הרב הראשי בהנחיות לציבור לקראת השבת הקרובה

הרב הראשי לישראל הגאון רבי דוד לאו שליט"א מפרסם היום, ערב שבת קודש פרשת 'פנחס', מספר הוראות הלכתיות לכלל הציבור, וזאת בשל המצב הביטחוני הקשה בו שרויים רוב אזרחי ישראל בעקבות ירי הטילים הבלתי פוסק מרצועת עזה על רוב חלקי הארץ. ההנחיות בכתבה.

הרב הראשי הגר"ד לאו מציין כי "ראשית חובה על כל אחד מהציבור לציית ולהקשיב לכוחות הביטחון וההצלה, בוודאי שיש להיכנס מיידית לחדר הביטחון או לאזור המוגן בעת שמיעת האזעקה ולא להתמהמה. אסור לאדם להכניס עצמו לחשש סכנה ובוודאי שאין כל הצדקה לכך שאזרחים ייצאו מהבתים וינסו לצפות ביירוט הטילים מסקרנות גרידא. הדבר מהווה פיקוח נפש ויש לפעול לפי הוראות פיקוד העורף בכל הנושאים הנוגעים להיערכות לעת חירום".

הרב לאו מוסיף מספר כללים ואומר: כי "פיקוח נפש דוחה את התורה כולה, אך על מנת שלא יגידו חלילה "שבת הואיל והותרה – הותרה", מצ"ב מספר כללים לציבור, ובטוחנו כפי שנכתב כי "יותר משישראל שמרו על השבת, השבת שמרה על ישראל".

א. אין היתר להדליק, לצפות ולהאזין לאמצעי התקשורת השונים בעיצומה של השבת, אך מפאת הביטחון – מותר להשאיר את הרדיו דלוק על ה'גל השקט' ב"ווליום" סביר כדי שיוכלו לשמוע כראוי את האזעקה ולדעת לגשת למקום מוגן.

ב. יש לדאוג לכך שבכל בית כנסת יהיה מכשיר טלפון על רטט מוכן וערוך לכל תרחיש חלילה.

ג. יש להכין תאורת חירום קודם השבת, כדי שאם ח"ו תהיה חשיכה מניתוק החשמל מסיבה כזו או אחרת, הדבר יהיה מוכן קודם השבת. אך עם זאת, למי שאין תאורת חירום ויש בביתו ילדים רכים, חולה, מבוגר או אנשים הנמצאים בחשש, מותר להדליק פנס/ נר בשינוי במהלך השבת ועדיף לעשות זאת על ידי קטן.

ד. בעת חירום – אנשי מד"א ורופאים, יכולים לנסוע בשבת ברכבם ואף לחזור בשבת למקום ממנו הם יצאו, הגם שאין מצב של פיקוח נפש. כן פסק הגאון הרב משה פיינשטיין זצ"ל מאחר ויכול להיות מצב שיצטרכו לסיועו במקום אחר במשך השבת.

הרב הראשי לישראל אומר עוד כי "בעיקר בעת הזאת כאשר תופעה חמורה וכואבת התפתחה לה, והיא הפצת שמועות וידיעות לא מבוססות, מלבד שבעצם העברת המידע או השמועה, יש בה כדי לפגוע בכבוד השבת – לעיתים, הדבר גובל בכך שקרובי משפחה או אנשים הנוגעים לעניין, יכולים חלילה להיכנס למצב של חרדה בעקבות המידע ואין שום הצדקה לכך ובוודאי לא בשבת קודש".

הרב לאו מוסיף עוד כי "פיקוח נפש דוחה תפילה וקריאת התורה, ולכן חולים, קשישים, ויהודים שיכולים להיכנס לחרדה בעקבות האפשרות של שמיעת אזעקה בעת התפילה בבית הכנסת, ראוי שיתפללו בביתם באופן יחידי ולא יכניסו עצמם למקום של חשש פיקוח נפש וסכנה, וכבר שמענו ל"ע על מקרים של יהודים שבעקבות לחץ וחרדה בדרכם אל החדר הממוגן, נפלו, נחבלו ונפגעו ל"ע. על כן, נכון יותר להיות במקום שבו קל יהיה להיכנס לחדר הממוגן באופן מהיר ובטוח, ושהחולה או המבוגר לא יכניסו עצמם למקום סכנה בהליכה מרוחקת אל בית הכנסת".

הרב הראשי קורא לציבור להתפלל להצלחתם של כוחות הביטחון, חיילי צה"ל ואנשי העורף הפועלים למען בטחון העם כולו, וקורא להורים לחזק את הצעירים והנוער באמונה ובהבנה כי מאז ומעולם רדפו אויבי ישראל את בני עמנו, וב"ה "הקב"ה הצילנו מידם" וכך יהא בעז"ה גם הפעם. הרב לאו קורא להורים לקרוא עם ילדיהם פרק תהלים בעת השהייה בחדר הממוגן, וכאמור, מבקש מכל אחד מישראל להתפלל, ולפעול, להתחזק ולהקדים את השבת, ולהתחזק באהבת ישראל ויראת שמים, "בטוחנו כי שומר ישראל, ישמור שארית ישראל ובזכות שמירת השבת, נזכה להגנה מלאה, ולישועה אמיתית בקרוב".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.