הרב הצבאי תומך במינוי בנות למשגיחות כשרות

פרסום ראשון ב'קול ברמה': הרבצ"ר אייל קרים בקבוצת וואטסאפ סגורה תומך בגיוס משגיחות: "מבחינה הלכתית, בגלל צניעות ובעקבות מחסור בכוח אדם"; רבנים צבאיים מוחים: "זה נכפה עלינו"

הרב הצבאי הראשי תת אלוף אייל קרים מגבה את ההחלטה להציב משגיחות כשרות בצה"ל – ואף טוען כי הדבר יסייע בצניעות בצבא. את דברי הרב, בקבוצת וואטסאפ סגורה של רבנים צבאיים חשף הבוקר הכתב הצבאי של 'קול ברמה', מנדי ריזל, בתכניתנו של נועם זיגמן.

קרים שב וטען כי איש לא כפה על הרבנות העסקה של משגיחות כשרות וחזר על הטענה כי תמך בכך כבר בעבר. "ההחלטה אמנם לא יצאה אל הפועל כתוצאה מחוסר היענות, אך עמדת הרבנות הצבאית בנושא אינה חדשה, ולא השתנתה מאז נדרשנו לבחינת הנושא לפני כחמש שנים", כתב.

"על כל פנים, להלן עיקרי הדברים:

א. על פי ההלכה, אין כל מניעה שאישה תשמש כמשגיחת כשרות. לומדי הדף היומי החלו היום בשעה טובה את לימוד מסכת חולין; יעויין, למשל, בתוספות הראשון במסכת שם הובהר שאין כל הבדל בין איש לאישה בנושא הנאמנות על הכשרות.

ב. בצה"ל קיים מחסור מתמשך במשגיחי כשרות. המקצוע איננו פופולארי, וכמו כן על פי גדרי ההלכה הוא יכול להתבצע אך רק על ידי חיילים (וחיילות) שומרי מצוות. הליך "פסילת המקצוע" לחיילים שאינם עונים להגדרה זו מתבצע מדי פעם, וכאמור, קיים מחסור משמעותי בכוח אדם.

ג. בשנים האחרונות ישנה בצה"ל מגמה הולכת ומתרחבת של אזרוח מטבחים, בעיקר במחנות העורפיים. מטבחים אלה מופעלים על ידי אזרחים, ומטבע הדברים מועסקות בהן גם עובדות מטבח רבות, ולעיתים הרוב הוא רוב נשי. לפיכך, מבחינת האווירה במטבח וגדרי הצניעות, קיים ערך גדול לשיבוץ משגיחות כשרות בנות, ולא משגיחים בנים, במטבחים מסוג זה".

הרבצ"ר לא מתעלם מההתנגדות בתוך הרבנות הצבאית למהלך והוסיף: "קראתי חלק מן הביקורות שהושמעו היום, והן מבוססות על תיאור המציאות המוכרת לנו במטבחים המופעלים צבאית מקצה לקצה, אך הן אינן תואמות את המציאות במטבחים המאוזרחים ודומיהם.

ההחלטה בדבר קליטת משגיחות הכשרות, שהתקבלה כאמור לפני כחמש שנים, קובעת שמי שאכן תתאים לתפקיד ותעמוד בדרישות הרבנות הצבאית, תשובץ במטבחים שבהם תוכל לשרת שירות משמעותי, תוך בחינת מכלול השיקולים הרלוונטיים.

במידה ובעתיד הקרוב יימצאו החיילות המתאימות לתפקיד, אנו נברך על כך".

רבנים צבאיים ששוחחו עם 'קול ברמה' אמרו: "אנחנו מתנגדים למהלך. משגיחי כשרות זו בין היתר עבודה סיזיפית שדורשת הרמת משקלים כבדים וכו'. אבל אף אחד לא אומר את דעתו בגלוי, כי זו תהיה הפרת פקודה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.