הרב הבלין והמיליון: דיון סוער בועדת הפנים

חברי הועדה קראו למשרדי האוצר והדתות להעביר לידי המועצה הדתית 800 אלף שקלים, כפי שהתחייבו

ועדת הפנים של הכנסת קיימה היום דיון בנושא עלויות האבטחה של רב הערים קריית גת ושדרות, הרב משה הבלין.

מי אמור לממן את אבטחתו של הרב הראשי של קריית גת, המאוים ואף הותקף לא אחת על ידי גורמים קיצוניים בשל תמיכתו בגיוס בחורי ישיבות לצה"ל? שאלה זו נדונה היום בוועדת הפנים, בראשות ח"כ דודי אמסלם, לאחר שהתברר שעלות אבטחתו, לאחר שדורג על ידי המשטרה כמאוים בסיכון בדרגה 6, שהיא דרגת סיכון גבוהה, מוטלת כולה על המועצה הדתית בקריית גת. עלות האבטחה, שהגיעה מחודש ספטמבר, אז החל מסע האיומים והתקיפות ועד היום ל1,150,000 ₪, כשתקציבה השנתי של המועצה הדתית בקריית גת עומד על 8 מיליון, מתוכם 80% למשכורות. מימון האבטחה מכלה למעשה את כל התקציב לפעילויות המועצה הדתית.

"אני מבקש ממשרד המשפטים לבדוק את היקף הבעיה ולהסדיר נוהל ברור מי נושא באחריות ומי מממן אבטחת אנשי ציבור מאוימים", אמר יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם, "ובינתיים להנחות את המשטרה לסגור את העניין ומהר. הרב של קריית גת מסתובב שנה בעיר, הולך כל ערב לחתונה ופוגש בין 300 לאלף איש שמבינים שהרב מאובטח כי הוא מאויים. אני כאזרח לא מקבל את זה. איפה המשטרה? זה לא מסתדר.כולם מבינים שהוא מאויים לא בגלל סכסוך עסקי אלא כי הוא מקדם אינטרס עצום של מדינת ישראל. אני מפנה בקשה של הוועדה ליועץ המשפטי לממשלה לדון בנושא, לקבוע נהלים למשטרה ולמשרדי הממשלה איך לנהוג בדיוק".

עודד פלוס, מנכ"ל המשרד לשירותי דת: "איננו משאירים את המועצה הדתית לבד במלחמה. אנחנו והאוצר קיבלנו על עצמנו לממן 800,000 ₪ מתוך 1,150,000 עלות האבטחה. המועצה הדתית תישא רק ב300,000. עד היום העברנו להם 273,000 ₪ ויש פנייה שלנו לוועדת הכספים לשחרר עוד 400,000. כשהפניות שלנו לוועדת הכספים ייענו, הכסף יועבר".

ח"כ בני בגין, יוזם הדיון: "הרב נרדף בגלל עניין מיוחד שבגללו יצא הקצף. זה חלק מבעיה כללית של איומים על מתגייסים ועל מי שתומך בהם. האם הצשטרה לוקחת בחשבון את המקרה המיוחד בחלק מבעייתיות כוללת בעניין גיוס בחור ישיבות, שהינו אינטרס ציבורי כולל?".

יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם: "האם הצבא הוא מהאו"ם? לא רואה את זה כבעייה שלו? המשטרה צריכה להציף את כל העניין כלפי מעלה ולראות את התמונה הרחבה. איפה הצבא? זה בגללו".

ח"כ יעל גרמן: "אני מזועזעת מהאיומים וההתקפות על הרב. גם אני הייתי מאוימת כראש עירייה ומי שנשא בעול השמירה עלי הייתה העירייה. זו עירייה חזקה והיא יכלה לשאת בזה. מדובר על איום על שלטון החוק ובסדר. אצלי זו הייתה משפחת פשע שסגרתי להם פיצוציות על החוף, אבל כשנושא משרה ציבורית מאויים, זהו איום על שלטון החוק וככזה צריך להתייחס אליו".

כזכור, האבטחה על הרב הבלין החלה לאחר שחרדים קיצוניים מבית-שמש פרצו לפני כשנה לביתו בקריית גת, גרמו נזק ותקפו את רעייתו של הרב, שנזקקה לאשפוז. הם מחו על החשיפה ב'קול ברמה', שבועות אחדים קודם לכן, על אודות כך שהרב הבלין הגיע להסכמה בין חב"ד לצה"ל על גיוס מרבית תלמידי ישיבות חב"ד, לאחר חתונתם.

לאחר התקיפה החליטה המשטרה כי תוצמד אבטחה לרב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.