"הרב ברלנד חף מפשע נאבק נגד הסגרתו"

בית המשפט בהארלם אישר את בקשת ההסגרה של הרב, ממנהיגי חסידות ברסלב • מקורבי הרב: "הוא לא ייעצר ויוכל להמשיך להנהיג את חסידיו, נערער על ההחלטה ונאבק נגד הסגרתו" • שר המשפטים עשוי למנוע את הסגרתו מטעמים הומניטריים, בשל מחלת הלב של הרב ברלנד.

בית משפט בהולנד אישר אמש (חמישי) את בקשת ההסגרה שהגישה ישראל עבור הרב אליעזר ברלנד, המבוקש לחקירה. לפי הדיווחים במדינה, שר המשפטים ההולנדי עוד עשוי לבטל את ההסגה מטעמים הומניטריים.

הרב ברלנד, בן 77, ממנהיגי חסידות ברסלב, נמלט לפני כמעט שנתיים מישראל לאחר פתיחת החקירה נגדו, מאז הוא נדד עם מאות מחסידיו במדינות שונות, בהן מרוקו, מחשש שיוסגר לישראל. סניגורו של ברלנד, עו"ד שרון נהרי, אמר כי בכוונתו לערער על ההחלטה לערכאה עליונה וכי על פי סיכום מוקדם עם בית המשפט, הרב ברלנד לא ייעצר ויוכל להמשיך להנהיג את חסידיו, כמה עשרות מחברי קהילת "שובו בנים", הנמצאים יחד עמו.

בבית המשפט הנמצא בסכיפהול, סמוך לאמסטרדם, הופיעו נציגי התביעה ההולנדית שייצגו את הפרקליטות בישראל. בחודשים האחרונים נערכו מספר דיונים בתיק, ובהם העלה נהרי טענות כי מרשו חף מפשע, כי מצב בריאותו אינו מאפשר הסגרה, וכן טענות נגד כשרותו של הליך ההסגרה.

על פי החוק המקומי עליהם להגיש את הערעור תוך שבועיים. למרות ההחלטה להסגיר, עד הערעור הרב ברלנד יישאר חופשי ולא יידרש להיעצר.

עו"ד נהרי הוסיף בשיחה עם 'קוקר': "אנחנו עדיין סמוכים ובטוחים שהטיעונים שלנו הם טיעונים טובים והרב לא צריך להיות מוסגר לישראל". אנחנו לומדים את ההחלטה ברגעים אלו. סיכמנו עם הרשויות ההולנדיות שהוא לא ייעצר בשלב הזה, הוא יוכל להמשיך להסתובב חופשי בהולנד. אנחנו מתכוונים להגיש ערעור שיישמע לטעמנו תוך כמה חודשים. אנחנו גם מתכוונים לפנות במקביל לבית הדין העולמי לזכויות אדם בשטרסבורג ונמתין לתשובה בסוף הערעור".

בית המשפט בהרלאם שבהולנד דחה היום את בקשתו של הרב ברלנד למנוע את הסגרתו לישראל בשל מצבו הבריאותי. עם זאת, שר המשפטים ההולנדי עדיין עשוי למנוע את ההסגרה מטעמים הומניטריים בשל מחלת הלב ממנה סובל הרב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.