הרב הבלין: "אמרו לי: 'יימח שמך, תיקבר'"

רבה של קריית גת הרב משה הבלין רק ביקש להסדיר את מעמד בחורי חב"ד שרוצים להתגייס – ומצא את עצמו מותקף על ידי הקנאים. בראיון ליהודה שלזינגר מ'ישראל היום' הוא מסכם את השבוע הקשה.

 

הרב משה הבלין, רבה של קריית גת,שחגג השבוע  יום הולדת 68. מצא את עצמו במאבק מול הקנאים בשל החלטתו להגיע  להסדר הצבא בסוגיית הגיוס.

הפגנות, פשקווילים, היו מנת חלקו, ולשיא,קבוצה של קנאים פרצה לביתו, ותקפה אותו ואת אשתו, שנזקקה לטיפול רפואי. השבוע אף הוצמדה לו אבטחה.

על פי הנהוג בחסידות, אחרי הישיבה דוחים הבחורים את הגיוס ונוסעים לארה"ב למשך כשנה־שנתיים ללמוד בישיבה מבלי לאבד את מעמד "תורתו אומנותו" שלו הם זכאים.

באחרונה, הגיעו רבני חבד להסדר עם הצבא כי בחורי חב"ד יוכלו לצאת לארה"ב ויתגייסו בגיל 25-26, בהתאם למצבם.הקנאים החליטו לסמן את הרב הבלין  כמטרה. "עד עכשיו אני לא מבין למה דווקא אני מותקף. אני לא מחליט על זה לבד", אומר הרב בראיון ראשון לישראל היום.

הרב הבלין מספר על ההטרדות בביתו. "התקשרו אלי בעילום שם ואמרו לי: "'זה הסוף שלך', 'נלכלך אותך'. לא התייחסתי. למחרת בבוקר, ליד הבית והישיבה נתלו פשקווילים שבהם נכתב 'בוגד', 'מוכר נשמות תמורת כסף'. אך עדיין לא עשיתי מזה עניין". איומים אלה היו רק הקדימון לאירוע קשה הרבה יותר. "זה היה ביום רביעי לפני שבועיים", משחזר הרב.

"דופקים לי בדלת בבית בעשר בערב, חשבתי שמישהו בא לשאול שאלה או להתייעץ, אז פתחתי קצת את הדלת, וראיתי קבוצה של 'קנאים', שאמרו שהם רוצים לשוחח איתי. אמרתי שאני לא מעוניין, וביקשתי שיעזבו את הבית. ניסיתי לסגור את הדלת אבל הם דחפו אותי ולא נתנו לי לסגור את הדלת, אשתי גם ניסתה לעזור אבל ללא הצלחה. הם נכנסו הביתה, צעקו וזרקו פשקווילים בתוך הבית, תקעו בשופרות והתחילו לקלל. התקשרתי למשטרה, ועד שהם הגיעו הם כבר ברחו מהבית. אשתי נכנסה לטראומה של ממש. זה פחד נוראי. היא התעלפה ופונתה לבית חולים. גם עכשיו היא סובלת מפוסט טראומה. יש לה כאבים, היא מפחדת ולא רוצה ללכת אל הדלת. כשדופקים היא נכנסת ללחץ. האווירה בבית קשה. זה מאוד לא נעים, ובעיקר אלו מעשים לא יהודיים".

הרב הבלין ממשיך ומספר לישראל היום "יום לפני קיבלתי טלפונים עם איומים ביידיש, ש'יעשו ממני קציצות'. ויש טלפונים עם קללות כאלה שהאוזניים צריכות להינצל מהן, שאי אפשר לחזור עליהן. הם אמרו לי, 'אתה תהיה בקבר, יימח שמך'".

הרב הבלין לא מצטער שתמך בהסדר גיוס החב"דניקים,  "לא עשיתי את זה על דעת עצמי. צריך להבין שבאופן כללי ידוע שהרבי מלובביץ' לא היה נגד גיוס. פעם ביקשו מהרבי לתת ברכה למישהו כדי שיצליח לקבל פטור מהגיוס. הרבי ענה לו שאם זה היה צבא רוסיה, היה מברך אותו כי אז גוי היה נכנס במקום יהודי, אבל אם אתה מבקש פטור מצה"ל – יהודי אחר יתגייס במקומך. ומה אתה עדיף על פני יהודי אחר? הרבי חשב שאם לא הולכים לצבא בשביל ללמוד תורה זה בסדר, אבל מי שלא לומד – לא צריך לקבל פטור".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.