הרב מצגר ספד למרן: הוא ידע להשתמש בכח דהיתרא עדיף – צפו בוידאו

 

 

הרה"ג יונה מצגר שליט"א, הרב הראשי לישראל לשעבר, השתתף אמש (ראשון) בעצרת לרגל ה'שלושים' לפטירתו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל בישיבת 'נהר שלום' בירושלים. במהלך דברי ההספד שנשא התייחס הגר"י מצגר לראשונה לחוק הפותח את איזורי רישום הנישואין שעבר בכנסת בשבוע שעבר: "אני בטוח שאילו (מרן הרב עובדיה) היה שומע היום מה שבשבוע האחרון כנסת ישראל חוקקו את החוק שנקרא חוק צוהר שניתן לפתוח את רישום הנישואין בכל הארץ הוא היה כועס ו'נשמע קולו בבואו אל הקודש'. אני בטוח. כי זה דבר אסון, ויכול להביא מכשלה עצומה".

את הדברים אמר הרב הראשי בקשר לסגנון הפסיקה של מרן הרב עובדיה זצ"ל שהתאפיין ב"כח דהיתרא עדיף". על כך אמר הרב הראשי כי "'כח דהיתרא' אין פירושו כמו רבנים היום שנותנים תשובות מהבטן בלי ראיות. 'כח דהיתרא' שהיה לו כי הוא היה רואה את כל התורה מולו מתחילתה ועד סופה, כל מחלוקת, כל דעה, כל סברא, היה יכול להגיד לך ישר והפוך, אז ממילא ה'כח דהיתרא' שלו היה כח עם משענת ולא כמו היום שהכל מותר".

בכדי להמחיש את המכשלה ההלכתית אליה יכול להוביל החוק שעבר בכנסת הסביר הרב הראשי כי "אם אתה גר במטולה, למה אתה רואה להירשם באילת? אתה מרחיק את עדותך? יש איזה פגם במשפחה? יש איזה ממזר? זאת לא אישתך? למה אתה רוצה ללכת לאילת? ויתירה מזו, מכיוון שזה גורר הכנסות כספיות, כל רישום נישואין עולה כמה מאות שקלים, יתחילו תחרויות עסקיות עם מאכערים… כל מיני מכשלות הלכתיות עצומות, שמנענו אותן בציפורניים וכעת עושים את זה במחי יד בכדי להיות פופוליסטים. אין לי ספק שהוא היה מוחה על העניין כי הוא היה בבחינת 'ונשמע קולו בבואו אל הקודש'". בעצרת השתתפו, בין היתר, ח"כ אלי ישי, ויד ימינו של מרן זצ"ל, יבלחט"א, הרב צבי חקק.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.