרב שלמה אבינר, מבכירי הרבנים של הציונות הדתית,, בטור המתפסם באתר 'סרוגים'.

הרב אבינר מוסיף: "היתה כתבה במוסף עיתון הארץ (1 בינואר 2016 למינינם עמ' 23-22) בכותרת "הילדים שלנו הרבה פחות אנושיים מאיתנו" מאז נכנס הסמטארטפון.

כתוב שם: "… בחייו האישיים הוא אלים, הוא עצלן, הוא שוביניסט, אין לו באמת חברים טובים, ההסתכלות שלו על החיים היא מאוד מטריאליסטית ושטחית. לא באמת אכפת לו מאף אחד, גם לא מהמשפחה שלו".

יש נתק מהבית, "לא עולה בדעתו לעזור לאמא שלו כשהיא עולה הביתה עם שקיות קניות כבדות". "צומח לנו מול הפנים סוג חדש של בן אדם". "הוא שטחי, אלים, נכה רגשית, אין לו באמת חברים או יכולת לקיים אינטימיות רגשית עם משפחתו הקרובה. ספק סוציופת…".

"תוצאות מבחני וקסלר המודדים אייקיו היו בעלייה מתמדת. בכל כמה שנים עולה ממוצע האייקיו בכמה נקודות. בעשור האחרון העלייה נעצרה, ואפילו מתחילים לראות ירידה"".

"גם החרדים נפגעים", הרב אבינר. צילום: פלאש 90
"גם החרדים נפגעים", הרב אבינר. צילום: פלאש 90

בהמשך מתייחס הרב אבינר לפגעי הסמארטפון בחברה החרדית: "בעבר אצל החרדים לא נמצאו התופעות האלה, אבל עכשיו שהסמארטפון מתחיל להיכנס לשם, רואים את אותן התופעות.

אצל החרדים יש תכנה עם סינון, ו-150 אפליקציות באישור רבנים. אבל לרבים מהם יש שני סלולרים, אחד כשר ואחד נוסף לצפייה בזימה, שהיא נגישה יותר מאשר במחשב עם אינטרנט, כיוון שהצפייה באינטרנט הסלולרי יכולה להתבצע בפרטיות בכל מקום נסתר".

הרב אבינר מסרב להתרשם מהסמארטפונים הכשרים לסוגיהם, וכותב: "שמא תאמרו, אבל אם נסדר סינון וחסימה ,מה טוב? לא נכון, כי אי אפשר לחסום את הכל אלא רק חלק של הדברים הלא צנועים. גם תמיד אפשר לעקוף ולמצוא. וגם אם אפשר לחסום דברים לא צנועים, יש עדיין אלימות, לשון הרע, שקרים, בזיונות וביטול זמן אדיר. אדם נעשה עבד למכשיר הזה, הוא שקוע בפנים והוא לא יכול להשתחרר. הוא כל הזמן באותו מקום טעון. הפסיכולוגים קוראים לזהFOMO – Fear of Missing Out, הפחד שמשהו קורה בלעדיך.

ומה דין סמארטפון בלי אינטרנט? גם רע! אנשים רואים שיש סמארטפון לאנשים יראי שמים ולתלמידי ישיבות,אז הם לא נכנסים לפלפולים אם יש אינטרנט או חסימה, אלא חושבים שזה כשר.

הכי חכם להשתמש בטלפון טיפש".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.