הרב לאו בבריכת הסולטן: "זה הבית שלנו"

אירוע "זוכרים שרים ומספרים" התקיים אמש (ראשון) בבריכת הסולטן בירושלים. בערב השתתפו נציגי משפחות שכולות שסיפרו על יקיריהם שנפלו. הסיפורים לוו בשירי זיכרון ותקווה שבוצעו ע"י מיטב הזמרים, וביניהם, הזמר החרדי דודי קאליש שהעניק ביצוע מרגש במיוחד "לשפכי כמים ליבך".

במהלך הערב סופרו סיפוריהם המרגשים של זיו שילון- שאיבד את ידו כתוצאה מפגיעת מטען ושאיפתו לשוב לשרת כלוחם בצה"ל. טל קרמן- שנרצחה בפיגוע בחיפה ולזכרה הקימו הוריה את פרוייקט "הגמל שטל טל". קובי מנדל ויוסף אישראן שנרצחו סמוך לתקוע, ורועי פרג'ון, החלל הראשון של הנחל החרדי.

הרב ישראל מאיר לאו, רבה הראשי של תל-אביב יפו, שמלווה את אירוע "זוכרים שרים ומספרים" מהשנה הראשונה, ריגש את הקהל בדברים היוצאים מן הלב. הוא הזכיר בפתח דברים את הנופלים, בני דורות שונים, אותם זכה להכיר. "הדבר שמייחד אותם הוא האמונה כי יש ערך ויש תמורה לקורבן שאיננו קורבן שווא ולעולם לא יהיה. הם יודעים את משמעות דברי יחזקאל הנביא 'בדמייך חיי'. הם מבינים כי ארץ ישראל נקנית בייסורים. תורה, עולם הבא וארץ ישראל. הם זכו לכל השלושה".

בהמשך, כניצול שואה, הוסיף הרב דברים מזווית אישית: "יש חוט שעובר מה'אני מאמין' שם ברכבות, בגטאות ובמחנות המוות ל'שמע ישראל' כאן. אין לנו לאן לחזור. זה הבית שלנו. ולא כל אחד היה ראוי וזכאי לתת את חייו על מזבח התקומה שלנו כאן בארץ חמדת אבות".

יו"ר ארגון זוכרים, דב קלמנוביץ: "אני פונה אל המשפחות השכולות האהובות והיקרות, אנחנו מביטים היום בעיניכם בידיעה שאנחנו לא יכולים להבין ובכל זאת אנחנו כאן מבקשים להיות שותפים ולו במעט לכאבכם, כל מה שיש לנו במדינה ובארץ בזכותכם, בזכות ילדיכם ובזכות הקורבן הנורא שהקרבתם. היום הזה כולנו איתכם".

"זה לא ערב של סיפורים אישיים, לא של חייל שנפל בקרב או של תלמידה שנפלה בדרכה לבית הספר, הערב הזה נספר את הסיפור של כולנו. בבתי הכנסת היהודיים, החזן אף פעם לא פונה אל המתפללים, אלא אל ארון הקודש וכך גם המתפללים, הערב כולנו קהילה אחת. כולנו גיבורים בסיפור הישראלי המופלא. ערב בלי במה, בלי קהל, בלי מחיאות כפיים, כולנו הקהל כולנו הבמה כולנו יחד".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. האיש הזה פוליטיקאי ורקדן מעולה.
  לא הוציא הגה על גיוס חרדים פן יאבד גובה אצל החילוניים ,אבל הוא דואג תמיד להיות נערץ אצל החילוניים .
  במחאת האוהלים הוא בא לברך אותם.
  אבל כאשר גמם של החרדים הותר לא שמעו ממנו מילה.
  הסיפורים השלילים עליו רבים אך ננצור לשוננו.
  גם מהשואה הוא עושה הון ומככב בכותרות כאילו הוא רבם וראש ממשלתם של שישה מיליון ואני לא פראיר הכל זה הצגה לתפארת עצמו וכבודו.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב