העשייה, הכריזמה, הקשרים: הרב אליעזר סורוצקין • פרופיל

מההוראה המפתיעה של הרב שך ועד ההחלטה של הגראי"ל שטינמן. ומי היו חברי החדר בישיבה?

"ואתה תהיה המנהל" הפתיע מרן הגראי"מ שך פתאום, והצביע על אזי (אליעזר) סורוצקין, עסקן צעיר ואנונימי מנתניה.

תדהמה הושלכה בחדר, בו שהו מספר עסקני קירוב שהתגלגלו מה'פעילים' המיתולוגי (שהפך בחלקו ל'יד לאחים') ויצרו את התשתית הראשונה למעצמה שתיקרא "לב לאחים". הנושא לא היה על הפרק. הם נכנסו לקבל הדרכה במספר נושאים הנוגעים לפעילות השוטפת. תפקידים? מעמד? הנהלה? אלו היו מושגים זרים לחבורה המשופשפת שפעלה כגוש אחד, חדור מוטיבציה ודבקות במטרה.

25 שנה עברו, ומתברר שהרב שך צפה למרחוק. נכדו של הגר"ז סורוצקין שכונה "אזי" בפי מכריו, מנהל ויזם בנשמתו, היה האיש הנכון במקום הנכון.

חוץ מההתעלמות מבקשת הגר"ח להצבתו של מ"מ ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין במקום הרביעי של דגל התורה, הבחירה הערב של  חכ"י "דגל התורה" לאיוש המקום הרביעי בתנועה לא הייתה מפתיעה במיוחד. שמו של הרב אליעזר סורוצקין עלה בעבר כמועמד אפשרי לא פעם, וגם אם לבסוף לא הוצב בתפקיד רשמי ברשימה, שמו תמיד ריחף ברקע. במשך הזמן הפך סורוצקין העסקן ומנכ"ל "לב לאחים" לאחד האנשים החזקים בשדה העסקנות החרדית ולאחד המקושרים שבה. כוחו ומשקלו הציבורי כיום לא נופלים משל חכי"ם מכהנים ומשל חלקם אף יותר. "מכונה של עשייה" "בולדוזר אמיתי" "רמטכ"ל" הם רק חלק מהביטויים שתשמע כשתשאל עליו כל מי שפגש בו אי פעם.
סורוצקין לב לאחים

סורוצקין המתגורר בנתניה, בוגר ישיבת חברון וחתנו של הגרי"מ לאו, מוכר ב 25 שנה האחרונות כמנכ"ל "לב לאחים"ומזוהה עימו לחלוטין. כמי שקיבל לידיו קומץ עסקנים חדורי להט אך עם שבעה משכורות בלבד והפך אותם לאימפריית קירוב ארצית המקיפה אלפי פעילים ומתנדבים, הוא חתום לחלוטין על ההצלחה במפעל חייו. ביטוי ידוע הן להצלחת "לב לאחים" והן לקשר האישי החם שיש לכל גדולי ישראל לארגון ולעומד בראשו הוא ה"מעמד השנתי" של "לב לאחים". כינוס שנתי בו מתאספים כלל הפעילים יחד עם כל גדולי ישראל וראשי הישיבות. הנואם המרכזי והקבוע הוא מרן הגראי"ל שטיינמן וסורצקין מנצח על האירוע המתוקשר בהנחיה מקצועיות ומרשימה. זה אולי המקום לציין שהוא ניחן בכושר רטורי והוא ידוע כנואם מרתק וכריזמטי, ברוח המסורת המפורסמת של משפחת חותנו, הגרי"מ לאו.

במקביל, משמש סורוצקין כמנהל מוסדות 'עוללים' בנתניה, כרבה של שכונת 'רמת אפרים' ויו"ר דגל התורה בעיר.

סורוצקין ידוע בקשריו הענפים בפוליטיקה החרדית וכן כאחד מחבריו הטובים של אריה דרעי, איתו חלק חדר בפנימיית ישיבת חברון לפני למעלה משלושים שנה. לימים שיתפו השניים פעולה כשדרעי הוביל – יחד עם ידיד משותף נוסף, הרב אורי זוהר- תשדירי רישום היסטריים ובלתי נשכחים למוקד 1800550300, קו הרישום לחינוך תורני שפתח סורוצקין. ידיד טוב נוסף, אף הוא חבר לאותו החדר בפנימייה, הוא הרב אברהם גרינבוים, ראש ישיבת מערבא המוכר לא פחות כיו"ר קרן וולפסון בישראל. חברות שהולידה לימים שיתוף פעולה הדוק של קרן וולפסון עם "לב לאחים".

אמש נכנסו למרן הגראי"ל הגר"ב שפירא, הרב אורי זוהר, הרב אברהם זייבלד והרב צבי אליאך  מהנהלת "לב לאחים" וביקשו ממנו כי לא ישלח את סורוצקין לכנסת עקב הצורך הגדול שיש בו לאירגון. הגראי"ל הקשיב ארוכות אך דחה את הטענות והתבטא כי "זה מה שהדור צריך" ובירך את הארגון כי יפרח וישגשג. ואכן,לפי המסתמן, גם אם אכן ייכנס לכנסת ימשיך סורוצקין במקביל בתפקידו כמנכ"ל האירגון.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מה אתה רוצה ממנו? הוא זה שהכתיר את הרב שטיינמן בכינוסים של לב לאחים במשך הרבה שנים אז עכשיו משלמים לו מעט על הפעילות שלו? למה להיות צר עין כזה?

  יעקב |
  הגב
 2. דגל התורה משחקים בנדמה לי בבחירות הקודמות היו לג' 195 אלף קולות . מנדט היה 29000 קולות ז"א 7 מנדטים מלאים הם 203 אלף קולות . ז"א שהם היו בעודף של 21000 קולות מעל השישי – השביעי לא היה מלא .
  בני תורה קיבלו במוניציפלי ב3 ערים שהם 60 אחוז מהאלקטורט 14 וחצי אלף קולות שהם כ 24 אלף קולות באלקטורט ארצי.

  ז"א הם מתחילים ללא בני תורה קצת מתחת ל6 מנדטים . עברו פחות משנתיים כך שאין זמן לגידול טבעי משמעותי כך שגם השביעי סביר שלא יכנס כ"ש השמיני.

  שמואל |
  הגב
 3. אדם ללא עשייה, כוחני ואלים בושה ליהדות הליטאית שאלו עסקניה רמת תורניות שואפת לאפס

  אהרון דוב |
  הגב