הרב לנדא נגד "תרבות הזלילה": "גם מרק וטשולנט אוכלים ברחוב, כמו כלבים"

רבה של בני ברק הרב משה יהודה לייב לנדא התייחס באירוע זכרון לאביו כנגד 'תרבות הזלילה' ברחובה של עיר: "התחילו להביא גם מרק אותו אוכלים ברחוב, וביום חמישי אוכלים טשולנט ברחוב, בגמרא בקידושין כתוב – תנו רבנן האוכל בשוק הרי זה דומה לכלב". { תרבות הזלילה}

כי הייתי זוללה: המלחמה כנגד תרבות הזלילה עולה שלב: רבה של בני ברק הרב משה יהודה לייב לנדא  התייחס באירוע זכרון לאביו כנגד 'תרבות הזלילה' ברחובה של עיר- באירוע שנערך אמש באולמי 'כליל מלכות' בבני ברק.

לרגל ציון שלושים שנה לפטירת אביו, אמר  הרב לנדא כי ה'סטרא אחרא' "נלחם במאכלים הכשרים של בני ברק",  וציין כי "בשבוע האחרון דווקא, שוב באו זרים ובאו ופתחו חנות גדולה של פיצה וגם חנות שווארמה אחת ליד השניה, כאשר אני עובר ורואה שומרי תורה ומצוות, כואב ליבי לראות איך מצליח הסיטרא אחרא להפוך יהודים כאלו למרכבה שלו ולעזור לסטרא אחרא להילחם במאכל כשר בבני ברק", אמר.

רבה של בני ברק התייחס לתחרות בין  'קופיקס' לשלוימל'ה . "באחרונה פרצה חדשה תוך שבועיים או שלוש נפתחו עשרים חנויות של אוכל מהיר על כל צעד ושעל, והחנויות הללו הם קטנות שאין שם מקום לשבת לאכול, הם הנהיגו אכילה בשוק, אנשים נשים וילדים הולכים ברחוב בידו אחת כוס עם קש ובידו השנייה עוגה, והולכים בשוק ואוכלים.

בדרשתו הוא ציטט ציטט את הגמרא הטוענת כי האוכל ברחוב פסול לעדות. "התחילו להביא גם מרק אותו אוכלים ברחוב, וביום חמישי אוכלים טשולנט ברחוב, בגמרא בקידושין כתוב – תנו רבנן האוכל בשוק הרי זה דומה לכלב, ויש אומרים פסול לעדות אמר רב יהודה בר אבין הלכה כיש אומרים, אז אם אדם אוכל הוא פסול לעדות. אז הגענו למצב שכשיעמדו שני יהודים תחת החופה נשאל אותם אם קניתם בחנויות של אוכל מהיר? אז תואילו לרדת מכאן כי אתם פסולים לעדות. תראו לאיזה מצב הגענו".

 

"רש"י מסביר מדוע הוא דומה לכלב? כי הוא אינו מן היישוב ואין לו בושת פנים, וכן האוכל בשוק הואיל ואינו מקפיד על כבודו, אינו בוש לזלזל בעצמו ולהיפסל והוא יעיד גם את עדות שקר, וכך מחנכים את ילדינו במקום ללמדם הלכות דרך ארץ".

 צילום יהודה פרקוביץ: 

לנדא 13 לנדא 11 לנדא 10 לנדא 9 לנדא  6 לנדא 3 לנדא

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.