הרב גרוסמן התערב: הנער שברח יצא לחופשה

הנער החרדי שנמלט מהטיפול הסכים באופן עקרוני לשוב לטיפולים רפואיים כבר מחר (שלישי). בבית החולים הבהירו היום כי "אין שום כוונה לחייב את הנער בכח לקבל טיפול כלשהו", אך הנער ומשפחתו טענו כי ללא לחץ ציבורי הנער עלול לקבל טיפול בכפייה ובניגוד לרצונו.

בתיווכו של הרב גרוסמן: הנער החרדי שנמלט מהטיפול הסכים באופן עקרוני לשוב לטיפולים רפואיים כבר מחר (שלישי). בבית החולים הבהירו היום כי "אין שום כוונה לחייב את הנער בכח לקבל טיפול כלשהו", אך הנער ומשפחתו טענו כי ללא לחץ ציבורי הנער עלול לקבל טיפול בכפייה ובניגוד לרצונו.

על פי  הפרסום בערוץ 10 לאחר פגישה בין הנער ובני משפחתו לבין הרב הראשי של מגדל העמק, דוד יצחק גרוסמן,התרצו הצדדים וסוכם כי הוא ישוב, ככל הנראה כבר מחר, לקבל את הטיפולים בהסכמה.

פרופ' מרים בן ארוש, אישרה את הדברים והנער ישוב לקבל טיפולי כימותרפיה והקרנות. "מעתה אני מבקש רק שקט", אמר הנער הערב, "רוצה רק להתרכז בטיפול".

 

מרמב"ם נמסר כי הילד נמצא בבית החולים, אך הוא עדיין לא מקבל טיפול כימותרפי בשל סירובו להליך. בבית החולים ציינו גם כי אין בכוונתם להעביר אותו לטיפול בבית החולים שניידר כפי שטען עורך דין מטעם משפחת הנער. ד"ר מיקי הלברטל, סגן מנהל רמב"ם, הסביר: "סיכויי ההישרדות יורדים, היום הם בין 50 ל-40 אחוזים. יש לו סיכוי להינצל. אנחנו רוצים לטפל בילד, אבל אי אפשר לטפל בו נגד רצונו".

 

פרופ' אבינועם רכס מבית החולים הדסה הסביר כי המקרה הנדיר של הנער הוא "התנגשות בין שני ערכים בסיסיים באתיקה: קדושת החיים ואוטונומיה של אדם על גופו וזכותו שלא ייתנו לו טיפול". רכס הוסיף כי הנער נלחם על חייו: "הוא חולה במחלה שאם לא יטפלו בו הוא ימות באופן ודאי. זו מלחמה על החיים. זה טיפול קשה מאוד לאיש מבוגר, ובטח לילד בן 16. הרופאים לא מגבילים מתוך רשעות, אלא כדי לשמור על בריאותו. הצעד הנכון והראוי זה שהם ייפגשו עם ההורים מתוך חמלה.".

 

"אני חושב שאחת השגיאות הגדולות שנעשו פה זה שעירבו את בית המשפט והכניסו אותו בתווך שבין הרופאים לילד – שלחו קבוצה של 20 שוטרים כדי להביא אותו לבית החולים", ציין פרופסור רכס. "אין חיה כזו לטפל בכפייה. אי אפשר טכנית ועניינית לעשות את זה. זה בניגוד לכללי האתיקה. אם לא יהיה קשר נכון בין הילד לצוות הרפואי – לא יתקיים טיפול וזה יעלה לו בחייו. דיברתי עם המשפחה לפני השידור – הם מוכנים כן לחזור לטיפול וגם הרופאים. אני חושב שזה הדבר הנכון לעשות וצריך לעשות את זה בשפה רכה עם אמפתיה וחמלה. צריך להסביר כי הטיפולים הכימותרפיים מסכנים אותו במובן הזה שהוא לא יכול לשוטט בחוץ כי הוא חשוף לזיהומים".

 

מעיריית טבריה נמסר בתגובה לריאיון: "אנשי הרווחה מבינים ורגישים לקושי שעמו מתמודדת המשפחה. יחד עם זאת, נאלצנו לבקש את התערבות המשטרה מתוך ראיית טובתו של הקטין ושמירה על בריאותו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.