הרב אבינר נגד בנט: "אינו פוסק הלכה"

ראש ישיבת 'עטרת כהנים' מתייצב לצד הרב הראשי בוויכוח עם שר החינוך: "כל הפוסקים כתבו שחינוך צריך להיות נפרד" {סערת החינוך המעורב}

פולמוס החינוך המעורב: הרב שלמה אבינר, מבכירי הרבנים בציונות הדתית, נדרש לעימות שפרץ בסוף השבוע בין שר החינוך שטען ש"הדבר אפשרי" לרב הראשי שתקף את התופעה בחריפות.

"אם הדברים נכונים, ברור ששר החינוך אינו בדרגת פוסק הלכה. כדי לפסוק הלכה, יש להיות תלמיד חכם גדול. וכבר כתב הגרי"ד סולוביצ'יק, בספרו איש על העדה, שזה דומה להבעת דעת רפואית, שלשם כך יש ללמוד רפואה שנים רבות. או כדי להתבטא במתמטיקה, יש להיות בקי במקצוע זה. כך צריך לדעת את ההלכה על בוריה, כדי להיות ראוי לדון בכל השאלות שהיא מעוררת", כתב הרב אבינר בתשובה שפרסם.

הרב אבינר מוסיף: "ולענייננו, זה עוד יותר פשוט, כי כל הפוסקים כתבו שחינוך צריך להיות נפרד, כולל מרן הרב קוק באגרותיו, כפי שנפסק בשולחן ערוך (אה"ע כא א) שאנשים ונשים צריכים להתרחק זה מזה "מאוד מאוד", ובכיוון זה יש לחנך את ילדינו, אפילו לפני גיל בר-מצווה, וקל וחומר אחרי גיל זה שאז זהו חיוב גמור להתרחק "מאוד מאוד" (עיין שו"ת אגרות משה יו"ד א קלז. ג עח. ד כח. חינוך באהבה ב 77).

מידת הצניעות גורמת טובות רבות בעולם, ומתוך כך היא זוכה לדחות מפניה דברים שהיו טובים מצד עצמם. אבל כיון שמפני יצר האדם וכוחו החלש יגרמו לפרוץ במדת הצניעות, שהיא קיומו של העולם הרוחני והחומרי…הצנוע מכיר כי לא מפני שנאה על המין הוא מתרחק ועושה גדרים כי אם מפני התכלית הכללי היפה" (מידות הראיה, ערך צניעות)".

כזכור, בדברים שנשא בהילולת הבבא סאלי בנתיבות תקף הראשל"צ הרב יצחק יוסף בחריפות את המוסדות המעורבים בציונות הדתית.

הרקע לדברים הוא מלחמתם המשותפת של מרן הגר"ע יוסף ומרן בבא סאלי זיע"א נגד פתיחת בתי ספר מעורבים בנתיבות.

"אמר הרב יוסף בדברין שנשא בנתיבות בהילולת הבאבא סאלי…איך אפשר לחנך ילדים קטנים בני תשע, עשר או אפילו יותר בבית ספר מעורב. זו ההלכה, לא חומרה של קיצונים", הוסיף הרב יוסף..

בסיום דבריו סיפר הראשל"צ כי אביו, מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל, סייע לבבא סאלי להילחם נגד פתיחת בית ספר מעורב בעיר: "הוציאו מכתב, חילקו את זה בכל הבתים בנתיבות. ברוך השם בזכות המכתב מה שתכננו לעשות המפד"ל, ברוך השם לא הצליחו בזה".

שר החינוך ויו"ר 'הבית היהודי', נפתלי בנט, לא נותר חיב ובחר להגיב לדברים בדרך מקורית. "אפשר" הוא צייץ בטוויטר בתגובה לקביעתו של הגר"י יוסף לפיה אי אפשר לחנך כך ילדים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.